• <

Wynik wyszukiwania - "transport" - Wiadomości

PERN planuje kolejne modernizacje i remonty usprawniające spedycję kolejową

PERN planuje kontynuowanie modernizacji i remontów infrastruktury kolejowej, w tym nawierzchni torowej i bocznic, w swych bazach paliw. W ostatnim czasie spółka ogłosiła szereg postępowań w tej sprawie, w tym np. obejmujących bazę w Dębogórzu, która przyjmuje paliwa dostarczane drogą morską.
01.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

PKP Cargo liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich

Grupa PKP Cargo w III kwartale 2023 r. nie odczuła poprawy koniunktury w przewozach towarowych, liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski.
30.11.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem załadunku kontenerów na jednym statku

Giganci branży żeglugowej rywalizują z sobą na różnych polach. Dotyczy to nie tylko ogólnego wzrostu wolumenów czy przeładunków, czy wdrażania innowacji, ale też bicia kolejnych, morskich rekordów. Tym razem japoński przewoźnik ONE chwali się wynikiem załadowania pełnych kontenerów na pojedynczy statek.
28.11.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
26.11.2023

Grzegorz Puda: polskie porty stanowią konkurencję dla niemieckich

Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
26.11.2023

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowa na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Chiński koncern państwowy chce zbudować tunel między Rosją a Krymem

Rosyjskie i chińskie firmy prowadzą rozmowy na temat budowy tunelu łączącego Rosję z Krymem, a chiński państwowy koncern budowlany wyraził chęć uczestnictwa w projekcie - podał w piątek "Washington Post", powołując się na korespondencję przechwyconą przez ukraińskie służby.
24.11.2023

Nowy port nad Morzem Czarnym odciąży Konstancę

W ramach rozbudowy rumuńskiej infrastruktury portowej i transportowej nad Morzem Czarnym powstanie nowy port – informuje telewizja Digi24. Rozwój infrastruktury ma zwiększyć przepustowość rumuńskiego tranzytu i odciążyć port w Konstancy, przez który transportowane jest m.in. ukraińskie zboże.
23.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Inwestycja w port jachtowy w Krynicy Morskiej korzystna dla ruchu turystycznego i żeglugi

Największa przystań na Zalewie Wiślanym stale się rozwija. Dziś zostały zakończona modernizacja infrastruktury nabrzeżnej. Pozytywne efekty prac mają być widoczne już w trakcie nowego sezonu letniego.
23.11.2023

W niemieckim Porcie Duisburg zainaugurowano intermodalny korytarz wodorowy

Wydarzenie było połączone z wizytą króla Holandii Wilhelma-Aleksandra, który odbywa podróż po Nadrenii Północnej-Westfalii i zapoznaje się z działalnością firmy i instytucji w kraju, zaangażowanych w wodorowe projekty. Organizowany drogą morską transport ekologicznego surowca dla przemysłu chemicznego we współpracy m.in. z Portem Rotterdam będzie się odbywać w systemie trójmodalnym, łączącym transport żeglugowy, samochodowy i kolejowy.
23.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind [wideo]

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Od wczoraj trwa transport lądowy byłego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki zostały dowiezione wózki SPMT, na których jednostka jest transportowana. Wstępnie operacja potrwa przynajmniej dwa dni.
22.11.2023

W Porcie Świnoujście trwa rozładunek wyrzutni HIMARS i czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł transport amerykańskiego uzbrojenia, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. Ma ono zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
22.11.2023

ONE zamawia 12 kontenerowców zasilanych metanolem

Singapurski gigant żeglugowy Ocean Network Express (ONE) złożył zamówienie na kolejną partię statków z ekologicznym napędem. W ten sposób jeden z czołowych graczy branży morskiej dołącza do pozostałych, aby wyznaczyć w niej nowe standardy.
22.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Rekordowa opłata w Kanale Panamskim. Prawie 4 mln USD za priorytet

W obliczu trwającej suszy Kanał Panamski staje przed szczególnymi wyzwaniami, co prowokuje armatorów do nietypowych decyzji. Ostatnio japoński gigant petrochemiczny, Eneos, zdecydował się zapłacić rekordową opłatę 3,97 mln dolarów za pierwszeństwo w ominięciu korków na strategicznym szlaku żeglugowym.
18.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

Rozpoczyna się transport Sokoła

Wykonawca pierwszego etapu transportu morskiego przyszłego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej zrealizował operację położenia ex-ORP Sokół z terenu PGZ Stocznia Wojenna na znajdujący się na wodzie ponton. Niedługo były okręt podwodny wyruszy w swój ostatni rejs przez wody Zatoki Gdańskiej.
16.11.2023

Kontenerowiec Maersk z rekordowym zanurzeniem

Należący do A.P. Moller – Maersk statek o nazwie Mumbai Maersk ustanowił nowy rekord jednostki o najgłębszym zanurzeniu, jaka zawinęła do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się to w modernizację portów morskich celem przystosowania ich do przyjmowania coraz większych statków transportujących kontenery. Rekord został ustanowiony zaledwie cztery tygodnie po ogłoszeniu zakończenia wartego 130 milionów funtów projektu mającego na celu pogłębienie podejść do portu i jego głównych stanowisk dla kontenerów.
16.11.2023

Spadek przychodów HHLA. Spółka w obliczu wyzwań makroekonomicznych

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku obserwujemy spadek przychodów i zysków spółki Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Napięcia geopolityczne na scenie światowej sprawiają, że popyt konsumencki i przemysłowy podlegają presji, a ożywienie gospodarcze po pandemii staje się trudniejsze.
16.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Słowenii. W tle inicjatywa Trójmorza

Przedstawiciele Departamentu Handlowego Portu Gdańsk odwiedzili słoweński Port Koper (Luka Koper), będący największym obiektem przeładunkowym dla branży samochodowej w basenie Morza Śródziemnego. Wizyta wiązała się także z rozwojem współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza, gdzie porty morskie odgrywają istotną rolę w rozwoju Unii Europejskiej.
16.11.2023

Port Szczecin-Świnoujście na Dniu Polskiej Logistyki w Pradze

W ambasadzie RP w Pradze odbył się Dzień Logistyki Polskiej. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy związani z portami, gospodarką, wymianą handlową i transportem międzynarodowym. ZMPSiŚ SA reprezentowała Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych.
15.11.2023

Grupa Trans Polonia: porty kluczowe dla rozwoju przewozów

Trans Polonia (TPG) istotną część swoich zleceń transportowych realizuje na rynkach zagranicznych, również w operacjach związanych z obsługą ruchu z najważniejszych europejskich portów morskich. W branży odpowiadają one za niemal 3/4 operacji towarowych spoza UE oraz 37% wewnątrzunijnego ruchu towarowego. Obecnie z działalności zagranicznej grupy Trans Polonia pochodzi 80,8 procent przychodów. Przed rokiem było to 73,5 procent.
15.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Brazylijska policja odkryła 1,5 tony kokainy na statku do przewozu samochodów i kontenerów

Służby federalne otrzymały informacje o podejrzanym ładunku znajdującym się na pokładzie statku typu con-ro, Grande Amburgo, który w niedzielę zatrzymał się w małym porcie Vitoria na północny wschód od Rio de Janiero. Specjalny zespół odkrył w sumie 52 bele kokainy, poukrywane w dwóch różnych miejscach na pokładzie.
10.11.2023

Nowa suwnica w DB Port Szczecin gotowa do pracy

Przyjmowanie coraz większych, coraz liczniej przybywających do szczecińskiego portu statków wiąże się z potrzebą zwiększenia wydajności przeładunków kontenerowych. W związku z tym spółka DB Port Szczecin kupiła za 40 milionów suwnicę do rozładunku kontenerów, która ma zapewnić sprawność wykonywanej pracy. Teraz może realizować swoje obowiązki zgodnie z przeznaczeniem.
08.11.2023

To będzie największe przedsięwzięcie w zakresie instalacji nowoczesnego ożaglowania na statku. Czegoś takiego jeszcze nie było

Brazylijski gigant górniczy Vale S.A. ogłosił, że zainstaluje pięć żagli Rotor Sails od firmy Anemoi Marine Technologies Ltd., jednego z wiodących na świecie dostawców technologii napędu wspomaganego wiatrem dla statków komercyjnych. Znajdzie się on na statku statku typu valemax o wyporności 400 000 ton, należącego do omańskiego armatora Asyad.
08.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Kto zbuduje nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej? Ruszył przetarg

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosił przetarg na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
05.11.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Polska kluczowym partnerem w transporcie towarowym

Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.
05.11.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

Węgierskie MSZ oskarża UE, Bułgarię i Chorwację o blokowanie dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.
02.11.2023

Innowacje kluczem do sukcesu. Zakończenie konferencji Międzynarodowej Federacji Portów i Przystani

W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się, trwająca od 31 października do 2 listopada, międzynarodowa konferencja podkreślająca znaczenie zwiększania cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Nowe spojrzenie na porty".
02.11.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG już za miesiąc

Kolejna, siódma już edycja Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG zbliża się wielkimi krokami. W dniach 29-30 listopada w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
30.10.2023

Izrael obiecuje zapłacić odszkodowania za statki uszkodzone podczas konfliktu

Władze w Tel-Awiwie zapowiadają, że będą wypłacać odszkodowania armatorom statków, które uległy uszkodzeniu w trakcie trwających od 7 października walk, rozpoczętych przez Hamas. Ponadto rząd ma podjąć kolejne kroki w związku z minimalizowaniem zagrożeń dla statków korzystających z izraelskich portów. Jest to kluczowe dla utrzymania gospodarki państwa, gdzie transport morski i przeładunki w portach są kluczowe.
27.10.2023

Kolejny gazowiec czarterowany przez Orlen przekazany armatorowi. Saint Barbara dostarczy LNG dla Polski

Francuska spółka zależna norweskiego armatora Knutsem OAS Shipping, Knutsen LNG France, włączyła do swojej floty kolejny statek do transportu gazu, LNGC Saint Barbara. To kolejna jednostka, po Lechu Kaczyńskim i Grażynie Gęsickiej, której operatorem-czarterującym jest Grupa Orlen.
27.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

ARC Defender ponownie z wizytą w BCT. Zbliża się też ARC Endurance

Do Portu Gdynia kolejny raz wpłynął statek towarowy wykorzystywany do przeładunków sprzętu dla amerykańskiej armii, w tym wykorzystywanych przez nią pojazdów. Obecnie stoi on przy Nabrzeżu Helskie 1, gdzie prace prowadzi BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy.
25.10.2023

SBU zdemaskowała i ściga biznesmena, który pomagał w produkcji wyposażenia dla rosyjskich okrętów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała przedsiębiorce na Zakarpaciu, który był zaangażowany w produkcję zaawansowanego technologicznie sprzętu dla jednostek morskich Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Przedsięwzięcie było prowadzone także w innych krajach, pod pozorem realizowania zleceń dla klientów z Bliskiego Wschodu.
24.10.2023

Terminal Baltic Hub rośnie w oczach. Trwa rozbudowa w ramach trzeciego etapu

Od listopada ubiegłego roku są prowadzone intensywne prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, mającego zwiększyć możliwości przeładunkowe największego terminalu kontenerowego na Morzu Bałtyckim, który znajduje się w Gdańsku.
23.10.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Port Gdańsk wydzierżawia spółce BLG AutoTerminal Gdańsk teren pod przeładunki sprzętu wojskowego

Została podpisana umowa dzierżawy nieruchomości gruntowej w Porcie Gdańsk. Dzięki temu spółka BLG AutoTerminal Gdańsk będzie tam realizowała przeładunki sprzętu militarnego, niezbędnego sojusznikom Polski do gwarantowania bezpieczeństwa w całej Europie.
20.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

InnoDays ‘23: "Green Ports and Blue Transport in the Baltic Sea Region"

Kolejna edycja InnoDays ’23 już w przyszłym tygodniu. Webinar będzie poświęcony rozwojowi zielonych portów i niebieskiego transportu w regionie Morza Bałtyckiego (BSR).
17.10.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Dynamiczny eksport konkurencyjnego cenowo zboża z basenu Morza Czarnego przeciwdziała większym wzrostom cen

Cena polskiej pszenicy jest skorelowana z giełdą MATIF; na rynku krajowym obserwujemy dalsze spadki cen zbóż, szczególnie ziarna o niższej jakości – oceniła Weronika Szymańska z BNP Paribas dla PAP. Dodała, że wzrost popytu na unijne ziarno ograniczył korektę notowań na MATIF.
16.10.2023

Oslo i Rotterdam współpracują na rzecz ekologicznej żeglugi

Miasta Rotterdam i Oslo podpisują protokół ustaleń w sprawie nowego zielonego korytarza, przewidując zwodowanie bezemisyjnych kontenerowców nowej generacji firmy Samskip. W ramach umowy wzmacniającej swoje długotrwałe relacje dwa z wiodących europejskich portów przesiadkowych zobowiązują się do przyspieszenia ekologicznej transformacji w żegludze, aby wesprzeć debiut ekologicznych statków napędzanych wodorem.
12.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy, poinformował rzecznik ONZ. W grę wchodzi ich transport także drogą morską (dop. red.).
10.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Van Oord zleca Jumbo Offshore prace instalacyjne na Morzu Bałtyckim

Jumbo Offshore otrzymało od Van Oord kontrakt na transport i instalację elementów przejściowych dla morskiego projektu wiatrowego Baltic Eagle na niemieckim Morzu Bałtyckim.
09.10.2023

Koniec prac na terminalu promowym w Świnoujściu

Na terminalu promowym w Świnoujściu zakończyły się prace budowlane nad przystosowaniem infrastruktury terminala do obsługi transportu intermodalnego.
08.10.2023

Seaspan i AES podpisują protokół ustaleń w sprawie współpracy związanej z bunkrowaniem LNG

W ramach 3. Międzynarodowego Globalnego Forum LNG, które odbyło się w Kartagenie w Kolumbii, Seaspan podpisał protokół ustaleń (MoU) z globalną firmą energetyczną AES. Współpraca ta ma na celu głównie świadczenie usług bunkrowania skroplonym gazem ziemnym (LNG) dla statków żeglugowych przepływających przez Kanał Panamski , a także zbadanie możliwości świadczenia tych i podobnych usług na rynkach regionalnych w obszarze wpływu terminala LNG Costa Norte.
06.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Hapag-Lloyd wciela do swojej floty Berlin Express. To pierwsza jednostka z najnowszej serii

Gigant branży kontenerowej oficjalnie powitał w swojej flocie pierwszy statek klasy Hamburg Express. Ma on znacząco wpłynąć na zmianę obrazu branży morskiej i towarowej, pokazując że firma również angażuje się w ich dekarbonizację oraz obniżenie emisji CO2.
03.10.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

W chińskim Shenzen odbyło się wydarzenie skierowane do branż zajmujących się transportem i logistyką, China International Logistics Fair 2023 (CLIF), na którym nie zabrakło także polskich akcentów. Była to okazja do pokazania krajowej oferty oraz rozwijania współpracy na polu międzynarodowym.
28.09.2023

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża

Komisja Europejska nie przedstawiła w środę informacji w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża, ale zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
27.09.2023

Robert Telus: rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak usprawnić transfer zboża

Rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak jeszcze usprawnić transfer zboża przez Polskę - wskazał w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią jest to, by ukraińskie zboże nie wpływało na nasz rynek.
27.09.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej

"Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej i przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga" – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W środę podpisano porozumienie dot. współpracy w zakresie transportu wodnego oraz uruchomienia nowego portu w Elektrowni Dolna Odra.
27.09.2023

Trzy japońskie firmy żeglugowe współpracują w celu utworzenia globalnego łańcucha dostaw skroplonego wodoru

Spółka Japan Suiso Energy, Ltd. (JSE) oraz trzy japońskie przedsiębiorstwa żeglugowe. Kawasaki Kisen Kaisha, Ltd. („K” LINE), Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) zgodziły się 12 września 2023 roku dołączyć do JSE Ocean, Ltd. (JSE Ocean), spółki zależnej JSE. JSE pozostaje większościowym akcjonariuszem z 50,2% akcji, podczas gdy przedsiębiorstwa żeglugowe posiadają po 16,6% akcji. Wiąże się to z dużymi przedsięwzięciami w związku z wprowadzaniem wodoru jako paliwa w transporcie i energetyce.
27.09.2023

Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna, oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
25.09.2023

Gdynia. Trwa transport gigantycznych suwnic

Trwa operacja przenoszenia potężnych suwnic z terminalu BCT w Porcie Gdynia, związana z remontem nabrzeża Helskiego. Nieuniknione są pewne utrudnienia w ruchu w okolicach tego obszaru w nadchodzących dniach.
23.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

OT Port Świnoujście przedłużył dzierżawę terenu, na którym działa terminal

OT Port Świnoujście oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały umowę przyrzeczoną dzierżawy nieruchomości, na której jest prowadzona działalność terminala.
20.09.2023

Port Gdynia partnerem Krynica Forum 2023

W dniach 13–15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, odbyło się Krynica Forum 2023.
19.09.2023

Sankcje na rosyjski project Arctic LNG 2 wyzwaniem dla Japonii w zakresie dostaw gazu do kraju

Powstający w Rosji nowy terminal do transportu skroplonego gazu ziemnego jest ciążącym problemem dla firm, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Teraz wyjścia z niego poszukują japońskie władze, które zobowiązują się do przestrzegania sankcji, jednocześnie poszukując innych źródeł surowca energetycznego dla państwa.
19.09.2023

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Konosament w systemie prawa angielskiego

Klasyczny system prawa angielskiego dzielił umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe – „contracts of affreightment”) na umowy zawarte w formie czarteru (charterparty) oraz zawarte lub wykazane przez konosament (bill of lading).
18.09.2023

Paweł Soloch: Bukareszt ważnym partnerem i sojusznikiem Polski

Bukareszt jest ważnym partnerem i sojusznikiem Polski – podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
15.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

W. Buda: polskie rozporządzenie ws. ukraińskiego zboża będzie bezterminowe

Gdyby Komisja Europejska nie wydała swojego rozporządzenia, Polska o północy opublikuje swoje. Będzie bezterminowe - zapowiedział w piątek w Studio PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
15.09.2023

Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że do Polski dotarły kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K. W związku z tym zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do krajowych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcza.
15.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
14.09.2023

Tłoczno na Mierzei Wiślanej. Rekordowa ilość statków pokonała kanał

Sierpień okazał się rekordowym dla morskiej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, funkcjonującej od września ubiegłego roku.
12.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.
11.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Auramarine zdobywa zamówienie na układ paliwowy metanolu dla statków od Terntank

Inwestując w rozwój systemów zasilania metanolem jako opłacalnym paliwem Auramarine zabezpieczył zamówienie na ich dostawę dla trzech hybrydowych tankowców o nośności 15 000 DWT dla firmy Terntank.
09.09.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Ukraina eksportuje zboże, ale nowe szlaki mają mniejszą przepustowość

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.09.2023

Wärtsilä podpisuje umowę serwisową dla największego na świecie tankowca LNG o płytkim zanurzeniu

Grupa technologiczna Wärtsilä podpisała umowę na 15 lat dotyczącą zarządzania techniczne z China LNG Shipping (International) Company Ltd. (CLSICO). Ma ona zapewnić niezawodność operacyjną i elastyczność planowania konserwacji nowego statku przeznaczonego do transportu LNG, Dapeng Princess.
07.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Maersk finalizuje z Amazonem umowę na niskoemisyjne dostawy kontenerów

A.P. Moller - Maersk (Maersk) i Amazon sfinalizowały umowę na lata 2023-2024 na transport 20 000 kontenerów FFE (Forty Foot Equipment) przy użyciu "zielonego" biopaliwa w ramach oferty produktów oceanicznych Maersk "ECO Delivery". Maersk szacuje, że przyczyni się to do redukcji 44 600 ton CO2 w porównaniu z wykorzystaniem paliw kopalnych. Jest to również czwarty rok z rzędu, w którym Amazon i Maersk zorganizowały transport kontenerowy z wykorzystaniem opcji paliwowych o niskiej emisji gazów cieplarnianych.
06.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Państwo przeznacza 1,08 mld zł na transport morski i żeglugę śródlądową w 2024

Skonsolidowane wydatki z państwa na transport i infrastrukturę transportową mają wynieść w przyszłym roku 25,68 mld zł - wynika z projektu budżetu na 2024 rok.
25.08.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Wiceprezes Żeglugi Augustowskiej: widać, że turyści oszczędzają

Widać, że turyści w tym roku oszczędzają - powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz. Poinformował, że jego statki przewiozły już 70 tys. osób, ale ocenił, że to dość słaby poziom pomimo tak dobrej pogody.
12.08.2023

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji tylko Erdogan może przekonać Putina do powrotu do umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest prawdopodobnie jedyną na świecie osobą, zdolną przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do umowy zbożowej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform.
12.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

HMM zamawia w Chinach cztery wielozadaniowe statki transportowe

Jedna z największych firm żeglugowych, południowokoreański HMM, podpisała nowe zamówienie stoczniowe z China State Shipbuilding Corporation, spółką zależną Huangpu Wenchong, na nowe transportowce przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych prac związanych z przeładunkami.
11.08.2023

Branża transportowa na ostrym zakręcie

Ochłodzenie gospodarcze zaskoczyło właścicieli firm przewozowych, którzy w tym roku niemal na pewno zanotują spore straty. Na poprawę koniunktury trzeba poczekać co najmniej rok - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
10.08.2023

Rozpoczyna się budowa pierwszego statku do transportu załogi dla morskiej energetyki wiatrowej w USA

Amerykański operator statków offshore Edison Chouest Offshore (ECO) rozpoczął budowę pierwszego w historii amerykańskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w postaci małego statku przeznaczonego do transportu załogi (CTV), zaprojektowanego przez Chartwell Marine (Chartwell). Działalność ma rozpocząć latem 2024 roku dla lidera morskiej energetyki wiatrowej Ørsted i ich partnera joint venture z siedzibą w USA, Eversource Energy.
08.08.2023

MV Cape Ducato w Porcie Gdynia. Wizyta nietypowego statku znajdującego się w wyposażeniu władz USA

Do Gdyni wszedł 7 sierpnia statek transportowy (samochodowiec) wchodzący w skład Floty Rezerwowej Obrony Narodowej (National Defense Reserve Fleet, NDRF) USA. Obecność takiej jednostki wiąże się z specyfiką działania amerykańskich służb morskich.
08.08.2023

Prom Dudek od sierpnia pływa o godzinę dłużej. Przeprawił już 20 tys. pasażerów

Od 1 sierpnia obowiązuje nowy terminarz rejsów promu Dudek. Pływa o godzinę dłużej, czyli do godziny 20. Od początku maja przeprawił już 20 tys. osób, poinformował stołeczny ratusz.
02.08.2023

Zdaniem łotewskich władz eksport ukraińskiej żywności przez Bałtyk byłby niełatwy, ale pozostaje możliwy

Eksport ukraińskiego zboża do krajów trzecich przez korytarz bałtycki nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z wyzwaniami logistycznymi, ale wykorzystanie łotewskich portów w tym celu jest możliwe, ocenił minister rolnictwa Łotwy Didzis Szmits.
01.08.2023

ORP Sokół nie może wciąż "zakotwiczyć". Muzealne przedsięwzięcie stoi w miejscu

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna wciąż stoi ex-ORP Sokół. Były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej, który służbę zakończył w 2018 roku, od prawie trzech lat był sposobiony, by stać się wyjątkowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej. Z wielu powodów, pomimo wcześniejszych planów, prace wydają się stać w miejscu, co budzi pytania odnośnie przebiegu przedsięwzięcia.
01.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

Dzięki specjalnemu dodatkowi do ropy naftowej PERN zwiększa przepustowość Rurociągu Pomorskiego

Zwiększenie dostaw ropy naftowej Rurociągiem Pomorskim PERN nawet o 7 mln ton rocznie umożliwi dodawanie do surowca specjalnej substancji, która zmniejsza opory przy tłoczeniu i obniża energochłonność procesu. Dostawcą środka jest firma FLOWCHEM z USA.
31.07.2023

Ukraińska kukurydza powróciła do kołobrzeskiego portu

Po trzech miesiącach przerwy do kołobrzeskiego portu znów wjechał pociąg towarowy z ukraińską kukurydzą. Testowy transport 1,8 tys. ton kukurydzy to zapowiedź kolejnych dostaw.
29.07.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Transport autobusowy w Świnoujściu do plaży na Warszowie

Możliwy będzie nadzorowany transport autobusowy do plaży na Warszowie w Świnoujściu – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Obecnie dotarcie do niej utrudnia ustanowiona strefa ochronna wokół terminala LNG.
28.07.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Diamond Line wchodzi do Portu Gdynia i rozwija swoje usługi

Firma żeglugowa Diamond Line rozszerzyła swoją sieć usług dowozowych o Port Gdynia. Pierwsze przybycie statku do Hutchison Ports Gdynia odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca.
26.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

John Kirby: sojusznicy pomogą Ukrainie wywieźć zboże mimo rosyjskiej blokady

Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukrainą oraz sojusznikami i partnerami, aby pomóc jej w wywiezieniu zboża mimo rosyjskiej blokady, powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.
21.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Rośnie wartość rosyjskiej ropy. To wyzwanie dla państw G7 w zakresie utrzymywania sankcji i limitu cenowego

Po raz pierwszy od czasu nałożenia przez G7 limitu cenowego na handel morski rosyjskimi produktami naftowymi, cena ropy Ural wzrosła powyżej 60 dolarów za baryłkę, co powinno spowodować odejście zachodnich usługodawców z tego segmentu.
17.07.2023

KOWR: eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł o 70%

W całym sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej r/r, poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.
13.07.2023

W Świnoujściu powstanie przejście pod torami i ścieżka pieszo-rowerowa w kierunku terenów nadmorskich

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują przejście pod torem linii kolejowej Lubiewo–Świnoujście oraz blisko stumetrową ścieżkę pieszo-rowerową, co ułatwi mieszkańcom i turystom dojście do plaży – poinformował w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury. Koszt inwestycji wyniesie blisko 3 mln zł.
10.07.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

PSA przejmuje 22 proc. udziałów w Duisburg Gateway Terminal

PSA International, jeden z wiodących globalnych operatorów portowych, podjął strategiczną decyzję o inwestycji w nowy śródlądowy terminal w Duisburgu. Nabywając 22-procentowy udział w niemieckiej spółce, gigant z Singapuru kontynuuje swoją ekspansję na europejskim rynku, co stanowi kolejny krok w rozwoju potężnej sieci portów PSA.
06.07.2023

Nowa era w logistyce automotive. Konteneryzacja zmienia zasady gry

Adampol S.A., we współpracy z partnerami z Azji, przeprowadził pionierską operację transportu samochodów w kontenerach drogą morską. Ładunek dotarł z Korei Południowej do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk, skąd został przewieziony do strefy wolnocłowej. Inicjatywa, podjęta w odpowiedzi na ograniczenia metod transportu aut drogą morską, wpisuje się w zyskujący na popularności, globalny trend branżowy.
05.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Ambasador USA: gratuluję Polsce dostawy pierwszych Abramsów zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy

W imieniu prezydenta Joego Bidena chcę pogratulować Polsce dostawy pierwszych czołgów Abrams zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Jesteśmy dumni, że część kosztów czołgów została pokryta przez naród amerykański - napisał w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
28.06.2023

Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca połączy wyspy Wolin i Uznam

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 12. Droga połączy wyspy Wolin oraz Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, poinformował Urząd Miasta w Świnoujściu.
27.06.2023

Statek z pierwszymi czołgami Abrams przybędzie do Polski

Transport pierwszych czołgów Abrams zamówionych w styczniu bieżącego roku dotrze we wtorek do portu Szczecin–Świnoujście – poinformował w poniedziałek w TVP Info minister obrony Mariusz Błaszczak.
26.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

Wykonaliśmy już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen w Płocku kompleksu Olefin III. Ich realizacja wymagała dostarczenia poszczególnych elementów Wisłą, w tym wielkogabarytowych – powiedział PAP Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects DSV i szef projektu.
24.06.2023

4,4 mld zł dla Polski na realizację projektów transportowych z instrumentu „Łącząc Europę”

Polska otrzymała 4,4 mld zł dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na realizację projektów transportowych. 21 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego CEF, który zatwierdził wyniki konkursu. Pieniądze wesprą inwestycje także w branży morskiej, w tym portowej. Beneficjentami są m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
22.06.2023

Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu podpisał dokument, w którym nie wnosi sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.
20.06.2023

Kolejna partia czołgów z Korei Południowej dotarła drogą morską do Portu Gdynia

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła partia południowokoreańskich czołgów K2 Black Panther, które wzmocnią potencjał sił lądowych Wojska Polskiego.
16.06.2023

Pierwszy w historii transport rosyjskiej ropy naftowej dotarł do Karaczi w Pakistanie

45 tys. ton rosyjskiej ropy jest rozładowywanych w porcie w Karaczi, poinformował w poniedziałek pakistański minister energetyki, Musadik Malik. Zaznaczył, że to pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach.
13.06.2023

Port Gdynia stara się o przyspieszenie budowy Drogi Czerwonej

Port Gdynia zawnioskował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przygotowanie koncepcji programowej nie tylko dla pierwszego, ale także dla pozostałych dwóch odcinków Drogi Czerwonej. To działanie ma na celu przyspieszenie realizacji inwestycji, której planowany termin ukończenia to rok 2029.
12.06.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.
09.06.2023

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
09.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Flisak przewiózł już ponad 5 tysięcy pojazdów

Nowa przeprawa promowa pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem cieszy się ogromną popularnością. W tygodniu skraca podróże wielu mieszkańcom, w weekendy jest popularnym celem wycieczek. W czasie pierwszego miesiąca okresu rozruchowego „Flisak" przewiózł prawie 7 tysięcy pasażerów i 5 tysięcy pojazdów.
07.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
06.06.2023

Minister Rolnictwa Ukrainy: mamy plan B dotyczący eksportu zboża

Ukraina jest gotowa kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne w ramach "planu B" bez udziału Rosji, jeśli Moskwa zerwie obecną umowę zbożową - powiedział w piątek minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski agencji Reutera.
02.06.2023

Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023

Wciąż nie milkną echa po 2. edycji konferencji Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Radisson Hotel and Suites w Gdańsku. Wydarzenie miało na celu nawiązanie międzynarodowych stosunków handlowych i inwestycyjnych między regionem Morza Bałtyckiego a Morza Czarnego.
25.05.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

Do Portu Gdynia dostarczono kolejne czołgi z Korei Południowej

W Gdyni dokonano, 19 maja br., wyładunku siedmiu czołgów K2 Black Panther. To trzecia transza broni z Korei Południowej dostarczana w ramach wzmocnienia potencjału bojowego Wojska Polskiego.
19.05.2023

Władywostok staje się po 163 latach ponownie portem tranzytowym dla chińskiego handlu krajowego

Po zgodzie Moskwy chińskie władze zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego, informuje chiński "Global Times" . Część analityków wskazuje, że jest to "dywidenda" dla Chin od Rosji w zawiązku z wojną na Ukrainie.
19.05.2023

Teheran i Moskwa zbudują linię kolejową otwierającą Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej

Teheran i Moskwa zawarły w środę porozumienie o budowie linii kolejowej łączącej miasta Raszt i Astara w Iranie, która otworzy Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej - poinformowało Radio Swoboda. W uroczystości podpisania umowy zdalnie uczestniczyli prezydenci Iranu i Rosji, Ebrahim Raisi i Władimir Putin.
17.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Polskie porty pod wspólnym szyldem w Monachium

W dniach 9-12 maja odbywają się międzynarodowe targi logistyczne w Monachium. Pod wspólnym szyldem Ports of Poland prezentują się na nich władze portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu wraz ze spółkami operatorskimi. Stoisko polskich portów jest dostępne pod numerem B2/305/406.
10.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna dotrze na plac budowy w PKN Orlen – największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny Wash Tower dla budowanego tam kompleksu Olefin III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

UTK: w transporcie intermodalnym masa towarów spadła o 1,4 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych spadła w ubiegłym roku o 1,4 proc. do 26,2 mln ton - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Tym samym przerwany został trend wzrostów w tym transporcie trwający ponad dekadę.
09.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Dopóki nie będzie sankcji ze strony UE, Rosja wciąż ma możliwość importu LPG

