• <

Polska i Portugalia wspólnie po LNG?

jm

23.05.2022 14:23

Partnerzy portalu

Polska i Portugalia wspólnie po LNG? - GospodarkaMorska.pl
Fot. APS - Port of Sines / Wikipedia

Portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że jego kraj chce wykorzystać port w Sines do przeładunków LNG z dużych tankowców na mniejsze, które mogłyby operować na Morzu Północnym i Bałtyku. Współpracą zainteresowana jest Polska.

Antonio Costa, premier Portugalii, ogłosił po spotkaniu ze swoim polskim odpowiednikiem, że Portugalia prowadzi rozmowy z kilkoma państwami na temat wykorzystania portu w Sines w charakterze hubu przeładunkowego dla LNG. Paliwo miałoby być tam przeładowywane z dużych zbiornikowców na mniejsze, które mogłyby bez problemu pływać po Morzu Północnym i Bałtyku. Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska jest zainteresowana współpracą.

Docelowo port w Sines ma zwiększyć przepustowość przeładunków LNG dwukrotnie. Wszystko to miałoby zapewnić transport paliwa do krajów bardziej uzależnionych od gazu przesyłanego gazociągami z Rosji. Do samego Sines – najbardziej wysuniętego na zachód europejskiego portu głębokowodnego, a tym samym najbliższego wybrzeżom USA – surowiec docierałby nie tylko z Ameryki Północnej, ale także z krajów afrykańskich.

Nie znane są jeszcze szczegóły potencjalnego polskiego zaangażowania w przeładunki i dystrybucję gazu na Morzu Północnym i Bałtyku. Mateusz Morawiecki potwierdził jednak, że Polska chce w ten sposób pomóc innym krajom w zmniejszeniu ich zależności energetycznej od Rosji.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.