• <
BOTA_2023

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

21.12.2021 11:22
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

Partnerzy portalu

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowelizacji Dyrektywy TEN-T. Znalazły się w niej propozycje dotyczące rozwoju przewozów intermodalnych, a także kwestie m.in. infrastruktury dla paliw alternatywnych i cyfryzacji.

Sieć korytarzy transportowych TEN-T łączy 424 miasta europejskie, porty, lotniska i drogi wodne. Pośród przedstawionych propozycji zmian znalazły się m.in. budowa nowych terminali przeładunkowych, dostosowanie magistral kolejowych do wyższych prędkości pociągów i przystosowanie terminali intermodalnych do obsługi dłuższych pociągów. Wszystkie główne elementy sieci, zgodnie z nowym terminem, mają być gotowe w 2040 roku.

W nowelizacji określono także kilka nowych Europejskich Korytarzy Transportowych, w tym Korytarz Bałtyk – Morze Czarne. Z kolei Korytarz Morze Północne – Bałtyk został uzupełniony przez magistralę E30 i linię dużej prędkości Warszawa – Wrocław/Poznań. Komisja zaproponowała także budowę linii Kolei Dużej Prędkości z Trójmiasta do Centralnego Portu Lotniczego.

Komisja chce też przyspieszyć działania zmierzające do elektryfikacji przewozów pierwszej i ostatniej mili – do 2030 na całej sieci TEN-T mają być gotowe instalacje do ładowania elektrycznych ciężarówek w terminalach intermodalnych i stacjach kolejowych.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.