• <
gryfia_70lat

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

jm

19.05.2022 15:05
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Partnerzy portalu

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji - GospodarkaMorska.pl
Port w Mariupolu przed wojną

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.

Agencja prasowa Interfax podała, że Rosja odpowiedziała na apel ONZ o otwarcie dostępu do ukraińskich portów nad Morzem Czarnym w celu eksportu zboża. Flota Czarnomorska blokuje dostęp do największych portów od strony wody, w wielu rejonach Ukrainy wciąż trwają także walki na lądzie. W tej sytuacji Ukraina próbuje eksportować plony poprzez małe porty na Dunaju, a także transportem kołowym przez Polskę i Rumunię. Przepustowość tak zorganizowanego eksportu jest jednak o wiele mniejsza.

W środę szef ONZ ds. żywności David Beasley zwrócił się do Władimira Putina mówiąc, prosząc go o umożliwienie dostępu do portów „o ile ma choć trochę serca”. Beasley'owi odpowiedział cytowany przez Interfax Andriej Rudenko, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych.

– Trzeba nie tylko apelować do Federacji Rosyjskiej, ale także głęboko zanalizować cały kompleks przyczyn, które spowodowały obecny kryzys żywnościowy. Przede wszystkim są to sankcje, które zostały nałożone na Rosję przez USA i Unię Europejską, a które zakłócają normalny wolny handel, obejmujący produkty żywnościowe, w tym pszenicę, nawozy i inne – powiedział Rudenko.

W wypowiedzi rosyjskiego wiceministra obserwatorzy dopatrują się próby utargowania złagodzenia sankcji gospodarczych za pomocą obietnicy zluzowania blokady. Jednocześnie jest ona według analityków potwierdzeniem, że sankcje są coraz bardziej odczuwalne również pośród rosyjskich elit politycznych i finansowych.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.