• <
gryfia_70lat

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

jm

27.05.2022 17:15
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

Partnerzy portalu

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków - GospodarkaMorska.pl
Port w Southampton

Brytyjska Izba Żeglugi wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zobowiązania brytyjskich portów do instalacji lądowych punktów ładowania statków.

Brytyjska Izba Żeglugi domaga się prawnego wymogu instalacji lądowych punktów ładowania statków w portach, jak również zobowiązania armatorów do korzystania z nich. Na statki, które mimo tego nie podłączą się do elektrycznego zasilania z brzegu w portach, w których będzie ono dostępne, miałaby zostać nałożona grzywna. Pozyskane w ten sposób środki miałyby być posłużyć na utworzenie funduszu na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i na upowszechnienie zasilania brzegowego w portach.

Według danych Izby w Wielkiej Brytanii jedynie porty Orkney i Southampton posiadają w tej chwili instalacje do zasilania elektrycznego statków z lądu. – Nadrobienie tych zaległości wymaga jasnych i ukierunkowanych ram prawnych, które umożliwią ich przyjęcie we wszystkich naszych flotach i portach – powiedziała Sarah Treseder, dyrektor generalna Brytyjskiej Izby Żeglugi.

Treseder ponadto wskazała, że statki już dostosowują się do nowych możliwości i wymogów w zakresie dekarbonizacji. Potrzebne są jednak także działania na poziomie prawnym, aby Wielka Brytania mogła dążyć do osiągnięcia zerowego poziomu emisji.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.