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o LPG z Rosji powiedział, że "nie ma sankcji na poziomie unijnym na import gazu LPG z Rosji. Dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie, to faktycznie jest możliwość importu tego towaru".
06.05.2023

PKN Orlen. Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefin III

Na przyszły tydzień w Płocku (Mazowieckie) planowany jest transport kolumny Wash Tower, największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefin III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.
05.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy finansowania w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
01.05.2023

Świnoujście. Bezpłatny transport do latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy Podziemnym Mieście – do 7 maja

Bezpłatne rejsy do latarni morskiej i Fortu Gerharda, a także przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście będą realizowane do 7 maja. Atrakcje od ponad dwóch tygodni były niedostępne dla zwiedzających z powodu wprowadzonej 200-metrowej strefy ochronnej wokół gazoportu.
29.04.2023

Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

Na pokładzie Guadalupe Explorer ponownie dostarczono zapasy surowca na potrzeby gazoportu w Policach. Ma to związek z uruchomieniem produkcji w nowym kompleksie "Polimery Police", którego projekt jest realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. To budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację odpowiedniej infrastruktury do produkcji polimerów w postaci propylenu i polipropylenu.
27.04.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Jachty popłynęły z Portu Gdańsk do USA

Polska firma Galeon, znana z produkcji luksusowych jachtów i łodzi motorowych, zorganizowała wysyłkę siedmiu swoich jednostek z Portu Gdańsk do Stanów Zjednoczonych. Łodzie załadowano na pokład statku Spliethoff Snoekgracht, który posiada trzy dźwigi 120-tonowe.
23.04.2023

Nowa Zelandia kończy z morskim transportem żywych zwierząt

Nowozelandzki minister rolnictwa Damien O'Connor ogłosił, że kraj opuścił ostatni statek eksportujący z Nowej Zelandii żywy inwentarz. Więcej transportów żywych zwierząt drogą morską nie będzie.
22.04.2023

Hiszpania. W związku z wojną na Ukrainie o 43 proc. wzrosła liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną

W 2022 r. hakerzy przeprowadzili o 43 proc. więcej ataków na infrastrukturę krytyczną Hiszpanii - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Madrycie, wiążąc nasilenie się cyberprzestępstw z wybuchem wojny na Ukrainie. Szczególnie często atakowano infrastrukturę energetyczną i transportową.
22.04.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Przejścia graniczne gotowe na konwoje z Ukrainy. Żaden jeszcze nie wyruszył

Rzeczniczka KAS w Rzeszowie Edyta Chabowska przekazała o gotowości do bieżącej obsługi procedur tranzytowych i konwojów przewożących produkty rolne z Ukrainy. Jak dotąd w piątek przed południem żaden taki transport nie przekroczył granicy na Podkarpaciu. Docelowo będą trafiać m.in. do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
21.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Imperium kontratakuje! Flota cieni z rosyjską ropą na morzach i oceanach

Mimo nałożonych przez Unię Europejską, G-7 oraz Australię sankcji na handel rosyjską ropą, ten trwa w najlepsze. Transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywa się za sprawą „floty cieni”, czyli starszych tankowców o niejasnej strukturze własnościowej oraz powiązaniach biznesowych.
04.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.
29.03.2023

Wzrośnie budżet na budowę drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Zwiększenie budżetu wynika ze wzrostu kosztów inwestycji spowodowanych zmianą cen materiałów i robót budowlanych - wskazano w projekcie RM.
28.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Mierzeja Wiślana otwarta na okręty

W ramach prowadzonej działalności na polskich wodach przez kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przeszedł niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros. Był to sprawdzian zarówno dla okrętu, jak i infrastruktury żeglugowej, czy tą drogą mogą się przemieszczać większe jednostki.
21.03.2023

Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów

Duński gigant żeglugowy z jedną z największych flot transportowych na świecie poinformował w oświadczeniu, że zgodził się sprzedać swojego dostawcę morskich usług offshore Maersk Supply Service rodzimemu. Nabywcą został A.P. Moller Holding za cenę 685 mln dolarów.
21.03.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Przywódca Iranu wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami. Eksperci twierdzą, że sankcje osiągną założone cele polityczne, nawet jeśli objęte nimi kraje zdecydują się na współpracę, ale przyznają, że krytyka skuteczności sankcji będzie narastać.
17.03.2023

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.
17.03.2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
16.03.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

Gaz-System i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) omawiali w Warszawie kwestie przesyłu gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury obu państw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Poruszano także tematy przyszłej współpracy obu spółek w obszarze wodoru i biometanu.
15.03.2023

Transport Week 2023 - Bałtycki sektor morski odporny w obliczu wyzwań

Ponad 200 uczestników z różnych sfer sektora logistycznego zebrało się 14 marca w Gdyni na pierwszym dniu tegorocznej edycji konferencji Transport Week. Dyskusja dotyczyła głównych trendów wpływających na rozwój sektora transportowego w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR), począwszy od geopolityki, poprzez inteligentne rozwiązania i kwestie cyberbezpieczeństwa, aż po wyzwania związane z projektami offshore wind.
14.03.2023

Wenezuela prowokuje i wysyła do Kuby supertankowiec umieszczony na amerykańskiej czarnej liście

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA w poniedziałek załadowała supertankowiec ogromną ilością ropy naftowej i paliwa dla Kuby. Ma to pomóc wyspiarskiemu, objętemu sankcjami państwu przezwyciężyć kryzys energetyczny oraz powtarzającymi się przerwami w dostawach prądu.
14.03.2023

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej zagrożone. Co z transportem żywności z Ukrainy?

Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
14.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Metanowiec Lech Kaczyński w Świnoujściu. Konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen i wiceprezesa Rady Ministrów

Wczoraj w godzinach popołudniowych do świnoujskiego terminalu gazowego po raz pierwszy zawinął metanowiec Lech Kaczyński. W związku z tym trwa konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
12.03.2023

OT Logistics przejęło ponad 2,3 mln akcji Luka Rijeka

OT Logistics, największy operator portowy w Polsce, stał się właścicielem ponad 2,3 mln akcji chorwackiej firmy Luka Rijeka, posiadanych przez Rubicon Partners Ventures ASI. Strony umowy przedwstępnej będą podejmować czynności, które mają doprowadzić do sprzedaży i przeniesienia akcji Luka Rijeka.
11.03.2023

Pierwsza dostawa LNG do Polski gazowcem z floty Grupy Orlen

Grupa Orlen gwarantuje stabilne dostawy surowców, w tym gazu ziemnego do Polski. Pierwszy gazowiec z floty budowanej na jej potrzeby dotarł do Terminalu w Świnoujściu z dostawą 70 tysięcy ton LNG z USA. Taki ładunek wystarczy na pokrycie średniego tygodniowego zużycia gazu ziemnego wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Do końca 2025 roku Grupa Orlen będzie dysponowała ośmioma statkami do przewozu LNG. To znacząco zwiększy efektywność jego transportu i wzmocni pozycję koncernu na globalnym rynku LNG.
11.03.2023

12. edycja międzynarodowej konferencji Transport Week startuje już za trzy dni

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się bardzo dużymi krokami 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 w Gdyni.
11.03.2023

Pierwszy gazowiec z floty Orlenu dostarczył LNG do terminala w Świnoujściu

Lech Kaczyński dostarczył do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec ten to pierwszy z floty jednostek do przewozu LNG Grupy Orlen, który zawinął do gazportu z ładunkiem gazu.
11.03.2023

Nowa oceaniczna linia drobnicowa DB Schenker z Bangladeszu do Polski wsparciem dla branży fashion

Nowe połączenie drobnicowe z portu Chittagong do Gdańska ma być odpowiedzią na potrzeby klientów głównie z szeroko pojętej branży fashion którzy importują towary z krajów takich jak Bangladesz, Indie czy Pakistan. Wiąże się to z rozwojem sieci połączeń oceanicznych z państwami Dalekiego Wschodu. Ma też zapewnić także redukcję emisji CO2 dzięki biopaliwom używanym przez poruszające się na tej trasie statki.
10.03.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

Armia USA inwestuje w nowe desantowce

Amerykańskie siły zbrojne planują nabyć nowe okręty przeznaczone do desantu. W ten sposób wzmocniłyby zdolności sił morskich do szybkiego transportu sił lądowych w rejon przeznaczenia.
06.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Gaz-System zbada zainteresowanie przesyłem wodoru, biometanu oraz amoniaku

Gaz-System rozpoczyna badanie, by oszacować zainteresowanie rynku rozwojem nowych projektów związanych z transportem wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców - poinformował w środę operator.
01.03.2023

Orlen dementuje informacje. W ubiegłym roku nie podpisał kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy

Biuro prasowe koncernu podkreśliło na Twitterze, że spółka nie podpisała w 2022 roku żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie. W ten sposób odpowiedziało na wcześniejszy wpis szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.
27.02.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

W środę Baltic Hub udostępni dodatkowe okna obsługi ciężarówek poza godzinami ewakuacji

Teren Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu. W godz. 5-15 wstrzymany będzie ruch bramowy. W pozostałych godz. zostaną udostępnione dodatkowe okna, aby zapewnić obsługę jak największej liczby ciężarówek - poinformowała spółka.
21.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
21.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Australijski ładunek węgla jednak nie dotrze do Chin. W tle niepewności celne

Co najmniej jeden statek przewożący australijski węgiel, który był przeznaczony do Chin, został przekierowany do innego portu ze względu na niepewność dotyczącą chińskiej polityki celnej po złagodzeniu zakazu importu z Australii.
17.02.2023

PKN Orlen: od wybuchu wojny w Ukrainie nie było konieczności korzystania z zapasów obowiązkowych

W czwartek członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski poinformował, że od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych
16.02.2023

Bloomberg: Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji

Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji, bo z trudem obchodzi zachodnie sankcje, korzystając z własnej floty - poinformowała w środę agencja Bloomberg.
15.02.2023

Przewoził jacht bez zezwolenia, zapłaci wysoką grzywnę

Inspektorzy pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zatrzymali na drodze wojewódzkiej kierowcę ciężarówki, który przewoził luksusowy jacht bez odpowiedniego zezwolenia. Przewoźnikowi grozi kara w wysokości 33 tys. złotych.
15.02.2023

Nowe wyzwania w europejskim transporcie

Zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju transportu na szczeblu europejskim. Została ona zorganizowana w ramach cyklu „Europa Karpat”, a wzięli w niej udział przedstawiciele resortów ds. transportu z Polski, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Czech i Cypru.
14.02.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
14.02.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

Estońska firma planuje import regazyfikowanego LNG z Litwy do Polski

Estoński dostawca gazu Eesti Gas planuje ekspansję na polskim rynku gazu – informuje agencja Argus Media. Gaz ma pochodzić z procesu regazyfikacji LNG na Litwie.
11.02.2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ traderzy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.
08.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk

Dwa zespoły - General Atomics we współpracy z Maritime Applied Physics Corporation oraz Aurora Flight Sciences we współpracy z Gibbs & Cox i ReconCraft - opracują projekty dla projektu pod nazwą Liberty Lifter Seaplane Wing-in-Ground Effect, realizowanego przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczo-Obronnych (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA).
03.02.2023

Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw

Naftoport z Grupy PERN zawarł umowę na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu o nowe, głębokowodne stanowisko przeładunków ropy i produktów naftowych. Według PERN, inwestycja zwiększy przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.
01.02.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
27.01.2023

Hapag-Lloyd przejmuje udziały w indyjskim operatorze terminali

Niemiecki gigant transportowy, posiadający jedną z największych flot transportowych, podpisał wiążące porozumienie w sprawie nabycia 35% udziałów w indyjskim operatorze terminali J M Baxi Ports & Logistics Limited (JMBPL).
27.01.2023

Hiszpańskie służby zatrzymały frachtowiec z ładunkiem narkotyków

Mundurowi weszli na pokład bardzo podejrzanego statku towarowego u wybrzeży Wysp Kanaryjskich i skonfiskowali blisko 4 500 kg kokainy poukrywanej w różnych zakamarkach pokładu.
27.01.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Japoński MOL nie rezygnuje z transportu LNG z Rosji

Takeshi Hashimoto, prezes i dyrektor generalny japońskiego przewoźnika morskiego Mitsui O.S.K. Lines (MOL) planuje wznowić transport rosyjskiego LNG.
23.01.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
22.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budowie? [ZDJĘCIA]

Zakończona we wrześniu 2022 roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to jak wiadomo jeszcze nie koniec całej inwestycji. Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym był pierwszym etapem, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni w ramach programu wieloletniego. Cały czas trwają prace, związane z kolejnymi etapami.
13.01.2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.
11.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Energetyka wiatrowa rośnie w siłę – apetyt Chin również

Globalny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
02.01.2023

Obajtek: 90 proc. ropy w naszych rafineriach będzie z innego kierunku niż z Rosji

90 proc. ropy która trafi do rafinerii Orlenu będzie z innego kierunku niż rosyjski - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział ponadto jak najszybsze powstanie z zależnych spółek jednej spółki wydobywczej w Polsce i jednej w Norwegii.
28.12.2022

PGE kupuje za 1,913 mld zł PKPE Holding, w tym spółkę PKP Energetyka

Zgodnie z informacją PGE, zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding, oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za ok. 1,913 mld zł. Cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa, ustaloną na 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5,944 mld zł.
28.12.2022

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, od 18 września do 14 grudnia przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek, w tym 11 jednostek innej niż polska bandery.
26.12.2022

Rośnie rola partnerstwa polsko-ukraińskiego w kwestii wymiany towarowej

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Rafał Romanowski.
23.12.2022

Półzanurzalna platforma wiertnicza rozpoczyna prace dla Shell w Namibii

Należąca do Northern Ocean półzanurzalna platforma wiertnicza Deepsea Bollsta dotarła do Namibii, gdzie rozpoczęła realizację dla brytyjskiego giganta naftowego.
12.12.2022

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Kiedyś ruda żelaza, dziś zboże do Azji. Masowce zmieniają ładunki

Masowce, które jeszcze niedawno przewoziły rudy żelaza czy węgiel, są myte, by móc załadować zboże przeznaczone na rynek azjatycki. Zmianę spowodowało pogorszenie się koniunktury na chińskim rynku budowlanym.
03.12.2022

Rosyjskie zawirowania ze sprzedażą ropy naftowej napędzają rynek tankowców

Od grudnia w życie wchodzą surowe sankcje na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Wpływa to na stawki statków dostawczych za przewóz, w zdecydowanej mierze na ich wzrost.
01.12.2022

Polskie firmy szukają nowych korytarzy transportowych do Chin. Nasz bilans handlowy z Państwem Środka pogorszył się z powodu COVID-u i wojny

Inwazja Rosji na Ukrainę i sojusz Białorusi z agresorem skomplikowały i tak utrudnioną przez COVID-owe przerwy w łańcuchach dostaw wymianę handlową Polski z Chinami. Spada głównie eksport z Polski do Państwa Środka. Import rośnie, ponieważ realizowany jest poprzez globalne połączenia oraz Nowy Jedwabny Szlak. – 32 proc. importu z Chin dzisiaj ma charakter zaopatrzeniowy. Wiele polskich firm nie tylko wykorzystuje chińskie elementy, podzespoły, komponenty, ale także dystrybuuje je na całą UE. Stąd nastawialiśmy się, i słusznie, wy
29.11.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni [WIDEO]

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że kraj potrzebuje więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu, ale też dlatego, że węgiel nie może być dzisiaj importowany z Rosji.
25.11.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

PKP zainteresowane rozwojem przewozu ładunków przez porty Łotwy

Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane rozwojem przewozów ładunków przez porty łotewskie i poszukują możliwości zwiększenia tych wolumenów - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
10.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Chińczyk w końcu w niemieckim porcie. Czy europejskie porty mają się czego obawiać?

Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, ale to właśnie najnowsza inwestycja COSCO w hamburski terminalu kontenerowym Tollerot stanowi temat dyskusji ostatnich dni.
02.11.2022

Wiceminister infrastruktury: sytuacja geopolityczna wymusza rozwój transportu na różnych kierunkach

Sytuacja geopolityczna stanowi wielkie wyzwanie; spektakularnie załamała się część strategii europejskiej, która opierała się na kooperacji Wschód-Zachód z silnym włączeniem w nią Rosji – ocenił w środę wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Podkreślał potrzebę rozwoju transportu na różnych kierunkach.
12.10.2022

Zboża w 2022/2023. 25 mln ton mniej gruboziarnistych. 14,5 mln ton więcej soi. 5,7 mln ton więcej pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował we wrześniu swoją najnowszą globalną prognozę eksportu zboża na nadchodzący sezon 2022/23 i skorygował prognozy.
03.10.2022

Kowalczyk: trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy, alternatywne wobec rosyjskich

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy – podkreślił we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc techniczna w tej sprawie nie została zaproponowana.
06.09.2022

Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
17.08.2022

Media: susza ograniczyła ruch statków na Dunaju; kilkaset czeka na wyższą wodę

Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej - podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24.
16.08.2022

Wojsko: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają

Sytuacja na Morzu Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.
15.08.2022

Z portów Ukrainy wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
07.08.2022

Kryzys gospodarczy w Europie. Potęgi gospodarcze potrzebują przemodelowania

Kryzys energetyczny, wzrastająca inflacja czy też problemy w łańcuchu dostaw stanowią główne czynniki wpływające na obecną sytuację w Europie, przez niektórych określaną mianem kryzysu gospodarczego. Czy Europa stoi w obliczu kryzysu gospodarczego?
06.08.2022

Prezes PKP Cargo dla "Naszego Dziennika": Do sprawnego wywożenia węgla z portów potrzebne nowe procedury

Musimy opracować i wdrożyć takie procedury, które umożliwią sprawny wywóz węgla z portów - powiedział w rozmowie z weekendowym "Naszym Dziennikiem" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
06.08.2022

Transport wodny w regionie Rio South Texas

Mimo wstrząsu, jakiego doznała światowa gospodarka na skutek pandemii, Stanom Zjednoczonym udało się zachować duży potencjał handlowy - do takich wniosków doszła Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.
03.08.2022

Europa w tarapatach. Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na rekordowy import LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński odgrywa istotną rolę w kształtowaniu globalnego rynku surowców energetycznych. Wskutek polityki gazowej Kremla, Europa importuje rekordowe ilości LNG.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Adamczyk: kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów

Polscy kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów - ocenił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
01.08.2022

PGE czeka na 11 statków z węglem

Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca - powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Polska jest bezpieczna, będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowym - zapewnił.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Ponowne otwarcie Morza Czarnego jest mile widzianym krokiem, ale sytuacja na Ukrainie jest nadal niestabilna

W związku z ogłoszoną w ubiegłym tygodniu informacją o porozumieniu ONZ w sprawie ponownego otwarcia Morza Czarnego, skutkującego odblokowaniem transportu ukraińskiego zboża drogą morska, FourKites, dostawca wiodącej na świecie platformy zapewniającej widoczność łańcucha dostaw, opublikował nowe dane wykazujące, że przewoźnicy charakteryzujący się zwinnością znajdują sposoby na radzenie sobie w tej niestabilnej sytuacji.
28.07.2022

Turcja. Delegacje z Turcji, Ukrainy i Rosji omówią w środę możliwości odblokowania eksportu ukraińskiego zboża

W środę w Stambule odbędą się rozmowy delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne; w negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ - poinformował we wtorek turecki minister obrony Hulusi Akar.
12.07.2022

Ukraina. Pierwszy raz od wybuchu wojny zagraniczne statki handlowe przybyły po zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
12.07.2022

Prezes PKP Cargo: "brakuje wagonów do transportu ziarna do portów"

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewozy kukurydzy czy pszenicy z Ukrainy pojawił się w ostatnich miesiącach – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
08.07.2022

[WIDEO] Wielki superjacht transportowany wąskimi kanałami

Luksusowy jacht Viva został musiał przepłynąć wąskimi kanałami i wcisnąć się pod niskimi mostami, by dopłynąć do Rotterdamu, a stamtąd na pełne morze. Cały proces transportu jednostki został uwieczniony na wideo.
04.07.2022

Wojna napędza ubezpieczenia i inflację

Sankcje nałożone na Rosję, jako agresora, objęły nie tylko ograniczenia w imporcie rosyjskiej ropy i gazu, ograniczenia dostępu do portów i wyłączenia z ruchu liniowego. Do gry wprowadzono również ubezpieczenia.
02.07.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

Litwa wprowadziła zakaz tranzytu przez swoje terytorium objętych sankcjami towarów z Rosji do Kaliningradu. Moskwa chce ją przestraszyć manewrami wojskowymi na Bałtyku.
21.06.2022

Niemcy planują pierwszy odbiór LNG na początku 2023 roku

Niemcy planują rozpocząć odbiór gazu dostarczanego drogą morską na początku 2023 roku - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Wilnie.
20.06.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Transport Week 2022 dobiegł końca w Gdyni

Konferencja Transport Week 2022 zakończyła się dzisiaj w Gdyni po dwóch dniach wnikliwych dyskusji na temat obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, transformacji energetycznej, ich wpływu na sektor transportu i wielu innych istotnych tematów. 200 uczestników zgromadziło się w hotelu Courtyard Gdynia Waterfront, aby wysłuchać prezentacji ekspertów i paneli dyskusyjnych podczas pierwszego powrotu wydarzenia do formatu face-to-face po dwuletniej przerwie.
15.06.2022

Biden zapowiedział budowę tymczasowych silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
14.06.2022

Minister klimatu: czekamy na 8 statków wiozących węgiel do Polski

Spółka PGE Paliwa czeka na osiem statków z ponad 700 tys. ton węgla - przekazała w czwartek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że węgiel importować będziemy z Kolumbii, USA, Australii, RPA i Indonezji.
02.06.2022

Anna Moskwa: luka po dostawach zapełniona, węgiel płynie do Polski

Wraz ze spółkami Skarbu Państwa prowadzimy działania, które zapełniły lukę węglową po decyzji o zakazie importu tego surowca z Rosji - zapewniła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że węgiel płynie już do Polski.
02.06.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Kowalczyk: wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.
30.05.2022

Rosja gotowa utworzyć korytarz dla statków opuszczających Ukrainę. Ale Moskwa stawia pewne warunki

Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji, jak donosi agencja prasowa Interfax, cytując rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrieja Rudenko.
28.05.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
27.05.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Kowalczyk: Polska nie ma możliwości przewozu 5 mln ton ukraińskiego ziarna miesięcznie

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
17.05.2022

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.
17.05.2022

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
11.05.2022

Kolejna dostawa rur do Baltic Pipe w Porcie Gdańsk

16 tys. ton ładunku składającego się z rur niezbędnych do budowy kolejnego odcinka gazociągu Baltic Pipe wyładowywanych jest właśnie se statku SSI Erdogan Bey w Porcie Gdańskim Eksploatacja.
10.05.2022

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

Jak podają źródła, w proponowanym przez UE planie kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję znajduje się również możliwość zablokowania transportu rosyjskich surowców przez instytucje zarejestrowane w krajach unijnych.
05.05.2022

Ukraina chce transportować zboże przez port w bułgarskiej Warnie

Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.
28.04.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
24.04.2022

Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii

Przynajmniej 24 statki przewożące niemal 700 tys. ton nawozów przypłyną w najbliższym czasie do Brazylii z Rosji. Wcześniej Brazylijczycy obawiali się, że europejskie sankcje odbiją się na uprawie zbóż w kraju.
20.04.2022

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
19.04.2022

Armator Avenir LNG współpracuje z PGNiG przy transporcie gazu

Armator Avenir LNG rozpoczął współpracę z litewską firmą handlową w zakresie transportu surowca na niewielkie odległości. Nabywcą gazu jest PGNiG.
13.04.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

Morawiecki: zaproponowałem zablokowanie możliwości transportu, który trafia do Rosji

Jednym z pakietu dziesięciu postulatów, które zaproponowałem Radzie Europejskiej, jest zablokowanie możliwości transportu, a więc eksportu i importu, który przez Polskę czy przez Litwę, Łotwę i Estonię trafia do Rosji - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
25.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

Sejm w środę uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
23.03.2022

Koniec ulg na przewóz LNG Kanałem Sueskim

Od 15 marca przestanie obowiązywać 15 procentowy rabat dla armatorów gazowców przewożących LNG przez Kanał Sueski – poinformowały władze obiektu.
18.03.2022

Grodzki: zatrzymać TIR-y jadące przez Polskę do Rosji i Białorusi

Jestem zdegustowany, że przez Polskę do Rosji i Białorusi jadą TIR-y z towarami objętymi sankcjami i nikt ich nie zatrzymuje - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Możliwości techniczne kontroli granicznej są; towary które są objęte sankcjami, nie mają prawa przez Polskę przejeżdżać - dodał.
14.03.2022

Fogiel: konieczne zamknięcie transportu kołowego do Rosji i na Białoruś

Oczekujemy od UE zamknięcia transportu kołowego do Rosji i na Białoruś, poza oczywiście wyłączeniem wszystkich rosyjskich banków z systemu Swift - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił też, że rosyjski atak blisko polskiej granicy powinien wywołać jakąś reakcję NATO.
14.03.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

PERN: transport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" zgodnie z harmonogramem

Transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.
24.02.2022

Debata ministrów transportu państw UE

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. transportu, które odbyło się w dniach 21-22 lutego 2022 r. w Le Bourget pod Paryżem. Tematami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in. dekarbonizacja transportu drogowego, innowacje w transporcie, atrakcyjność sektora transportu, a także zmniejszenie emisji ze środków transportu (przesunięcie modalne) i rewizja sieci TEN-T.
23.02.2022

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Jednostka FPSO Johan Castberg, która ma pracować na Morzu Barentsa, opuściła stocznię w Singapurze i płynie do Norwegii na pokładzie wielkiego transportowca.
20.02.2022

Damen zakończył testy morskie rewolucyjnego statku Fast Crew Supplier

Po pięciu latach konsultacji rynkowych, badań, projektowania i budowy, zakończono testy morskie przełomowego statku klasy Fast Crew Supplier (FCS) 7011. Holenderska spółka Damen poinformowała, że po testach u wybrzeży Turcji FCS rozpocznie rejs do Holandii.
11.02.2022

PŻM będzie transportować surowce dla Grupy Azoty Police

Polska Żegluga Morska i Grupa Azoty Police przedłużyły współpracę. Nowa 5-letnia umowa sprawi, że Polsteam będzie transportować do Polic surowce fosforonośne z Maroka i Algierii.
28.01.2022

Statki do transportu wodoru będą gotowe w 2025 roku - przekonuje KSOE

Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE) chce do 2025 roku dysponować technologią umożliwiającą transport wodoru za pomocą statków. Byłby to przełom w dostawach bezemisyjnych paliw, zwłaszcza że w wodorze upatruje się główny nośnik bezemisyjnej energii.
27.01.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Kontenery podróżują dwa razy dłużej niż przed pandemią

Ta sama trasa, dwa razy dłuższy czas dostawy. Kontenery potrzebują teraz dwa razy więcej czasu by dotrzeć do miejsca dostawy niż przed pandemią.
10.01.2022

Spółka zależna PKP Cargo uruchomi w styczniu sieć drogowych połączeń drobnicowych

PKP Cargo Connect - spółka należąca do Grupy PKP Cargo, uruchomi w styczniu sieć własnych połączeń drogowych drobnicowych na linii Bałtyk-Bałkany - poinformowała kolejowa spółka w poniedziałkowym komunikacie.
10.01.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Giganci wybierają mało znane porty - Mercedes Benz znajduje wytchnienie od zatorów na zachodnim wybrzeżu w Baltimore

Ponad 1800 pojazdów Mercedes Benz przybyło do portu w Baltimore na pokładzie zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii samochodowca Noble Ace.
27.12.2021

Pierwszy intermodalny pociąg z Xi'an dotarł do Gdyni

Do Portu Gdynia, a konkretnie do terminalu GCT Hutchison Ports Gdynia dotarł pierwszy pociąg intermodalny z chińskiego Xi'an.
23.12.2021

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowelizacji Dyrektywy TEN-T. Znalazły się w niej propozycje dotyczące rozwoju przewozów intermodalnych, a także kwestie m.in. infrastruktury dla paliw alternatywnych i cyfryzacji.
21.12.2021

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

INCOS, czyli jak BCT ułatwia sobie pracę z pociągami [WIDEO]

Bałtycki Terminal Kontenerowy opracował własny system informatyczny, który znacznie ułatwia zarządzenia podstawieniami pociągów intermodalnych w terminalu. INCOS dostępny jest jednak dla wszystkich uczestników obrotu intermodalnego i może znacznie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju.
12.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Nowy Jedwabny Szlak słabnie, zamiast rosnąć w siłę. Mniej ruchu kolejowego z Azji

Polska, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz faktowi, że znajduje się na styku dwóch systemów rozstawu szyn kolejowych, jest krajem tranzytowym dla większości transportów z Chin na Stary Kontynent. Z roku na rok jednak jej udział w przejazdach w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku maleje. Winne są niedostateczne możliwości infrastrukturalne i operacyjne punktu przeładunkowego w Małaszewiczach, położonego kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Sytuację dodatkowo komplikuje napięta sytuacja ze wschodnim sąsiadem
24.11.2021

UE chce ograniczyć import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
17.11.2021

Finnlines – tegoroczne wyniki w górę

Grupa Finnlines opublikowała raport finansowy obejmujący okres od stycznia do września 2021 roku. Wynika z niego, że grupa osiągnęła lepsze wyniki niż w 2020 roku.
10.11.2021

Wiodący producent turbin nawiązał współpracę z żeglugowym gigantem

Firma Vestas, jeden ze światowych liderów produkcji turbin wiatrowych, wszedł w strategiczne partnerstwo z żeglugowym gigantem Maersk.
10.11.2021

Armator Jumbo Shipping zakończył transport dużych elementów morskiej farmy Horsnea Two

Armator Jumbo Shipping zakończył transport i przeładunek elementów fundamentów morskich turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea Two, której operatorem jest duński Ørsted.
09.11.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
28.10.2021

James Webb i jego prywatny kontener, czyli jak przetransportować teleskop kosmiczny [WIDEO]

Teleskop kosmiczny James Webb zakończył swój 16-dniowy rejs na pokładzie statku MN Colibri w Gujanie Francuskiej. Stąd, 18 grudnia, zostanie wystrzelony na rakiecie Ariane 5 w przestrzeń kosmiczną.
17.10.2021

Ceny surowców energetycznych cały czas rosną. Bangladesz rozbił bank

Bangladesz zapłacił rekordowo wysoką cenę za dwa transporty LNG – podaje Reuters.
09.10.2021

Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię

Libański Hezbollah w odpowiedzi na tragiczne problemy energetyczne w kraju rozpoczął transport benzyny z Iranu. Tankowce są rozładowywane w Syrii.
29.09.2021

Ebury: fracht z Chin drożeje, alternatywą import z Turcji

Nawet o 600 proc. wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt transportu towarów drogą morską z Chin do Europy. Wygranymi w tej sytuacji są m.in. eksporterzy z Turcji. To w ich stronę coraz częściej spoglądają polskie firmy, szukające alternatywy dla importu z Państwa Środka – wskazuje Adam Stosio, dyrektor zarządzający Ebury Polska.
02.08.2021

Hapag-Lloyd podnosi całoroczne prognozy zarobków

Według wstępnych danych opublikowanych w piątek, Hapag-Lloyd spodziewa się zgłosić zysk EBITDA za pierwsze półrocze 2021 roku w wysokości około 4,2 mld dolarów, ponieważ globalny popyt na transport kontenerowy pozostaje wysoki.
31.07.2021

Grupa PGNiG powiększa flotę gazowców

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG i wejdą do użytku w pierwszej połowie 2024 roku.
28.07.2021

GUS: w 2020 r. o 14,7 proc. mniej ładunków w żegludze śródlądowej niż rok wcześniej

W 2020 r. nastąpił 14,7 proc. spadek przewozów ładunków w porównaniu z 2019 r., a udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem zmniejszył się w skali roku z 0,21 proc. do 0,15 proc. - podał GUS w środę w informacji sygnalnej o transporcie wodnym śródlądowym w 2020 r.
28.07.2021

