• <
siemens_gamesa_2022

Rekord przeładunków paliw w Porcie Gdynia i w Bazie Paliw w Dębogórzu

03.01.2022 22:30
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rekord przeładunków paliw w Porcie Gdynia i w Bazie Paliw w Dębogórzu

Partnerzy portalu

Rekord przeładunków paliw w Porcie Gdynia i w Bazie Paliw w Dębogórzu - GospodarkaMorska.pl
Fot. PERN

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podał, że 2021 rok okazał się być rekordowym pod względem przeładunków paliw dostarczanych drogą morską do Bazy Paliw PERN w Dębogórzu.

W 2021 roku w Bazie Paliw w Dębogórzu rozładowano historycznie największą ilość paliwa – było to dokładnie 2 722 857 m3 oleju napędowego, co przekłada się na ok. 2 mln 267 tys. ton. To wynik aż o 35 proc. lepszy niż w 2020 roku.

Tym samym baza paliw PERN po raz pierwszy przekroczyła granicę 2 milionów ton paliw przeładowanych z transportu morskiego Stało się to dokładnie 22 listopada, kiedy zakończył się rozładunek tankowca Hafnia Sunda, który dostarczył blisko 40 tys. m3 oleju napędowego.

W 2021 roku w Dębogórzu wiele się działo. Poza rosnącymi przeładunkami, rosły także nowe inwestycje. Baza powiększyła się o dwa nowe zbiorniki, po 32 tys. m3 każdy. Dzięki temu pojemność magazynowa całej bazy wynosi niemal 260 tys. m3. W tym roku do eksploatacji wejdzie kolejny nowy zbiornik – jego budowa postępuje. W planach zaś są dwa następne. Pod koniec listopada ogłoszony został przetarg na nadzór inwestorski nad rozbudową czterech baz paliw, w ramach której powstanie łącznie osiem zbiorników, z czego wspomniane dwa zostaną zlokalizowane w Dębogórzu.

Trwa także rozbudowa kolejowego frontu załadunkowego wraz z bocznicą kolejową. W jej ramach powstają nowe rurociągi i instalacje pompowe, nowe stanowiska do obsługi cystern kolejowych i nowe torowiska.

W Porcie Gdynia zainstalowano nowy, podwyższony nalewak do rozładunku dużych tankowców, powyżej 30 tys. ton. Jest to drugie tego typu urządzenie na Stanowisku Przeładunku Paliw Płynnych. Modernizacja została zrealizowana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.