• <

Cosco bliżej porozumienia z portem w Hamburgu

rk

10.01.2023 15:48 Źródło: COSCO

Partnerzy portalu

Cosco bliżej porozumienia z portem w Hamburgu - GospodarkaMorska.pl
COSCO

Niemiecka firma logistyczna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i chiński operator logistyczny China Ocean Shipping Company, Limited (CSPL, znany też jako COSCO) są bliskie sfinalizowania umowy. Gigant żeglugowy z Chin ma objąć udziały w ramach mniejszościowego pakietu akcji Terminala Kontenerowego Tollerort (CTT) znajdującego się w największym porcie Niemiec.

Obecnie trwają rozmowy co do ostatecznego kształtu umowy. HHLA liczy, że dzięki inwestycji w CTT terminal, ten stanie się głównym europejskim hubem dla ich partnera. Jest to o tyle istotne, że obie spółki rozwijają współpracę od blisko trzech dekad. Rozpoczęła się, gdy Chiny po latach izolacji gospodarczej dopiero otwierały się na światowy rynek, by w ciągu kolejnych lat stać się jedną z największych potęg w znacznej ilości segmentów rynku.

W komunikacie niemieckiej firmy jej przedstawiciele potwierdzili, że w trakcie rozmowów między Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), CSPL i Federalnym Ministerstwem Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu udało się uzgodnić konkretne warunki udziału CSPL w HHLA Container Terminal Tollerort GmbH. HHLA i CSPL prowadzą obecnie rozmowy w celu ustalenia ostatecznych szczegółów umowy i dążą do szybkiego sfinalizowania transakcji. Firma z Hamburga chce kontynuować współpracę ze swoim wieloletnim partnerem biznesowym na nowym poziomie, będąc jednym z głównym kontrahentem jednego z największych, chińskich przewoźników.

Spółka HHLA zawarła z CSPL (wcześniej znana jako  China Ocean Shipping Company, COSCO) we wrześniu 2021 roku umowę ws. sprzedaży 35% udziałów w terminalu Tollerort. Niemiecki rząd interweniował i zgodził się jednak na sprzedaż mniejszego, 25% pakietu akcji. Dla chińskiego giganta żeglugi oceanicznej hamburski terminal ma stać się głównym hubem przeładunkowym w Europie. Umowa ta ma przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i portu.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.