• <
gryfia_70lat

HyCC uruchamia 500-megawatowy projekt wodorowy w porcie w Amsterdamie

bk

23.07.2022 14:59
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski HyCC uruchamia 500-megawatowy projekt wodorowy w porcie w Amsterdamie

Partnerzy portalu

HyCC uruchamia 500-megawatowy projekt wodorowy w porcie w Amsterdamie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Amsterdam/hycc.com

HyCC i port w Amsterdamie współpracują przy budowie zakładu produkującego zielony wodór z OZE, który ma pomóc w dekarbonizacji przemysłu.

HyCC, firma zajmująca się produkcją wodoru, uruchamia swój nowy projekt H2era we współpracy z portem w Amsterdamie. Projekt ma na celu zbudowanie odnawialnej elektrowni wodorowej o mocy 500 MW. H2era znajduje się w strefie portowej Amsterdamu i ma pomóc w dekarbonizacji przemysłu i transportu.

Budowa H2era planowana jest na 2027 rok, a HyCC i port w Amsterdamie przeprowadziły pierwsze badanie dotyczące wykonalności projektu. W najbliższych miesiącach pojawi się kolejny etap badań, aby dalej rozwijać projekt. H2era docelowo ma rozwijać regionalną gospodarkę, przyczyniając się jednocześnie do dekarbonizacji.

– Wykorzystanie zielonego wodoru jest kluczowe dla zmniejszenia emisji z takich branż jak przemysł ciężki, chemiczny i lotnictwo. Dzięki projektowi H2era możemy produkować znaczną część wodoru lokalnie i położyć fundament pod zrównoważoną gospodarkę wodorową w regionie Amsterdamu – mówił Marcel Galjee, dyrektor generalny HyCC.

Ponadto badane jest wykorzystanie wodoru do dekarbonizacji przemysłu w regionie. Przypuszcza się, że nowy zakład mógłby w przyszłości zostać podłączony do krajowej sieci rurociągów w celu wymiany wodoru pomiędzy różnymi klastrami przemysłowymi.

– Produkcja 500 megawatów zielonego wodoru to ogromny atut dla regionalnej gospodarki wodorowej. Dzięki temu projektowi, Port Amsterdam wzmacnia swoją pozycję jako pionier w przejściu na zrównoważoną i cyrkularną gospodarkę – mówiła Dorine Bosman, dyrektor inwestycyjny Portu Amsterdam.

Również HyCC i Port Amsterdam współpracują z Tata Steel nad instalacją o mocy 100 MW. Projekt nosi nazwę H2ermes i jest zlokalizowany na terenie Tata Steel IJmuiden.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.