• <
escort_980x120_gif_2020

Ponad stu żeglarzy rywalizowało w Anwil Cup 2020

30.06.2020 22:22 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

Ponad stu żeglarzy rywalizowało w Anwil Cup 2020 - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe/PZŻ

40 załóg z ponad setką zawodników na pokładach wzięło udział w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2020. Regaty odbyły się na Zalewie Włocławskim w Marinie Zarzeczewo. Zawodnicy ścigali się w trzech  zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2 i T-3 oraz w klasie OPEN i MICRO. 

Regaty ANWIL CUP były pierwszymi w tym roku zawodami z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Na starcie stanęło wielu znakomitych i utytułowanych żeglarzy. Szczególnie liczna grupa takich zawodników pływa w klasie MICRO. Jest to Piotr Tarnacki, dziewięciokrotny mistrz świata w tej klasie, Rafał Moszczyński,mistrz Europy i Grzegorz Banaszczyk,uczestnik wielu międzynarodowych regat, w których odnosił sukcesy w randze mistrza lub wicemistrza świata.  Ale i w innych klasach znajdziemy na liście startowej ANWIL CUP  nazwiska żeglarzy, którzy wnieśli niemały wkład w rozwój tej dyscypliny w Polsce – z pewnością najbardziej utytułowanym z nich jest Piotr Adamowicz, który ma na koncie ponad 650 startów w regatach różnej rangi, a we Włocławku też wielokrotnie stawał na podium i to na jego najwyższym stopniu.

Przez trzy dni trwania zawodów rozegrano 7 wyścigów. Dwa z nich - pierwszego dnia regat - na naprawdę długim, liczącym dobrze ponad 20 km dystansie. Te wyścigi były sporym wyzwaniem dla uczestników, tego dnia bowiem wiał bardzo silny wiatr, wzbudzający wysoką falę na wodach zalewu, co było dodatkowym utrudnieniem w żegludze, a to weryfikowało umiejętności zawodników jak i przygotowanie sprzętu. „Bilans strat” tego dnia to dwa złamane maszty, urwany ster, trzech żeglarzy poza burtą  swoich jachtów. Tu od razu trzeba pokłonić się nisko służbom zabezpieczenia regat - ratownikom włocławskiego WOPR wspieranych przez junaków z OSP Kłodawa, którzy w niezwykle szybki i profesjonalny sposób udzielali pomocy poszkodowanym.

Następne dni zawodów przebiegały zgoła odmiennie. Drugiego dnia wiatr, głównie z kierunku południowego, był co prawda znacznie słabszy, ale za to niezwykle „chimeryczny” - zmieniał kierunek, potrafił odkręcić się nagle o 180 stopni. A to powodowało określone perturbacje - tego nie lubi  żaden żeglarz. Trzeciego dnia wiatr siadł, z nieba lał się żar, ale organizatorom udało się, choć z trudem, rozegrać jeden wyścig.

W klasie T1 mistrzem Polski została Oliwia Feret. Młoda żeglarka otrzymała też statuetkę memoriałową im. Jerzego Fijki,byłego redaktora naczelnego miesięcznika Żagle, pomysłodawcy Długodystansowych Mistrzostw Jachtów Kabinowych. Statuetka ta przyznawana jest uznaniowo przez jej fundatora, redakcję miesięcznika Żagle i osobiście wręcza ją co roku Waldemar Heflich, redaktor naczelny pisma.

W klasie T2 bezkonkurencyjny okazał się Piotr Adamowicz na jachcie Neoprofil, w klasie T3 po zaciętej walce mistrzem Polski został Arkadiusz Sendlewski na jachcie Biały Kruk, zaś klasę Open wygrał Jakub Malicki. Zwycięstwem faworyzowanej załogi Energa 77 Racing Team, dowodzonej przez Piotra Tarnackiego zakończyła się rywalizacja w klasie Micro. 

Na zakończenie Mistrzostw miała tez miejsce miła uroczystość. OtóżWaldemar Heflich, przekazał na ręce Komandora YACHT CLUB ANWIL Wojciecha Wareckiegopamiątkowy medal miesięcznika Żagle wydany z okazji 60-lecia tego pisma. Włocławski klub otrzymał to honorowe wyróżnienie za kilkudziesięcioletnią doskonałą współpracę i wkład w rozwój żeglarstwa w Polsce, w tym miedzy innymi za organizacje takich przedsięwzięć jak regaty ANWIL CUP. Dziękując za wyróżnienie, Komandor Wojciech Warecki przyznał, że odbiera to jako uznanie tak dla klubu, jak i dla wieloletniego sponsora, firmy ANWIL S.A., „która od początku jest z nami”.

Wyniki:

https://zeglarski.info/wp-content/uploads/2020/06/DMPJK-AC-2020_WYNIKI.pdf


taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.