Ożywienie w przemyśle zwiększa zapotrzebowanie na usługi project cargo

W pierwszym półroczu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła o 18, 2 proc. w porównaniu z ub.r. Najnowsze dane GUS wskazują na wyraźne ożywienie w branży po ubiegłorocznym wyhamowaniu, a analitycy podkreślają jej kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki. To bardzo dobra informacja dla operatorów logistycznych, którzy specjalizują się w organizacji łańcuchów dostaw dla przemysłu, do których należy Fracht FWO Polska.
27.07.2021

Polsko-chińskie rozmowy o współpracy w obszarze transportu

Współpraca w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego była tematem wideorozmowy przeprowadzonej 15 lipca 2021 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.
15.07.2021

W Świnoujściu. Wydrążyli już połowę tunelu pod dnem Świny

Dzisiaj 13 lipca 2021 roku maszyna drążąca TBM Wyspiarka minęła 742 metr tunelu, który na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, a samo Świnoujście z resztą kraju. W tej chwili TBM znajduje się w najgłębszym miejscu, czyli niemal 40 metrów pod lustrem wody.
13.07.2021

Wyniki OOCL w drugim kwartale potwierdzają megahossę na rynku kontenerowym

Dane za II kwartał OOCL wskazują na pewne spektakularne dochody, które mają pochodzić z przemysłu żeglugowego w zbliżającym się sezonie sprawozdawczym.
12.07.2021

Stawki frachtowe na rynku kontenerowym wzrosły o 333 procent w 2021 roku

Koszt wysyłki ładunku do USA z Chin zbliżył się do 10 000 USD, ponieważ największa gospodarka świata wciąż odkurza import w obliczu wolniejszego ożywienia po pandemii z Europy do Azji.
11.07.2021

Adamczyk: w Europie Środkowo-Wschodniej za mało połączeń na osi północ-południe

Europa Środkowa zmaga się z niedostateczną liczbą dogodnych połączeń na osi północ-południe - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas odbywającego się w Sofii szczytu Inicjatywy Trójmorza. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu - dodał.
09.07.2021

Chińczyk na morzach i oceanach. Morski Szlak Jedwabny, dla Zachodu niepowabny

Morski Szlak Jedwabny stanowi morską część chińskiej inicjatywy Pasa Szlaku i Drogi, mającej na celu zapewnienie pozycji globalnego mocarstwa Państwa Środka. Chińskie inwestycje i nowe sojusze stoją kością w gardle Ameryki.
09.07.2021

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

W tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki drogi Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Całą inwestycję przygotowujemy tak, by oddać ją w 2025-2026 r. – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
07.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W poniedziałek, 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra.
06.07.2021

Finalizacja transakcji nabycia Solid Logistics przez VGL Group

W dniu 28.06.2021 VGL Group i Solid Logistics zamknęły ostatni etap transakcji nabycia udziałów. W efekcie VGL Group stała się wyłącznym udziałowcem Solid Logistics.
06.07.2021

Zakłócenia w łańcuchach dostaw zagrażają bezpieczeństwu USA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powołała specjalną grupę zadaniową ds. zakłóceń łańcuchów dostaw w sektorach strategicznych dla amerykańskiej gospodarki. W ciągu 100dni zrealizowano przegląd i przedstawiono raport z rekomendacjami dla rządu.
05.07.2021

Rozwój CEVA Logistics w krajach nordyckich – operator wzmacnia pozycję na europejskim rynku usług TSL

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia obecność na rynkach nordyckich i zapowiada inwestycje w rozwój usług, innowacji oraz cyfryzacji.
30.06.2021

Węgry zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że Węgry są zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu.
25.06.2021

Lotos Kolej laureatem Rankingu TSL

Spółka Lotos Kolej zajęła I miejsce wśród przewoźników kolejowych w 26. edycji Rankingu TSL organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. W zestawieniu uwzględniono najważniejsze firmy reprezentujące sektory transportu, spedycji oraz logistyki. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 czerwca br.
22.06.2021

Dłuższe statki mogą teraz korzystać z rozszerzonego Kanału Panamskiego

Po prawie pięciu latach od otwarcia śluz Neopanamax, Zarząd Kanału Panamskiego ogłosił zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej długości statków do ponad 370 metrów, co stanowi wzrost o ponad 4 metry w porównaniu z poprzednim limitem.
18.06.2021

Koszty wysyłki poza kontrolą. Rosną ceny towarów, od kawy po zabawki

Rosnąca w zawrotnym tempie cena wysyłki towarów na całym świecie może wpłynąć na twój portfel szybciej niż myślisz – od tej filiżanki kawy, którą dostajesz każdego ranka, po zabawki, które zamierzałeś kupić swoim dzieciom.
18.06.2021

Rozpoczyna się konferencja TransNav 2021

Od 16 do 18 czerwca 2021 roku odbędzie się XIV Międzynarodowa Konferencja TransNav 2021. Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Instytut Morski.
16.06.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Budowa kolei dużych prędkości szansą na rozwój

Budowa kolei dużych prędkości jako wsparcie dla rozwoju ruchu turystycznego między Bałtykiem a Adriatykiem była tematem polsko-chorwackiej konferencji, w której wziął udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Spotkanie odbyło się na Politechnice Krakowskiej, 8 maja 2021 r.
09.06.2021

Trwają prace nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi

Poprawa bezpieczeństwa żeglugi, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. cele projektu ustawy, nad którym pracuje resort infrastruktury.
01.06.2021

Prace PLK w porcie w Szczecinie przekroczyły półmetek

Blisko 100 rozjazdów i 37 kilometrów nowych torów poprawi kolejowy dostęp do portu w Szczecinie. Prace minęły półmetek. Nowe tory i sieć trakcyjna montowane są też w Świnoujściu. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz większej ilości ładunków. Inwestycja warta około 1,5 mld zł współfinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
28.05.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

Adamczyk: pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego

Pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego, którego udział w kolejowych przewozach towarowych przekroczył w ub. roku 10 proc. masy przewożonych ładunków – podał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort pracuje nad dokumentem określającym kierunki rozwoju takiego transportu.
25.05.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozszerza usługi transportowe z Chin do Europy. Firma uruchomiła nowe połączenia kolejowo-promowe z chińskiego Xi'an do Immingham w Wielkiej Brytanii i wprowadziła obsługę premium na już istniejącej trasie z Xi'an do portu Mukran (Sassnitz) w Niemczech.
20.05.2021

Ładunki chłodzone, przed, w czasie i po pandemii

Transport ładunków chłodzonych będzie rósł dynamicznie około 4% rocznie do 2024. Rosło będzie zapotrzebowanie na specjalistyczne kontenery. Statki chłodniowce będą pod tą presją usuwać się z rynku.
18.05.2021

WISTA Poland policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu, podsumowała działalność w roku 2020 i przyjęła plany na rok 2021.
17.05.2021

Blokada Kanału Sueskiego ukazuje prawdziwy potencjał transportu szynowego

Okres pandemii koronawirusa związany z ograniczeniem przewozów lotniczych, morskich i samochodowych między Europą i Chinami przyczynił się do wzrostu znaczenia transportu kolejowego. Niedawne wydarzenia na Kanale Sueskim dodatkowo udowadniają, że złoty wiek dla kolei może być dopiero przed nami.
11.05.2021

Korytarz Gdańsk-Odessa [webinarium]

„Nowe możliwości transportowe pomiędzy Polską a Ukrainą. Korytarz Gdańsk-Odessa” to tytuł webinarium, które odbędzie się 14 maja o godz.10.00.
05.05.2021

Portugalia: Policyjna rewizja na rosyjskim statku handlowym

Portugalska policja przeprowadziła w piątek rewizję na rosyjskim statku handlowym w porcie w Viana do Castelo, na północnym zachodzie tego kraju. Jednostka została przeszukana po informacji przekazanej przez jedną z zagranicznych służb.
23.04.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Jeszcze lepsze perspektywy na drugą połowę roku. Raport z rynku żeglugowego (tygodnie 12-15/2021)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost światowego produktu krajowego brutto w 2021 roku na 6%. Ma to nastąpić dzięki postępującej akcji szczepiennej przeciwko pandemii, aktywizacji przemysłowo-usługowej oraz wielostronnym wysokim oczekiwaniom, co do rozwoju globalnej gospodarki w drugiej połowie roku.
20.04.2021

Więcej promów i rejsów P&O Ferries na trasie Calais-Dover

W związku z rosnącym popytem na przewozy frachtowe do i z Wielkiej Brytanii operator promowy P&O Ferries wprowadził na trasę Calais-Dover dodatkowy, czwarty prom – Pride of Kent.
20.04.2021

Wielka inwestycja coraz bliżej! Jest zgoda Wojewody na przebudowę mostu na Regalicy

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wydał pozwolenie na przebudowę mostu na Regalicy. Zaakceptowany projekt obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących elementów (poza przęsłem zwodzonym), budowę nowego mostu oraz modernizację infrastruktury kolejowej (linie 273 i 428). W planie jest też budowa wiaduktu nad ulicą Szklaną oraz murów oporowych na dojazdach do mostu kolejowego.
20.04.2021

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają regularne połączenie do Wielkiej Brytanii

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają intermodalne regularne połączenie na trasie Gliwice - Duisburg (Niemcy) - Wielka Brytania. Początkowo na tej trasie będą kursowały dwa pociągi w tygodniu - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.
19.04.2021

Konosament [„bill of lading”] potwierdzający przyjęcie określonej ilości ładunku do przewozu [„receipt as to quantity”]

Historycznie, w procesie kształtowania się konosamentu („bill of lading”) to właśnie ta funkcja „recipt of the received goods” – była pierwszą, która zapoczątkowała wydawanie dokumentu przewozowego, [zob: Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego].
19.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Egipt: Płynący pod włoską flagą tankowiec spowolnił ruch na Kanale Sueskim

Ruch na Kanale Sueskim został we wtorek spowolniony przez płynący pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford, który miał problemy techniczne.
06.04.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

Efektywne logistyczne rozwiązania dla klientów są motorem napędowym rozwoju ESA Logistika

Ograniczona dostępność wolnej powierzchni w portach utrudniająca obsługę logistyczną dużych (wolumenowo, jak również gabarytowo) projektów inwestycyjnych realizowanych w strukturze łańcucha dostaw z wieloma punktami nadania do wielu punktów przeznaczenia, jak również przeciągające się wciąż okoliczności z powodu pandemii COVID-19.
06.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Rosja i Chiny odnoszą korzyści z kryzysu na Kanale Sueskim

Incydent z kontenerowcem Ever Given na Kanale Sueskim pozwolił Rosji i Chinom skuteczniej promować swoje szlaki handlowe, a także rzucić wyzwanie amerykańskiemu modelowi globalizacji - powiedział w środę francuski dziennikarz i pisarz Francois Lenglet, który specjalizuje się w kwestiach gospodarczych.
03.04.2021

Świnoujście. Nowoczesne linie kolejowe połączą terminal kontenerowy z całą Europą

Multimodalne skomunikowanie terminalu głębokowodnego w Świnoujściu to podstawowy warunek ekonomicznego sukcesu tego projektu. Jedną z głównych metod transportu zaplecza będzie efektywna sieć połączeń kolejowych. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe już teraz realizuje potężne inwestycje w zespole portowym oraz na liniach łączących Świnoujście z krajem i Europą Środkową. Równie ważnymi ogniwami komunikacji będą finalizowana właśnie droga ekspresowa S3, połączenie kanałem Odra-Hawela z Berlinem a w perspektywie Odrzańska Droga Wodna.
02.04.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

Zablokowanie Kanału Sueskiego ujawniło słabość globalnych łańcuchów dostaw i potrzebę nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań

Ogromny kontenerowiec Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim, zablokował jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. Przełożyło się to m.in. na terminowość i kompletność dostaw, osłabionych już przez pandemię – Obecnie jest trudniej o miejsca na kontenerowcach, a pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu cen, co wyraźnie pokazuje kruchość globalnego łańcucha dostaw.
01.04.2021

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

Straty Egiptu w związku z niemal tygodniową blokadą Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given mogą sięgnąć miliarda dolarów - powiedział w środę prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
01.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki transportowej OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Na przełomie lat 60. i 70. Kanał Sueski był zamknięty przez 8 lat, utknęły także polskie statki

Kanał Sueski, który znajdował się w centrum konfliktu izraelsko-arabskiego, w 1956 r. został znacjonalizowany przez Egipt i po inwazji brytyjsko-francusko-izraelskiej otwarty w następnym roku, a po wojnie sześciodniowej w 1967 r. pozostawał zamknięty przez osiem lat. Utknęły w nim wtedy m.in. dwa polskie statki.
30.03.2021

Rynek frachtów morskich - analiza aktualnej sytuacji

Styczeń i Luty 2021 roku dały nadzieje importerom ładunków z Dalekiego Wschodu na uregulowanie się stawek frachtowych w kolejnych tygodniach. Spadek stawek frachtu o 30-35 %, normująca się sytuacja z dostępnością pustych kontenerów i miejsca na statku, pozwalała na względnie optymistyczne estymacje wysokości cen frachtów na kolejne tygodnie.
26.03.2021

Blokada Kanału Sueskiego nie powinna zakłócić dostaw LNG z Kataru do Polski

Prezes PGNiG Paweł Majewski oświadczył w czwartek, że spółka nie spodziewa się zakłóceń w dostawach LNG z Kataru z powodu zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec.
25.03.2021

Zarząd Kanału Sueskiego tymczasowo zawiesił ruch, armator kontenerowca przeprasza

Shoei Kisen, japoński właściciel kontenerowca, który utknął w Kanale Sueskim i blokuje transport towarów o wielomiliardowej wartości, przeprosił w czwartek za zaistniałą sytuację i zapewnił, że pracuje nad jej rozwiązaniem. Zarząd Kanału tymczasowo zawiesił w nim ruch.
25.03.2021

Rynek kontenerowych frachtów morskich - czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Rynek frachtów morskich w 2020 roku, okazał się być całkowicie poza zasięgiem jakichkolwiek prognoz czy przewidywań analityków. Poziomy stawek frachtów morskich w relacjach importowych z Dalekiego Wschodu do Europy, osiągnęły niebywałe jak dotąd poziomy, destabilizując dotychczasowy rynek. Jedną z głównych przyczyn, które tak bardzo wpłynęły na zmianę rynku, był brak pustych kontenerów na Dalekim Wschodzie, spowodowany w głównej mierze przez zawirowania związane z pandemią COVID19.
10.03.2021

Jak operatorzy logistyczni i przewoźnicy radzą sobie po brexicie?

