• <

COSCO Ports przejęło udziały w saudyjskim terminalu

PMK

01.02.2021 15:05 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski COSCO Ports przejęło udziały w saudyjskim terminalu

Partnerzy portalu

COSCO Ports przejęło udziały w saudyjskim terminalu - GospodarkaMorska.pl
MMC

Chińskie COSCO Shipping Ports (CSPL) podpisało umowę na zakup 20 procent udziałów z udziałowcami-założycielami saudyjskiego terminalu Red Sea Gateway Terminal Limited (RSGT) położonego w Jeddah Islamic Port.

Sound Joyce Enterprises Limited, podspółka CSPL, zakupiła udziały za 140 mln dolarów. Port Jeddah jest strategicznie zlokalizowany w regionie Morza Czerwonego, w pobliżu głównych szlaków żeglugowych. Dzięki temu obiekt ma szeroki zasięg rynku kontenerowego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Wschodniej.

Przejęcie jest zgodne ze strategią globalizacji COSCO.


- Biorąc pod uwagę rozwój handlu morskiego w przyszłości, uważamy, że przepustowość kontenerów w Islamskim Porcie Jeddah i Red Sea Gateway Terminal będzie w przyszłości rosła. Ponadto, po konsolidacji z sąsiednim terminalem kontenerowym w Islamskim Porcie Jeddah w kwietniu zeszłego roku, Red Sea Gateway Terminal zmodernizuje i zwiększy pojemność nabrzeża, jednocześnie modernizując plac terminalowy i inne obiekty pomocnicze - zauważył CSPL.


- Uważamy, że nowa infrastruktura i obiekty umocnią pozycję Red Sea Gateway Terminal jako największej bramy logistycznej i najbardziej ruchliwego terminalu kontenerowego w Arabii Saudyjskiej i na Morzu Czerwonym – dodał.


W osobnym oświadczeniu RSGT ujawniło, że kolejne 20% udziałów w terminalu zostało zakupione przez Publiczny Fundusz Inwestycyjny (MTP) za tę samą kwotę. MTP to suwerenny fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej.


Realizacja obu transakcji wymaga zgody Saudyjskiego Urzędu Portowego (Mawani), a także innych zwyczajowych zezwoleń, zgodnie z RSGT.


RSGT zostało założone przez saudyjskich i międzynarodowych inwestorów, w tym Saudi Industrial Services Company (SISCO), Xenel Industries i City Island Holding Limited, spółkę zależną w całości należącą do MMC Corporation Berhad, malezyjskiego konglomeratu prowadzącego rozległą działalność portową.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.