• <
siemens_gamesa_2022

Rekordowy rok w BCT

jm

02.01.2022 20:26

Partnerzy portalu

Rekordowy rok w BCT - GospodarkaMorska.pl
Fot. BCT

Baltic Container Terminal, operujący w Porcie Gdynia, poinformował o tegorocznych wynikach przeładunkowych.

W grudniu 2021 roku w BCT przeładowanych zostało 47 631 TEU, co oznacza, że był to dla terminalu najlepszy grudzień z dotychczasowych. Jednocześnie pobity został także rekord roczny. Po 365 dniach 2021 roku Baltic Container Terminal ma na koncie 573 784 TEU.


Przeładunki w BCT systematycznie rosną, a sam terminal bogaci się o nowe możliwości. Nie dalej jak kilka dni temu do terminalu zawitał największy pod względem pojemności statek w historii Portu Gdynia – Cape Akritas o pojemności 11 037 TEU, długości 330 metrów i szerokości 48 metrów. Z kolei pod koniec września w terminalu gościł inny rekordowy statek – MSC Ellen, który dzięki 347 metrom długości wyrównał rekord największej jednostki, jaka pojawiła się w gdyńskim porcie.

BCT dba też o rozwój przeładunków od strony lądu. W terminalu funkcjonuje specjalny system INCOS, który usprawnia obsługę pociągów intermodalnych.

Najbliższe miesiące mogą być dla BCT przełomowe. W listopadzie Port Gdynia otrzymał oferty w przetargu na nowego operatora terenów, które są obecnie zajmowane m.in. przez BCT. Jednym z oferentów jest aktualny operator terminalu, International Container Terminal Services Inc, drugim zaś Gdynia Container Terminal Sp. z o.o., która obsługuje aktualnie drugi z kontenerowych terminali w Gdyni – GCT. Tereny, które zostały uwzględnione w przetargu, to nie tylko terytorium aktualnego terminalu. Przetarg dotyczy dzierżawy terenów o powierzchni 66 tys. mkw, czyli o prawie 1/3 więcej, niż zajmuje obecnie BCT. Docelowo ma się na nim w dalszym ciągu mieścić terminal przeładunkowy kontenerów, ale także elementów morskich farm wiatrowych. Jest to część tymczasowego portu instalacyjnego. Zarząd Morskiego Portu Gdynia zapowiedział, że wybór ostatecznej oferty powinien nastąpić do końca stycznia 2022. Przedstawiciele portu zastrzegli jednak, że ten termin może się zmienić w zależności od treści ofert oraz przebiegu negocjacji.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.