Brexit wywołał wiele turbulencji w wymianie towarowej między Unią Europejską a UK oraz Irlandią. Nie wszyscy przewoźnicy oraz nadawcy i odbiorcy towarów byli świadomi formalności celnych, nie posiadali wiedzy, jak odprawiać towary i z jakimi kosztami się to wiąże. Nowe obowiązki mocno obciążyły przewoźników i wpłynęły na jakość pracy kierowców oraz osób odpowiedzialnych za prace administracyjne.
09.03.2021

Francuski jacht z kawą i winem zakończył rejs po Atlantyku

Francuska firma używa jachtu do poruszania się po dawnych szlakach handlowych. Dostarcza wino i czekoladę klientom po obu stronach Atlantyku dbającym o środowisko.
05.03.2021

Firma OMSAN Lojistik, jako pierwsza na świecie przetransportowała pod morzem samochody koleją Marmaray

OMSAN Lojistik, pierwsza w Turcji prywatna firma posiadająca uprawnienia do prowadzenia działalności w dziedzinie kolejnictwa, zrealizowawszy jako pierwsza transport samochodów z Europy do Azji przy wykorzystaniu Marmaray, stała się na tym polu pionierem. OMSAN Lojistik uzyskała jednocześnie tytuł pierwszej na świecie firmy, która poprzez Marmaray posiadający najgłębszy na świecie zatapiany pod morzem tunel rurowy, wykorzystujący system szynowy na głębokości 60 metrów, przetransportowała nim pod morzem samochody.
05.03.2021

Gdynia zaskoczona działaniami PKP

Na pierwsze półrocze 2023 roku planowane jest zakończenie przebudowy węzła Karwiny. 15 lutego Gdynia wybrała wykonawcę tej jednej z największych w ostatnich latach, wartej ponad 100 mln zł, miejskiej inwestycji. Jej realizacja w żadnym stopniu nie wstrzymuje możliwości budowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowych przystanków czy dodatkowego toru linii Kościerzyna-Gdynia.
17.02.2021

Napięcie na linii PKP - gdyński magistrat

Brak przebudowy wiaduktów drogowych nad torami linii z Kościerzyny do Gdyni uniemożliwi PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. budowę dodatkowego trzeciego toru i nowych przystanków dla kolei aglomeracyjnej - podaje PKP PLK. Urząd Miasta w Gdyni nie zgadza się z zarzutami kolejowej spółki.
17.02.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Eksport z Chin od Polski - coraz częściej koleją

Do Sławkowa (Śląskie), gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, dotarło w ub. roku 40 pociągów z kontenerami z chińskiego miasta Xi’an. W grudniu uruchomiono kolejne połączenie, z miasta Chongqing - podała spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), będąca operatorem tej linii.
12.02.2021

Wielka Brytania składa wniosek o wejście do porozumienia handlowego na Pacyfiku

Wielka Brytania złoży w poniedziałek formalny wniosek o członkostwo we Wszechstronnym i Postępowym Porozumieniu na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), pakcie handlowym obejmującym 11 państw z regionu Pacyfiku - ogłosił w sobotę wieczorem brytyjski rząd.
31.01.2021

DACHSER usprawnia dostawy w short distance

DACHSER, operator logistyczny o globalnym zasięgu, stawia kolejny ważny krok w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Firma wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.
28.01.2021

Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość przewozów towarowych drogą kolejową między Polską, a Belgią

Firmy Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość swoich regularnych połączeń kolejowych między Belgią, a Polską. Od 1 lutego Poland Xpress będzie kursował pięć razy w tygodniu. Połączenie zapewni o 50% większą przepustowość dla ładunków konwencjonalnych, a przestrzeń kontenerowa zwiększy się do ponad 600 TEU tygodniowo.
25.01.2021

MKiŚ: przy imporcie towarów do UE powinien być uwzględniany ich ślad węglowy

W ramach reformy europejskiego systemu ETS powinien powstać mechanizm uwzględniający tzw. ślad węglowy towarów importowanych do Unii Europejskiej - podkreślił w piątek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.01.2021

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasador Wielkiej Brytanii

22 stycznia 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasador Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Polsce Anną Clunes. Głównymi tematami poruszanymi podczas wideorozmowy była niedawno zawarta umowa o współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, w szczególności w zakresie transportu drogowego i lotniczego, a także aktualna sytuacja w zakresie płynności ruchu towarowego na granicy francusko-brytyjskiej i jej wpływu na polski sektor transportu drogowego.
22.01.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe połączenie kolejowe Chiny-Europa

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchomił ekspresowe połączenie kolejowe na trasie Jinhua (Chiny) - Dourges (Francja). Nowe rozwiązanie ma zapewnić klientom dodatkową pojemność ładunkową w odpowiedzi na bezprecedensowy wzrost popytu na usługi transportowe i logistyczne.
19.01.2021

Targi transport logistic 2021 odwołane - w maju konferencja online

Targi transport logistic 2021 nie odbędą się. Powodem są liczne międzynarodowe ograniczenia w podróżowaniu, których zniesienia nie da się przewidzieć do wiosny. Wydarzenie zastąpi konferencja online w dniach 4 - 6 maja 2021 r. Kolejna edycja transport logistic w formie fizycznych targów planowana jest na 9-12 maja 2023 r.
12.01.2021

Europejscy spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie kontraktów w celu podniesienia stawek

W momencie masywnego wzrostu stawek na szlaku Azja-Europa, spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie krótko- i długoterminowych kontraktów, w celu ustalania wyższych stawek frachtowych.
07.01.2021

Bezpieczny i indywidualny transport dla branży morskiej

Berlin Transfer 24 to kameralna firma ze Szczecina zajmująca się szeroko rozumianym przewozem osób, w tym Vip Transport i Martime Service.
01.01.2021

ORLEN Lietuva z nowym połączeniem kolejowym z Ukrainą

ORLEN Lietuva, litewska spółka z Grupy ORLEN, zyskała nowe połączenie kolejowe z Ukrainą. Trasa prowadząca przez Polskę, stanowi alternatywę dla obecnej, prowadzącej przez Białoruś. Pierwszy transport produktów ropopochodnych z rafinerii w Możejkach dotarł już nową trasą do odbiorców na Ukrainie.
30.12.2020

W środę podpisanie umowy handlowej UE-Wielka Brytania

W środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpiszą umowę handlową z Wielką Brytanią w imieniu UE, a premier Boris Johnson podpisze ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii - podały służby prasowe Rady.
29.12.2020

W. Brytania i Wietnam podpisały umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Wietnam podpisały we wtorek umowę o wolnym handlu, która zastąpi w ich relacjach porozumienie między Hanoi a Unią Europejską - poinformował wietnamski resort handlu.
29.12.2020

Nie czekał na otwarcie ruchu przez La Manche i poszedł przez tunel pieszo

Zamknięcie przez Francję na 48 godzin możliwości przekraczania kanału La Manche spowodowało potężne niedogodności dla wielu osób. Dla pewnego Brytyjczyka były one na tyle dotkliwe, że nie czekając na wznowienie ruchu, postanowił przejść przez tunel pod kanałem pieszo.
28.12.2020

Port Rotterdam szuka nowych korytarzy handlowych do transportu wodoru

Czołowy europejski hub transportowy, port w Rotterdamie, weźmie udział w studium wykonalności o nazwie HySupply w celu zbadania, jaką rolę mógłby odegrać port w ewentualnym utworzeniu nowego korytarza handlowego dla wodoru.
26.12.2020

GDDKiA: w tym roku cztery umowy na budowę trasy Via Carpatia

W 2020 r. GDDKiA podpisała cztery umowy na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. W ramach tych umów powstanie 61,3 km trasy, a wartość podpisanych kontraktów to ponad 3,6 mld zł.
25.12.2020

PKM SA podpisała umowę na realizację tzw. „bajpasu kartuskiego" z gdyńską firmą Torhamer

Z udziałem przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli PKP PLK podpisana została umowa pomiędzy samorządową spółką PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych tzw. „bajpasu kartuskiego” na odcinku realizowanym przez PKM. Na wszystkie prace z tym związane wykonawca ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy, co oznacza, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej w grudniu 2022 r.
22.12.2020

Wznowienie ruchu przez kanał La Manche nastąpi w środę

Porozumienie Wielkiej Brytanii z Francją w sprawie wznowienia ruchu towarowego przez kanał La Manche zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych godzin, a wejdzie w życie w środę - podała dziś brytyjska stacja Sky News.
22.12.2020

Ruszyły konsultacje strategii rozwoju regionu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Wspólnie z samorządowcami z 26 gmin i siedmiu powiatów z Mazowieckiego i Łódzkiego spółka CPK chce wypracować optymalne rozwiązania dla regionu planowanych inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka. Jak dodała, w tej sprawie ruszyły w piątek konsultacje.
18.12.2020

Maersk będzie transportował leki Novo Nordisk przy użycia zrównoważonego biopaliwa

Maersk będzie transportował leki Novo Nordisk przy użycia zrównoważonego biopaliwa.
18.12.2020

CMA CGM zawiesi dostawy towarów do południowochińskich portów na początku 2021 roku

CMA CGM, czwarty największy armator kontenerowców, nie będzie przyjmował zamówień na dostawy towarów do portów leżących na południu Chin przez kilka pierwszych tygodni 2021 roku. Powodem jest zawieszenie usług przez operatorów feederów.
15.12.2020

Pasażerski Model Transportowy - nowe narzędzie Centralnego Portu Komunikacyjnego do planowania inwestycji

Spółka CPK opracowała Pasażerski Model Transportowy (PMT) i sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy. Budowa Portu Solidarność i nowych linii kolejowych CPK pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce.
11.12.2020

Scenariusze rozwoju logistyki w Europie. Branża znacząco wpłynie na kształt światowej gospodarki

Od tego, jak będzie przebiegał rozwój logistyki, zależeć będzie przyszłość globalnej gospodarki. Sektor ten bowiem ma bezpośredni wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw w większości branż. Dlatego też FM Logistic wspólnie z ekspertami w dziedzinie foresightu strategicznego z 4CF opracowała raport „Logistyka 2040”, który zakłada trzy różne scenariusze rozwoju branży logistycznej w Europie. Wskazuje on m.in., jakie znaczenie dla sektora będą mieć rozwój technologiczny, dekarbonizacja oraz kondycja gospodarki.
10.12.2020

CPK przed końcem roku planuje zawrzeć umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK - poinformował PAP Konrad Majszyk z CPK. Dodał, że startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita, nie złożyło odwołania.
08.12.2020

Rozmowy ministrów transportu państw Grupy Wyszehradzkiej o europejskim transporcie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Marek Gróbarczyk uczestniczyli w wideokonferencji ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), która odbyła się 3 grudnia 2020 r. Spotkanie poświęcone było m.in. rozpoczętemu przez Komisję Europejską procesowi przeglądu i rewizji Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i zostało zorganizowane przez polską prezydencję w V4.
03.12.2020

Rozpoczęło się pozyskiwanie gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK - poinformował dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.
02.12.2020

TRANSRUSSIA – nowe połącznie kolejowe GEFCO z Azji do Europy w 30 dni

GEFCO wprowadza nowe cotygodniowe połączenie kolejowe z Władywostoku do Europy, które jest odpowiedzią na oczekiwania rynku względem niezawodnego, bezpiecznego i elastycznego transportu z Azji. W przypadku Polski towary docierają przez Małaszewicze/Brześć do Warszawy lub alternatywnie przez Petersburg, skąd transportowane są drogą morską do Gdańska. GEFCO podkreśla krótki czas transportu z Azji do Europy, który wynosi do 30 dni.
30.11.2020

Nowy oddział DACHSER w Finlandii już działa

DACHSER niedawno rozpoczął działalność w nowym terminalu logistycznym w Finlandii. Otwierając swój pierwszy obiekt cross-dock w Kerava w regionie Helsinek, dostawca usług logistycznych rozszerza usługi na rynku fińskim.
26.11.2020

Piechociński: Polski Hub transportowy to przyszłość relacji gospodarczych z Azją [wywiad]

Mariusz Marszałkowski z Instytutu Jagiellońskiego rozmawiał o hubie transportowym i polskich relacjach z Azją z Januszem Piechocińskim.
26.11.2020

Regiony z Polski, Czech i Słowacji chcą zwiększać udział transportu intermodalnego

Opracowania służące koordynacji rozwoju transportu towarowego, w tym zwiększania udziału transportu intermodalnego, szczególnie na drogach wodnych i kolei, przygotowały w projekcie Trans Tritia przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
19.11.2020

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny szansą dla Polski

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny jest szansą na rozbudowę i większe znaczenie Polski jako hubu transportowego - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem udziału przewozów kolejowych w handlu zagranicznym.
12.11.2020

Wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny ruszy w tym roku

Program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny rozpocznie się w tym roku - jest na niego zabezpieczone finansowanie - zapewnił dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
10.11.2020

Ruszyła budowa wiaduktu do Portu Gdańsk

W ramach inwestycji PKP PLK, polegającej na rozbudowie infrastruktury kolejowej do portu w Gdańsku, rozpoczęto budowę ponad 100-metrowego wiaduktu w ciągu ul. Ku Ujściu - poinformował dzisiaj Przemysław Zieliński z zespołu prasowego kolejowej spółki.
04.11.2020

Shippeo, europejski lider w zakresie widoczności transportów w czasie rzeczywistym, wkracza na polski rynek

Na polski rynek transportu i logistyki wkracza wiodące rozwiązanie z zakresu widoczności łańcuchów dostaw. Shippeo wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby zapewnić podgląd transportów w czasie rzeczywistym. Platforma umożliwia śledzenie przesyłek i procesów logistycznych na żywo oraz precyzyjne szacowanie czasu ich dotarcia (ETA). Algorytmy uwzględniają ponad 200 parametrów danych, w tym warunki pogodowe, natężenie ruchu i wpływ trwającej pandemii. Ta technologia to wiele wymiernych korzyści dla spedytorów, przewoźników i
04.11.2020

Zamówienia eksportowe wzrosły w tempie najszybszym od stycznia 2018

Struktura PMI pokazała, że w październiku zamówienia eksportowe wzrosły po raz czwarty z rzędu, w tempie najszybszym od stycznia 2018 r. - wskazali w poniedziałkowym komentarzu analitycy PKO BP. Dodali, że nastąpił też najsilniejszy od czerwca 2018 r. wzrost zatrudnienia.
02.11.2020

Firmy transportowe nie wystraszyły się koronawirusa

Kolejne kraje zamrażają gospodarki, ale firmy transportowe nie narzekają. Pandemia winduje ceny ich usług, brakuje nawet samochodów i kierowców - zauważa w piątek "Rzeczpospolita".
30.10.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Rząd zajmie się dziś pierwszym etapem programu inwestycyjnego CPK

Uchwała dotycząca pierwszego etapu programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego to jeden z projektów, którymi dzisiaj ma zająć się rząd.
28.10.2020

Trzeci kwartał z najwyższym poziomem popytu na magazyny w 2020 r.

Na koniec września całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 20,3 mln mkw. Największym wśród 11 głównych rynków magazynowych pozostaje Warszawa, gdzie w ramach trzech stref zlokalizowane jest 4,73 mln mkw., co stanowi 23% całkowitej podaży w kraju.
27.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

ISR: Kluczowy czas dla rozwoju transportu intermodalnego i sukcesu rozwojowego portów

Udrożnienie infrastruktury prowadzącej do portów ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu intermodalnego w Polsce. Tylko wtedy rodzime spółki zwiększą swoje udziały w łańcuchach logistycznych dotyczących towarów przypływających do polskich portów morskich. Takie wnioski formułowali debaty Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
22.10.2020

DACHSER gotowy na szczyt sezonu. Firma poszerza ofertę połączeń czarterowych

DACHSER ponownie zwiększa możliwości przewozowe w szczycie sezonu. Dostawca usług logistycznych po raz kolejny uruchomił własne połączenia czarterowe między Azją a Europą. Od połowy października na trasie Frankfurt-Shanghai-Frankfurt będzie latał jeden dodatkowy frachtowiec B747 tygodniowo. Skorzystają na tym również polskie przedsiębiorstwa.
16.10.2020

Obowiązuje zalecenie - nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne - powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
16.10.2020

Ruszyła budowa ostatniego odcinka trasy Via Baltica na Mazurach

686 mln zł będzie kosztowała budowa blisko 23-kilometrowego odcinka trasy Via Baltica Ełk Południe - Wysokie (warmińsko-mazurskie). Wykonawca rozpoczął w środę prace przygotowawcze inwestycji, która potrwa do 2022 roku.
14.10.2020

Wstrzymano kursowanie promu "Drogowiec" na Wiśle

Z powodu wysokiego poziomu na Wiśle przestał kursować prom „Drogowiec” w rejonie Spytkowic – podało starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
14.10.2020

CPK otrzyma ok. 500 tys. euro unijnego dofinansowania na ograniczenie emisji CO2

Prawie 500 tys. euro trafi do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach 12 mln euro, jakie otrzymało europejskie konsorcjum z udziałem CPK. Jak dodano, pieniądze mają trafić na opracowanie zielonych, proekologicznych rozwiązań dotyczących projektowania lotnisk.
13.10.2020

12 mln euro dla konsorcjum, w skład którego wchodzi CPK

CPK weszło w konsorcjum z lotniskiem m.in. w Rzymie i Kopenhadze i otrzymuje 12 mln euro na rozwój technologii smart city, związanej z niskoemisyjnymi lotniskami - wskazał dziś wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
13.10.2020

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września – to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań! A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.
09.10.2020

Podczas pandemii usługi transportowe muszą funkcjonować

Podczas pandemii niezbędna infrastruktura i usługi transportowe muszą pozostać funkcjonalne - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas spotkania ministrów ds. transportu państw członkowskich UE.
09.10.2020

Terminal w Małaszewiczach dobry do rozwoju transportu intermodalnego

Terminal w Małaszewiczach ma dogodne położenie, aby rozwijać w nim transport intermodalny – mówił dziś w Senacie doktorant wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, zajmujący się infrastrukturą transportu kolejowego, ks. Piotr Wulgaris.
08.10.2020

