• <

Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r.

Dodano: 19.02.2018

Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.

– Był to rok zadowalających wyników, satysfakcjonujących. Osiągnęliśmy dużo, chcemy osiągać jeszcze więcej, a kolejne lata, to będą lata zmian w porcie, i to radykalnych zmian, związanych z nowymi inwestycjami. To budowa obrotnicy, za chwilę pogłębianie kanałów. Jeżeli chodzi o inwestycje duże, to na pewno budowa Portu Zewnętrznego, zakup terenów pod Dolinę Logistyczną, ale też połączenia drogowe i kolejowe z portem – wymienia Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Oprócz tego, planowane są także: budowa publicznego terminalu promowego, poszerzenie wejścia wewnętrznego do portu ze 100 do 140 m, przebudowa nabrzeży, modernizacja stanowiska przeładunku paliw płynnych, budowa oczyszczalni ścieków, budowa terminalu intermodalnego oraz pogłębienie akwenów wewnętrznych do 16 m. Prace przy tym projekcie mają zakończyć się pod koniec 2020 r. Ich koszt to 136 mln złotych.

Zakończenie rozbudowy obrotnicy zaplanowano natomiast na drugi kwartał tego roku. Dzięki tej inwestycji do gdyńskiego portu będą mogły wpływać statki o długości 400 m. Pod koniec 2021 r. zaś przebudowane zostaną nabrzeża Helskie I i Helskie II. Koszt tej inwestycji to ok. 200 mln złotych. Nabrzeża Słowackie, Włoskie i Norweskie zostaną zabezpieczone do połowy przyszłego roku. Środki przeznaczone na ten cel to 65 mln zł.

Wartość inwestycji, jakie zakończono w 2017 r., to łącznie 47,5 mln zł.

– Zakończyliśmy budowę magazynu wysokiego składowania, jest to magazyn o powierzchni 5 900 m2, składający się z trzech komór. Oprócz tego, zasobnia z możliwością załadunku 80 000 m3 oraz nowe torowisko do Nabrzeża Polskiego. Rozpoczęliśmy także budowę terminalu pasażerskiego. Na obecnym etapie trwa wyburzanie, kończymy to w drugim kwartale tego roku, może nawet już w pierwszym – mówi Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Wartość tej inwestycji to 180 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r.

Inwestycje w Porcie Gdynia w 50-60% mają być współfinansowane z Unii Europejskiej.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński poinformował, że będzie poprawiał się dostęp do portów.

– Jeszcze trzy lata temu nikt w rządzie nie rozpatrywał kwestii finansowania czy budowy tej trasy zarówno Czerwonej tak zwanej, jak też nie było pomysłu Via Maris. To są nowe pomysły. Wcześniej miasto było zdane na siebie w tym zakresie. W tej chwili prowadzimy rozmowy między ministerstwem a władzami miasta, portem, ale także innymi samorządami. Te inwestycje już częściowo ruszają, jeżeli chodzi o kolej – mówi Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury.

Mowa o liniach kolejowych 201 i 203 z Trójmiasta do Bydgoszczy. Podczas konferencji prezes ZMPG zapowiedział także, że zgodnie ze strategią za 10 lat obszar portu może zwiększyć się dwukrotnie. A to za sprawą nowych terenów, na zakup których Port Gdynia chce przeznaczyć ok. 220 mln złotych. Jak zapowiedział Meller, Port Gdynia zainteresowany jest terenami po stoczni Nauta, ok. 11 ha terenów należących wcześniej do Stoczni Marynarki Wojennej oraz kilkuset hektarami w gminie Kosakowo, gdzie miałaby powstać Dolina Logistyczna. Chodzi o ok. 200 ha w regionie Dębogórza i Pogórza, które byłyby bezpośrednio połączone z Portem Gdynia. Planowane są tam składowiska kontenerów, parkingi oraz magazyny.

Meller poinformował również, że jesienią tego roku do gdyńskiego portu po raz pierwszy mają zawinąć statki towarowe napędzane LNG. Będą one bunkrowane z autocystern. W kolejnym etapie planowane są zbiorniki kontenerowe na gaz, które będą dostarczane na nabrzeże. III faza inwestycji w tym kierunku to budowa barki do bunkrowania LNG, a IV faza – pływająca elektrownia zasilana LNG.

Jak poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP oraz przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wspiera wszelkie inwestycje realizowane w polskich portach. – Obecnie w zarządach portów zasiadają osoby nastawione na sukces – powiedziała.

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21,225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. 710 698 TEU stanowiły kontenery, w porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych.

Zwiększył się także średni tonaż masowców zawijających do Gdyni. W ubiegłym roku wpłynęło tam 3 540 statków – największy wzrost zanotowano wśród promów i kontenerowców. W 2016 r. było to 3 501 jednostek.

Od maja do września 2017 r. przy Nabrzeżu Francuskim zacumowało 41 wycieczkowców z prawie 90 000 pasażerów na pokładach. Wśród nich był jeden z największych statków pasażerskich na świecie – Norwegian Getaway. Przypłynęło nim prawie 4 000 turystów.

Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.