• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

gm

07.08.2022 20:17 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Partnerzy portalu

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter / MMarreroCruz

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.

„Składamy podziękowania za kondolencje i gotowość niesienia pomocy wyrażoną przez organizacje i osobistości amerykańskie w związku z katastrofą w Matanzas” - napisał wiceminister spraw zagranicznych Kuby Carlos Fernandez de Cossio.

W niedziele wciąż płonął drugi z ośmiu wielkich zbiorników ropy naftowej w Matanzas, na który ogień przeniósł się ze zbiornika, który eksplodował.

Jak podała agencja EFE, ambasada USA w Hawanie poinformowała, że jej personel „jest w kontakcie z instytucjami kubańskimi w sprawie dramatycznych wydarzeń w Matanzas”. Jednocześnie ambasada wyjaśniła, iż amerykańskie prawo "upoważnia przedsiębiorstwa i organizacje w USA do niesienia pomocy i podejmowania działań w obliczu klęsk w rodzaju tej jaka dotknęła Kubę”.

Cysterny z ropą naftową o pojemności 50 tys. metrów sześciennych znajdują w bazie paliwowej w Matanzas nieopodal głównej kubańskiej elektrowni cieplnej.

Władze kubańskie podały w niedzielę, że z domów zagrożonych pożarem ewakuowano ponad 1000 mieszkańców Matanzas.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.