• <

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza

02.07.2020 21:53 Źródło: portalzeglarski.com

Partnerzy portalu

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza - GospodarkaMorska.pl
fot. portalzeglarski.com

Odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m, ale farwater podejściowy ogranicza zanurzenie jachtów do około 1.8 m.

W pierwszym etapie oddano nabrzeża, pomosty i ponad 200 miejsc do cumowania, nie ma możliwości zimowania w miejscu mariny, zarządca udostępnia miejsce zimowania w innym miejscu (osobna umowa z innym podmiotem).

Budowa mariny kosztowała ponad 12 milionów złotych z czego niecałe pięć pochodziło ze środków unijnych.

W przyszłości w jej pobliżu mają stanąć dwa duże budynki, w których będą się mieścić m.in. apartamenty, centrum konferencyjne oraz restauracje i SPA  spółki Tian Yu, która jest fundatorem mariny i chce zbudować kompleks hotelowy z geotermą i parkiem solankowym. Budowa potrwa trzy lata. Szacunkowy koszt powstania kompleksu Hot Spring Bay to miliard złotych.

Projekt nowej Mariny w Dąbiu Hot Spring Bay

Na południowym brzegu jeziora Dąbie powstanie nowoczesny kompleks turystyczno-rekreacyjny, 

Kompleks będzie nosił nazwę Hot Spring Bay, czyli Zatoka Gorących Źródeł przy ulicy Portowej. Nazwa pochodzi od znajdujących się w tej części Szczecina gorących źródeł. Na głębokości około 2 kilometrów woda osiąga temperaturę około 70-75 stopni.

Do dyspozycji gości hotelowych oraz mieszkańców apartamentowca będzie trzypoziomowy parking na 888 miejsc.Hotel Maritim ma być gotowy za trzy lata.

Historia tej inwestycji jest bardzo długa i sięga roku 2006, gdy firma Tian Yu kupiła dwuhektarową działkę nad jeziorem Dąbie, w sąsiedztwie Harcerskiego Ośrodka Morskiego.

Nad jeziorem Dąbie powstanie marina na blisko 200 jachtów. Jej budowa zakończy się najszybciej, bo do końca bieżącego roku. Inwestycja warta ponad 12 milionów otrzymała dofinansowanie od marszałka województwa w kwocie 4,8 mln zł.

Przez wiele lat działo się raczej niewiele, aż do 9 marca, gdy na targach ITB w Berlinie podpisana została umowa z siecią hoteli Maritim.

W pięciogwiazdkowym hotelu znajdzie się 458 pokoi, centrum konferencyjne oraz część gastronomiczna i wypoczynkowa. Bedzie to pierwszy hotel Maritim w Polsce. Sieć istnieje od 1969 roku i posiada hotele m.in. w Niemczech, Egipcie oraz Hiszpanii.

Obok hotelu powstanie 17-piętrowy apartamentowiec "Spinaker". Znajdzie się w nim 266 apartamentów o powierzchni od 45 do 80 metrów kwadratowych.

Użytkowa powierzchnia osiemnastokondygnacyjnej zabudowy apartamentowej ma wynosić 69 tys. metrów kwadratowych, z czego największą część zajmują mieszkania - 21 tys. metrów kwadratowych, których jest 266. Niedaleko znajdują się budynek Miernicza 24-26 i Osiedle Aquarius oraz będzie stał kompleks Kąpielisko Dąbie.

Gospodarka Morska
fot. portalzeglarski.com

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.