Pociągi z Pesy po raz pierwszy dostarczone drogą morską - na Sardynię

Na Sardynię dopłynęły pierwsze pociągi spalinowe ATR220Tr, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz. To pierwszy przypadek, kiedy pojazdy z bydgoskiej fabryki zostały dostarczone drogą morską - poinformował dziś szef PR spółki Maciej Grześkowiak.
08.10.2020

Bez poduszkowców, ale i bez emisji - raport WWF o polskim transporcie przyszłości

Jaka będzie mobilność w 2050 roku? O wizji polskiego transportu Fundacja WWF Polska i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) rozmawiała przez rok z kilkudziesięcioma ekspertami. Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” został już przedstawiony w Senacie.
07.10.2020

Sezon grzybowy także w logistyce - Fracht FWO dostarcza kilka ton świeżych kurek do USA

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, rozwija usługi lotnicze w zakresie transportów drobnicowych i specjalnych. Firma realizuje dostawy różnych grup towarów, w tym artykułów spożywczych wymagających odpowiednich warunków transportu. We wrześniu specjaliści z Działu Spedycji Lotniczej zorganizowali specjalny transport lotniczy, dostarczając do Stanów Zjednoczonych kilka ton świeżych grzybów.
30.09.2020

Pętle transportu Południowego Bałtyku - nowy projekt Portu Elbląg

„South Baltic Transport Loops” to nowy projekt, którego celem jest poprawa jakości i proekologicznych usług transportowych w Regionie Morza Bałtyckiego. Projekt organizowany jest przez niemiecki Port Mukran, przy współpracy z partnerami z krajów europejskich, m.in. z Polski, Litwy, Szwecji i Danii. Jednym z partnerów projektu jest Port Elbląg.
29.09.2020

Rewolucja w transporcie kolejowym właśnie się rozpoczęła

Kolejowy biznes cargo łączy obecnie unikatowa, nowoczesna i bezpieczna platforma RAILVIS.com, która skupia w jednym miejscu oferty wolnych zasobów wagonowych i lokomotyw w całej Europie.
29.09.2020

PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK

Polska Grupa Energetyczna zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego, której szacowana moc ma wynieść od 60 do 100 MW. Koszt inwestycji może wynieść około 300 mln zł – poinformował dziś na konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
25.09.2020

Studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej do Świnoujścia

PKP Polskie Linie Kolejowe mają w planach modernizację linii kolejowej na odcinku od Rzepina do Szczecina Podjuch i dalej do Świnoujścia. Spółka podpisała dwie umowy na opracowanie studium wykonalności.
25.09.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Rail Baltica ma być gotowe do 2026 roku

Ministrowie Polski i Litwy Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Narkiewicz zadeklarowali dziś w Wilnie, że ukończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku.
24.09.2020

Mimo pandemii rośnie pozycja LOTOS Kolej na krajowym rynku

Pandemia koronawirusa miała i nadal ma negatywny wpływ na cały rynek kolejowy. Pomimo mniejszego zapotrzebowania na transport różnych grup produktowych, LOTOS Kolej wzmocniła swoją pozycję. Udziały gdańskiej spółki w rynku przewozowym za ostatnie miesiące są jednymi z najwyższych w historii.
21.09.2020

Polska może stać się ofiarą amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Obszar technologiczny skupiony wokół budowy sieci 5G to jeden z elementów trwającej wojny handlowej między USA a Chinami. – Polska może być jedną z ofiar prowadzonych działań przez oba mocarstwa ze względu na rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – alarmują eksperci. Zawarte w niej zapisy pozwalają na wykluczenie dostawcy infrastruktury sieciowej na podstawie kraju pochodzenia, a nie certyfikacji, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Dowolność interpretacji tych przepisów w przyszłości może po
17.09.2020

Logistyka jako barometr gospodarki?

Wysoka liczba zakłóceń w łańcuchach dostaw w wyniku pandemii Covid-19 spowodowała, że operatorzy logistyczni oraz ich klienci musieli zewrzeć szyki i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Działania wymagały szybkich decyzji i były dla operatorów doskonałym sprawdzianem elastyczności i szybkości podejmowania decyzji. O bieżących wyzwaniach dla branży logistycznej i przemysłu, wykorzystaniu informacji z łańcuchów dostaw do badania koniunktury oraz o najtrudniejszym dniu dla logistyki po wybuchu pandemii rozmawiamy z Rafałem KRAJE
15.09.2020

Rola żeglugi bliskiego zasięgu będzie rosła. Pośrednio wpłynie na to pandemia

Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły na mniejsze obroty portów morskich, zmniejszone tymczasowo przewozy towarowe i pasażerskie oraz kłopoty marynarzy. Branża przygotowuje się na różne scenariusze uwzględniające dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednym z możliwych skutków może być zwiększenie roli żeglugi bliskiego zasięgu, czyli np. między portami w Europie. – Przez lockdown wielu producentów zrozumiało, że błędem jest prowadzenie produkcji daleko, np. w Azji, a to pociągnie za sobą rozwój rodzimej produkcji
11.09.2020

Rozwój portów morskich kluczowy dla strategii transportowej Polski

Budowa zrównoważonego i spójnego systemu transportu w Polsce jest konieczna - podkreślali uczestnicy debaty o strategii transportowej dla Polski, która odbyła się w ramach XII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dn. 2-4 września 2020 roku.
03.09.2020

P&O Ferries rozwija narzędzia cyfrowe dla firm transportowych, aby pomóc chronić kierowców podczas pandemii COVID-19

Przewoźnik promowy P&O Ferries kontynuuje przewozy frachtowe przez cały okres pandemii koronawirusa, zapewniając dostawy towarów pomiędzy Europą kontynentalną a Wielką Brytania oraz Irlandią. Armator stawia bezpieczeństwo kierowców frachtowych, pasażerów oraz załóg zawsze na pierwszym miejscu i dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych procedur czystości, dodatkowych środków zapewniających zachowanie dystansu społecznego oraz innych środków ostrożności.
02.09.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Dachser: towar wagi ciężkiej w trasie

Wysyłka 138 ton z Brazylii do Meksyku -Dachser Air & Sea Logistics zorganizował transport ponadgabarytowej maszyny do produkcji samochodów. Po rozebraniu jej na 14 części, sam największy element - kompresor - ważył 125 ton. Podróż składała się z trzech etapów – przejeździe ładunków przez brazylijski stan Sao Paulo, transportu statkiem kontenerowym do Meksyku i przewozu maszyny do zakładu produkcyjnego w środkowym Meksyku ciężarówką.
01.09.2020

Centralny Port Komunikacyjny wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą ta inwestycja da gospodarce, wyniesie 126 mld zł - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Radiu Gdańsk.
26.08.2020

Przewozy ładunków w lipcu spadły rdr o 10,9 proc

Przewozy ładunków w lipcu 2020 r. rdr spadły o 10,9 proc. i wyniosły 46,3 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
25.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Konsultacje dot. koncepcji polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba

Od 18 sierpnia do 4 września 2020 r. trwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła Pani Minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.
21.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

CEO Dachser: „Nasz kompas wskazuje nam właściwy kierunek działań” 

Przeciwstawianie się niesprzyjającym okolicznościom przy jednoczesnym wykorzystywaniu nadarzających się okazji – tak o zarządzaniu kryzysowym będącym częścią kultury Dachser mówi Bernhard Simon, CEO firmy.
18.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

Kampania DB Schenker #WeKeepEuropeMoving: Europa na drodze do „nowej normalności”

Gospodarka Europy ponownie się otwiera. DB Schenker z rozległą siecią centrów logistycznych, wspierając walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem, ułatwia firmom nowy start. Przekaz ten jest głównym punktem nowej ogólnoeuropejskiej kampanii multimedialnej, w ramach której na drogach spotkać można 1000 ciężarówek z hasztagiem #WeKeepEuropeMoving („Utrzymujemy Europę w ruchu”).
17.08.2020

DFDS uspokaja pasażerów po ogłoszeniu przez rząd nowych przepisów dotyczących kwarantanny

Operator promowy będzie nadal obsługiwał trasy pasażerskie między Wielką Brytanią, Francją i Holandią. Firma oferuje Gwarancję Podróży z opcją bezpłatnej ponownej rezerwacji do 24 godzin przed rejsem. Wprowadzono szeroko zakrojone środki w celu przystosowania promów do podróży z zachowaniem zasady dystansu społecznego.
14.08.2020

Spirala opóźnionych płatności hamuje polski transport – jak sobie z nią poradzić?

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec III kw. 2019, całkowite przeterminowane zadłużenie firm transportowych wynosiło 1,514 mld zł. Liczba firm transportowych z opóźnionymi o co najmniej 30 dni zaległościami na kwotę minimum 500 zł, wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. Aż 9,1 proc. przedsiębiorstw w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy odsetek spośród wszystkich sektorów gospodarki. Pierwsza połowa 2020 roku stała pod znakiem pandemii koronawirusa, która przy
11.08.2020

Rohlig Suus Logistics inwestuje na Pomorzu

Trójmiasto staje się kluczowym miejscem na logistycznej mapie Polski. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba przeładunku kontenerów, nowe inwestycje portowe czy możliwość obsługi największych statków transportowych świata. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i transportu morskiego towarów z Chin dostrzega też Rohlig Suus Logistics, który w Gdańsku otworzył nowe centrum logistyczne.
10.08.2020

Pierwszy na świecie pływający hotel - kapsuła: idealny podczas pandemii [foto, wideo]

Anthénea to pływający, zasilany energią słoneczną apartament hotelowy wyposażony w silniki elektryczne i możliwość dostosowania się do każdego środowiska, od arktycznego po tropikalne.
07.08.2020

Rozbudowa połączenia kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni przebiega bez zakłóceń

Jak poinformowano dziś na konferencji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe, która odbyła się w Gdańsku, rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni toczy się zgodnie z planem. Inwestycja ma zostać zakończona do końca przyszłego roku.
07.08.2020

Na jeziorze Jamno pojawi się nowy statek

W połowie przyszłego roku na jeziorze Jamno (Zachodniopomorskie) ma pojawić się nowy statek. Jednostka zabierze na pokład więcej pasażerów, którzy będą podróżowali w bardziej komfortowych warunkach.
06.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

DB Cargo Polska partnerem A.P. Moller - Maersk - rozwój towarowego transportu kolejowego na osi północ-południe

DB Cargo Polska we współpracy z A.P. Moller - Maersk, jednym z największych armatorów kontenerowych na świecie, łączy polskie porty z południem kraju. Kolejowy serwis kontenerowy realizowany jest na trasie DCT Gdańsk – terminal Schavemaker w Kątach Wrocławskich.
04.08.2020

Gróbarczyk: przekop Mierzei - zgodnie z harmonogramem

Przekop Mierzei Wiślanej postępuje zgodnie z harmonogramem - zapewnił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przystąpiliśmy do drugiego etapu przetargu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję; przetarg w tym roku będzie rozstrzygnięty - dodał.
04.08.2020

Rzecznik MZ: radziłbym ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski

Radziłbym ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania lub Bałkany - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
03.08.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o niezwykłym transporcie zbudowanych w Polsce promów do Danii

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o niecodziennym transporcie zbudowanych w polskich zakładach promów oraz o przejęciu niedokończonego promu Brittany Ferries przez nowy podmiot.
03.08.2020

Obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów już łączy brzegi Motławy [foto]

57 metrów długości, 4,5 metra szerokości i 105 ton wagi - to wymiary kładki na Wyspę Spichrzów, która została oddana do użytku 1 sierpnia. Na drugi brzeg, między wyspą a Długim Pobrzeżem można było przejść już od godz. 9 rano.
01.08.2020

Müller: kwestia kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających jest brana pod uwagę

W tej chwili Rządowy Zespół j Zarządzania Kryzysowego jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
31.07.2020

Nowe urządzenie sterowania ruchem na stacjach kolejowych Szczecin Port Centralny i Świnoujście

Pierwsze nowe urządzenie sterowania ruchem oraz konstrukcje sieci trakcyjnej zamontowano na stacjach Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście. Dzięki trwającej modernizacji linii kolejowych porty obsłużą więcej ładunków.
31.07.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów została oficjalnie odebrana przez Miasto. W sobotę otwarcie!

W piątkowe przed południe jednostki miejskie, w tym Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk, odebrały wybudowaną obrotową kładkę. Już w ten weekend będzie można skorzystać z nowego gdańskiego mostu!
31.07.2020

Oferta konsorcjum NDI na przebudowę nabrzeży w Porcie w Szczecinie wybrana przez Inwestora

29 lipca Inwestor, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wybrał ofertę konsorcjum NDI Sp. zoo i NDI Spółka Akcyjna do realizacji projektu - „Poprawa dostępu do portów w Szczecinie w rejonie kanału Dębickiego".
30.07.2020

Puls Biznesu: Transport wraca do zdrowia

Ruch ciężarówek na europejskich drogach jest już taki sam jak przed pandemią. Nie oznacza to, że transport całkowicie pozbył się wirusa, ale jest na dobrej drodze – informuje w czwartek "Puls Biznesu".
30.07.2020

Gebrüder Weiss przejmuje działalność w zakresie działu transportu lotniczego i morskiego firmy Ipsen Logistics

Klienci czerpią korzyści z rozbudowy sieci. Gebrüder Weiss osiąga kolejny kamień milowy w zakresie globalnej strategii logistyki
29.07.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Branża transportowa łapie oddech. Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi?

Z najnowszego raportu GBOX wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca 2020 roku natężenie ruchu w transporcie krajowym i międzynarodowym osiągnęło taki poziom aktywności polskich przewoźników jak w styczniu br., czyli z czasów sprzed pandemii. System telematyczny GBOX codziennie monitoruje ponad 30 tys. ciężarówek, realizujących operacje transportowo-spedycyjne, w tym w dużej mierze kabotażowe, tranzytowe oraz typu cross-trade.
27.07.2020

VIII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2020

Forum tym razem odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia w Hotelu Nadmorskim w Gdyni.
27.07.2020

Sejm za przejęciem zadań Funduszu Niskoemisyjnego Transportu przez NFOŚiGW

Likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) i przejęcie jego zdań przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o biopaliwach.
24.07.2020

Terminal Promowy w Świnoujściu z każdym dniem zmienia swoje oblicze

Na placu budowy parkingu dla 278 ciężarówek przy ul. Duńskiej kładziony jest już polbruk. To wszystko w ramach inwestycji przystosowania infrastruktury terminala promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego.
23.07.2020

Przyspieszamy realizację ekspresowej trasy wzdłuż Bałtyku

Przygotowujemy się do realizacji S6 na odcinku Koszalin – Bożepole Wielkie. Zamiast w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, droga będzie budowana z budżetu państwa. Takie rozwiązanie o kilka lat przyspieszy realizację całej trasy; - W III kwartale br. pierwsze przetargi na odcinki do realizacji w formule „Projektuj i buduj”; - W III kwartale 2021 r. przetargi na odcinki budowane tradycyjnie; - W 2025 r. zakończenie budowy całej S6 wzdłuż wybrzeża Bałtyku.
23.07.2020

Horała: w połowie sierpnia Radzie Społecznej zostanie zaprezentowany projekt specustawy o CPK

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas wtorkowego posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o szansach na nowe połączenie promowe z Gdyni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o wizycie w Gdyni należącego do Finnlines giganta, mogącej być zwiastunem startu nowego serwisu cargo, a także o dużym opóźnieniu związanym z dostawą nowego promu Viking Line.
21.07.2020

MFiPR: 1,9 mld zł na polskie inwestycje transportowe z Instrumentu Łącząc Europę

Dobre wieści z Brukseli! Pięć polskich projektów transportowych otrzyma dofinansowania ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) w ramach naboru, który zakończył się w lutym. Łączna wartość projektów to 2,6 mld zł, z czego 1,9 mld zł pokryją środki unijne.
16.07.2020

Sejm: projekt likwidujący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu trafi do komisji

Poselski projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do komisji - zdecydował w czwartek Sejm podczas pierwszego czytania projektu. Zaproponowano w nim szybsze finansowanie rozwoju elektromobilności oraz likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
16.07.2020

