• <

Port Gdynia. Ruszyło pogłębianie basenów portowych

gm

09.11.2022 23:30
Strona główna Port Gdynia. Ruszyło pogłębianie basenów portowych
Port Gdynia. Ruszyło pogłębianie basenów portowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mikołaj Połoczański, Port Gdynia

Firma Wuprohyd poinformowała o rozpoczęciu pogłębiania basenów wewnętrznych w Porcie Gdynia. Po ukończeniu inwestycji do Portu Gdynia zawijać będą mogły największe jednostki na Bałtyku. Prace potrwają 16 miesięcy.

Basen portowy pogłębiany jest z 13,5 do 16 metrów. Zgodnie ze strategią rozwoju portu jest to jeden z elementów, które pozwolą przyjmowanie statków o zanurzeniu powyżej 15 metrów i długości sięgającej 400 metrów. Jest to także jeden z ważniejszych elementów realizowanego od lat „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”.

Prace obejmą zasięgiem większość akwenów portowych. Oprócz prac czerpalnych zrealizowane zostaną także roboty rozbiórkowe i zasypowe, powstaną nowe umocnienia dna, przebudowane zostaną podwodne instalacje kablowe, wyregulowane zostanie także dno.

Eksperci Wuprohyd opracowali projekt robót czerpalnych w technologii 3D w oparciu o istniejący model dna akwenów portowych, utworzony na podstawie pomiarów hydrograficznych. Same prace czerpalne będą składać się z sześciu faz: pogłębienia Awanportu, pogłębienia Awanportu i kanału Portowego na odcinku pomiędzy obrotnicą nr 1 a obrotnicą nr 2, pogłębienia Kanału Portowego, pogłębienia Basenu V, pogłębienia Basenu IV i pogłębienia Basenu III. Łącznie z dna wybrane ma być około 4 mln m3 urobku – równowartość 1600 pełnowymiarowych basenów olimpijskich – który zostanie zdeponowany na klapowisku morskim.

Prace zaprojektowane przez Wuprohyd wykonuje belgijska firma Jan De Nul. Całość inwestycji ma zostać ukończona w ciągu 16 miesięcy.

Fot. Mikołaj Połoczański, Port Gdynia
Dziękujemy za wysłane grafiki.