• <
gryfia_70lat

Boris Johnson rozmawiał z Zełenskim o pomocy wojskowej i skutkach blokady portów

gm

19.05.2022 15:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Boris Johnson rozmawiał z Zełenskim o pomocy wojskowej i skutkach blokady portów

Partnerzy portalu

Boris Johnson rozmawiał z Zełenskim o pomocy wojskowej i skutkach blokady portów - GospodarkaMorska.pl

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.

Jak przekazano w komunikacie Johnson, wspominając o niedawno ogłoszonej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 mld funtów, mówił o dalszym wsparciu, w tym o artylerii dalekiego zasięgu, pociskach przeciwokrętowych oraz dronach. Przywódcy rozmawiali też o zintensyfikowaniu działań z sojusznikami, w tym z USA, Francją i Niemcami, w celu określenia długoterminowej architektury bezpieczeństwa Ukrainy.

„Premier wyraził głębokie zaniepokojenie narastającymi globalnymi skutkami nielegalnej inwazji Rosji oraz tchórzliwej i lekkomyślnej blokady ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez prezydenta (Władimira) Putina, w tym wzrostem cen żywności w krajach rozwijających się. Przeanalizowano możliwości otwarcia krytycznych morskich i lądowych szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i zobowiązano się do skierowania zespołów do pilnej pracy nad kolejnymi krokami” - czytamy w komunikacie biura brytyjskiego premiera.

Dodano również, że Johnson podkreślił swój bezgraniczny podziw dla odważnych obrońców Mariupola i wezwał władze Rosji do godnego i pełnego szacunku traktowania wszystkich jeńców wojennych.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.