• <
bulk_cargo_port_szczecin

Heroina w indyjskim porcie. Podejrzewani talibowie

18.09.2021 20:38 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Heroina w indyjskim porcie. Podejrzewani talibowie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Felix Dance / Wikipedia

Dwa kontenery podróżujące z Iranu do Mundry, największego portu Indii, zostały skonfiskowane przez indyjskie służby.

DRI, indyjskie służby tropiące przypadki przemytu nielegalnych substancji i materiałów, zlokalizowały podejrzane kontenery w ostatnią środę. Jak podano, zabezpieczono próbki „sproszkowanego talku” i potwierdzono w nim obecność heroiny. Wartość narkotyków obliczono na ponad 280 milionów dolarów.

Ładunek dotarł do Mundry z Iranu, aczkolwiek źródła podają, że istnieją dowody na to, że narkotyki pochodzą z Afganistanu. Zachodnie media powołujące się na źródło w DRI twierdzą, że nie udało się jeszcze dokładnie prześledzić trasy, jaką pokonał ładunek, ale miał dotrzeć do firmy Aashi Trading Company w mieście Widźajawada w stanie Andhra Pradesh.

Do konfiskaty ładunku doszło niedługo po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów, którzy w handlu i eksporcie nielegalnych substancji upatrują znacznego źródła przychodu dla kraju. Z talibami powiązano już przemyt zarówno opium, jak i gotowych twardych narkotyków. Indie spodziewają się, że w najbliższym czasie dojdzie do eskalacji prób przemytu narkotyków przede wszystkim drogą morską. Media podają, że od maja 2020 do lutego 2021 roku różne służby zabezpieczyły 1383,5 kg nielegalnych substancji zamaskowanych jako paczki mocznika, które próbowano wwieźć do Indii poprzez porty morskie.

Statystyki podają, że w 2020 roku ponad trzy czwarte światowej produkcji maku lekarskiego, z którego produkuje się opium, pochodziło z Afganistanu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.