Międzynarodowa konferencja TalkNET o multimodalnym, ekologicznym transporcie towarowym

Połączenia ostatniej mili, optymalizacja terminali multimodalnych, poprawa lub aktywacja usług multimodalnych oraz rozwiązania w zakresie innowacji ekologicznych, takich jak paliwa alternatywne, działania na rzecz efektywności energetycznej to sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego transportu.
14.07.2020

DB Schenker otwiera drugi co do wielkości terminal w Finlandii

DB Schenker, światowy lider logistyki i transportu, otwiera drugi co do wielkości terminal przeładunkowy w Finlandii, niedaleko Turku. Powierzchnia terminalu pomieściłaby 14 boisk piłkarskich. Oferta obejmuje usługi krajowego i międzynarodowego transportu lądowego, szczególnie w ramach krajów skandynawskich. Inwestycja o wartości 26 mln euro jest wyrazem zaangażowania firmy w rozwój na rynku fińskim i w ramach sieci europejskiej.
14.07.2020

Costa Cruises ogłasza zmiany organizacyjne

Costa Cruises, jako część Carnival Corporation, ogłasza ważne zmiany w strukturze korporacji, wdrożone celem usprawnienia działalności i mobilizacji firmy przed wznowieniem rejsów.
10.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Analiza: pandemia w krajach Europy Wschodniej może zagrozić polskiemu eksportowi

Długotrwałe spowolnienie gospodarcze i wzrost niezadowolenia społecznego w krajach Europy Wschodniej na skutek pandemii koronawirusa może zagrozić polskiemu eksportowi - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
09.07.2020

Perspektywy globalnej żeglugi wciąż negatywne

Według nowego raportu Moody's perspektywy dla globalnego sektora żeglugi na nadchodzące 12–18 miesięcy pozostają negatywne.
09.07.2020

Horała o raporcie Kearney: w szczytowym momencie budowy CPK do gospodarki trafi ponad 70 mld zł

Z raportu o wpływie budowy CPK na gospodarkę firmy Kearney wynika, że w szczytowym momencie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego inwestycja ta zapewni przepływ do polskiej gospodarki ponad 70 mld zł - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
09.07.2020

"Rz": Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Budowa nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19 – wynika z raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
09.07.2020

UE: Komisja środowiska za włączeniem transportu morskiego do systemu ETS

Przemysł żeglugowy musi przyczyniać się do neutralności klimatycznej - uznali europosłowie z komisji środowiska Parlamentu Europejskiego, wskazując, że do 2030 r. sektor ten powinien zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40 proc.
07.07.2020

Maszyna która wydrąży tunel pod Świną gotowa

Prace przy budowie maszyny, która wydrąży tunel pod Świną, dobiegły końca. Mimo panującej pandemii koronawirusa chińska firma CREG (China Railway Engineering Group) z powodzeniem zakończyła kilkudniowe testy. Od połowy czerwca Tunnel Boring Machine jest już gotowa do użytku.
07.07.2020

DFDS otwiera połączenia do Francji

Pasażerowie ponownie na pokładach promów z Dover do Francji i z Newhaven do Dieppe już od 10 lipca. Zniesienie obostrzeń w podróżowaniu otworzyło Francję na angielskich turystów. Nowe środki bezpieczeństwa zastosowane na pokładach promów umożliwiają pasażerom przebywanie w bezpiecznej odległości, ciesząc się świeżym powietrzem, otwartym morzem i swobodą podróżowania promem.
06.07.2020

Duda: Polska potrzebuje inwestycji takich jak CPK

Trzeba realizować zarówno małe inwestycje, jak i wielkie. Polska potrzebuje inwetycji takich CPK czy przekop Mierzei Wiślanej, jesteśmy 38-milionym narodem żyjącym w sercu Europy i stać nas na to, by takie inwestycje mieć - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu we Wrocławiu
04.07.2020

Magazyn dla przesyłek morskich w głębi lądu

DB Schenker wzmacnia biznes dostaw oceanicznych. Operator logistyczny uruchomił 4 linie oceaniczne z chińskich portów w Szanghaju, Ningbo, Hongkongu i Shenzhen. Przesyłki klientów po wpłynięciu do portu w Gdańsku zostaną w całości przetransportowane do Sosnowca i po rozformowaniu trafią do finalnych odbiorców.
02.07.2020

BIG InfoMonitor: Ponad 21% firm transportowych boi się ograniczenia działalności

Najkorzystniej swoją przyszłość w nowej rzeczywistości biznesowej widzi przemysł, gdzie rozwój prognozuje prawie 12% firm, ale ponad 21% biznesów transportowych obawia się ograniczenia działalności, a całkiem często także upadłości, podobnie jak usługi i handel, wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
02.07.2020

CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia we Włoszech współpracę z Miele, producentem najwyższej klasy urządzeń gospodarstwa domowego i AGD. Firmy przedłużyły właśnie o kolejne dwa lata kontrakt, rozpoczęty już w 1989 roku. Nowa umowa rozszerza dotychczasowe partnerstwo i obejmuje szeroki zakres usług logistycznych, w tym m.in. transport magazynowy, kompletację zamówień dla e-commerce oraz logistykę zwrotów.
02.07.2020

Dachser obsłuży przesyłki B2C w 22 krajach Europy

Dachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski. Z rozszerzenia zasięgu skorzystają m.in. polskie sklepy internetowe, eksporterzy realizujący zamówienia zachodnioeuropejskich konsumentów czy firmy które d
02.07.2020

Nowy robot do teleobecności obniży emisję CO2 o tysiące ton

Spółka zależna Blue Ocean Robotics, GoBe Robots, ogłosiła nową generację przyjaznych dla klimatu robotów do teleobecności w odpowiedzi na znaczący popyt w następstwie pandemii COVID-19.
01.07.2020

Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.
26.06.2020

PGW Wody Polskie odbuduje jaz Perzyny na rzece Obrze

W ciągu najbliższych trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbuduje zniszczony jaz Perzyny na rzece Obrze, w gminie Zbąszyń (Wielkopolskie). W czwartek w Poznaniu podpisano list intencyjny w tej sprawie.
26.06.2020

Wysoki poziom bezpieczeństwa w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Komisje Weryfikacyjne powołane przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i Komendanta Wojewódzkiego Policji zakończyły działania kontrolne sprawdzające poziom bezpieczeństwa obiektów portowych administrowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Odbywające się corocznie aud
25.06.2020

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR

ratownictwo morskie,poszukiwania morskie,ratowanie życia ludzkiego na morzu,poszukiwanie rozbitków,podejmowanie rozbitków z wody,udzielanie rozbitkom pomocy medycznej,transport poszkodowanych rozbitków na ląd,gaszenie pożarów na statkach,holowanie ratownicze,zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego,usuwanie z powierzchni morza rozlewów ropy,usuwanie z powierzchni morza produktów ropopochodnych,usuwanie z powierzchni morza niebezpiecznych substancji chemicznych,usuwanie z powierzchni morza HNS,awaryjne wyładowywanie olejów ze zbiornikowców,awaryjne wylewanie HNS ze zbiornikowców,poszukiwanie zagubionych substancji w opakowaniach na morzu,poszukiwanie zagubionych towarów niebezpiecznych w opakowaniach na morzu,zapobieganie przedostawaniu się olejów i HNS do środowiska naturalnego,morski statek ratowniczy typu SAR-3000,morski statek ratowniczy typu SAR-1500,morski wielozadaniowy statek ratowniczy,morski statek ratowniczy do zwalczania zanieczyszczeń olejowych,SAR,MSPiR

Hagne Kancelaria Adwokacka Agnieszka Cwalina-Kowalewska

hagne kancelaria,kancelaria agnieszka cwalina-kowalewska,kancelaria prawo energetyczne,kancelaria prawo,kancelaria prawna usługi portowe,kancelaria prawna usługi transportowe,hagne gdynia,hagne gdańsk,kancelaria hagne trojmiasto,kancelaria prawo konkurencji,kancelaria prawo konsumentów

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Kancelaria Prawna Baltic Lawyers Law & maritime solutions

ustanowienia hipotek na jednostkach morskich, rejestracja jednostek morskich, obsługa prawna związana z konsekwencjami szkód na ładunkach kontenerowych, demmurage kontenerów, morski list przewozowy, konosament morski, mariusz sanocki, konosament, prawna obsługa łańcucha dostaw, przepisy nautyczne, prawna obsługa logistyczna, prawna obsługa kontenerowa, prawna obsługa branży frachtowej, prawo morskie krajowe, prawo morskie międzynarodowe, prawo ubezpieczeń w zakresie transportu morskiego, lotniczego i lądowego ,prawo cywilne ,w tym w prawo rodzinne , spadkowe, lokalowe prawo pracy ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia marynarzy na kontraktach u armatorów krajowych i zagranicznych, prawo morskie,yachts & hospitality,analiza umów ubezpieczeniowych jachtów morskich,analiza umów charterowych,reprezentacja członków załóg jachtów wobec pracodawcy,prawne aspekty eksploatacji morskich farm wiertniczych,areszt statku

Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.

Morze rozwiązań od 1951 roku.
agenci morscy,ładunki ponadgabrytowe,transport morski,spedycja morska,marynarz,maklerzy okrętowi,spedytorzy morscy,morska agencja gdynia,mag

Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego.
port ,porty ,port elbląg ,elbląg ,port morski ,port rzeczny ,port śródlądowy ,magazynowanie ,składowanie ,transport morski ,przeładunki ,handel z Rosją ,turystyka wodna ,mariny żeglarskie

IM Solutions Sp. z o.o.

obsługa agencyjna,portowa statków,pełna obsługa czarteringowa,transport morski,przewozy cargo,spedycja,logistyka morska,logistyka morska,ponadgabaryty,Project Cargo,Ro-ro,transport kontenerowy,trans marine,im solutions,kontenery,spedycja kontenerowa,spedycja międzynarodowa,przewozy kontenerowe,export kontenrów,eksport kontenerów,obsługa portowa statków,czarterowanie statków pod przewozy łądunków,rozładunki,przełądunki,wyładunki,transport drogowy,transport kolejowy,przeładunki w portach,transpot blisko i daleko morski,agencja portowa,przewóz ładunków pełnokontenerowych,transport od drzwi do drzwi,odprawy celne,transport intermodalny,transport drogowy plandekowy,magazynowanie,przeładunki towarów z kontenerów na samochody plandekowe i na odwrót,transport kolejowy

Sarens Polska Sp. z o.o.

NOTHING TOO HEAVY, NOTHING TO HIGH
usługi dźwigowe,inżynieria transportu,żurawie hydrauliczne,żurawie gąsienicowe,żurawie wieżowe,transport ponadgabarytowy

Portowy Zakład Techniczny S.A.

pzt,montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych,montaż dźwigów,montaż suwnicnaprawa urządzeń przeładunkowych,naprawa urządzeń transportowych,usługi budowlane,budowa i remonty obiektów infrastruktury portowej.

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Jesteśmy brokerem ubezpieczeniowym, który specjalizuje się w ochronie organizacji z sektora gospodarki morskiej.
broker ubezpieczeniowy,programy ubezpieczeniowe,audyt ryzyka,ubezpieczenia morskie,ubezpieczenia stoczniowe,ubezpieczenia jednostek pływających,ubezpieczenia transportowe,ubezpieczenia CARGO,ubezpieczenia jachtów,ubezpieczenia platform wiertniczych,ubezpieczenia farm wiatrowych,ubezpieczenie OC Armatora,ubezpieczenie OC Projektanta Statków

Balticon S.A.

Obsługa techniczno-logistyczna ruchu kontenerowego.
kontenery,serwis kontenerów,naprawa kontenerów,składowanie kontenerów,transport kontenerów,chłodnie,mroźnie,zakup kontenerów,sprzedaż kontenerów,kontenery na zamówienie,kontenery nietypowe,magazyn,RF,superstore,kontenery socjalne,kontenery biurowe,kontenery sanitarne,modyfikacje kontenerów,przeróbki kontenerów

BALTIC ENGINEERING Sp. z o.o. Sp. k.

REMONTY JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH
remonty statków,remonty okrętów,spawanie,remonty jednostek pływających,diagnostyka silników,koncesja mswia,kompleksowe remonty jednostek,dokowanie jednostek pływających,dok pływający,remonty siłowni okrętowych,diagnostyka siników okrętowych,stanowisko z obciążeniowym hamulcem wodnym,remonty pomp wodnych,remonty pomp paliwowych,remonty pomp olejowych,naprawy kotłów,naprawy zbiorników ciśnieniowych,naprawy wymienników ciepła,produkcja nowych wężownic,Chester Monecular,regeneracja części i maszyn,remonty środków transportu morskiego,remonty obiektów przemysłowych,remonty maszyn i urządzeń,posadowienia maszyn na pokładach epoksydowych,regeneracja części i maszyn materiałami chemoutwardzalnymi,regeneracja części i maszyn metodami spawalniczymi,remonty jednostek pływających dla armatorów krajowych i zagranicznych,remonty pomp,remonty kompresorów,remonty turboładowarek,remonty średniogabarytowych silników spalinowych,pływający dok

Transfennica Polska Sp. z o.o.

Ekspresowe połączenia Ro - Ro w Europie.
Ro Ro,linia Ro Ro,heavy lift,agencja żeglugowa,transport morski,żegluga morska

SPEED

LOGISTYKA MATERIAŁÓW MASOWYCH
speed,terminal,materiały sypkie,logistyka,transport morski,transport intermodalny,logistyka materiałów masowych,transport międzynarodowy,spedycja międzynarodowa,spedycja,transport,morski terminal przeładunkowy,powierzchnie magazynowe,usługi przeładunkowe,usługi transportowe,usługi magazynowe,obsługa logistyczna,terminal masowy

Buttimer Polska Sp. z o.o.

Urządzenia portowe .
Kosze załadowcze,wyładowarki,rękawy załadowcze,przenośniki,silosy,urządzenia portowe,urządzenia transportowe,magazyny

Maersk Polska Sp. z o.o.

armatorzy,transport morski

Finnlines Polska Sp.z o.o.

Jesteśmy wiodącym operatorem żeglugowym statków ro-ro i ro-pax na M.Bałtyckim
serwis promowy ,transport morski ,operator promowy ,finnlines ,promy ,transport intermodalny ,Finlandia ,podróże ,prom Gdynia ,prom pasażerski ,promy pasażerskie ,przewozy pasażerskie ,przewóz ładunków ciężkich ,transport ładunków ,turystyka ,żegluga ,żegluga Helsinki ,żegluga morska ,żegluga Skandynawia

Trans-Nauta Sp. z o.o.

transport,magazynowanie,usługi dla stoczni,zaopatrzenie stoczni,zaopatrzenie statków,materiały do remontów statków,zaopatrzenie materiałowe,materiały hutnicze,złomowanie,złomowanie statków,urządzenia z demontaży,części zapasowe dla armatorów,

Inter Marine Sp. z o.o.: Usługi Żeglugowe

Agencja żeglugowa.
CSAV,NORASIA,LIBRA,UASC,OWL,spedycja morska,transport oceaniczny,transport lądowy,intermarine

Expolco Transped Sp. z o.o.

SPEDYCJA MORSKA I TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY KONTENEROWY
spedycja morska,spedytorzy morscy,transport morski,spedycja kontenerów,spedycja kontenerów morskich,transport kontenerów,transport kontenerowy międzynarodowy,międzynarodowy transport drogowy,transport kolejowy,transport kontenerów morskich,spedycja gdynia,spedytor gdynia,spedytor morski,spedytor kontenerów,FLC,LCL,transport lotniczy,transport intermodalny,ładunki LCL

Burger Poland Sp. z o.o.

Agencja liniowa i przedstawicielstwo Armatorów.
Agenci okretowi,załogowi,maklerzy morscy,klarowanie,armator,armatorzy,obsługa statków,transport morski,

Inter Freight Sp. z o.o.

transport morski spedycja morska firma spedycyjna firma transportowa transport międzynarodowy logistyka transport intermodalny

Cargofruit Sp. z o.o.

WOLNY OBSZAR CELNY
wyładunki,przeładunki,składowanie,spedycja,agencja celna,wyładunek,przeładunek,wolny obszar celny,spedycja portowa,port gdańsk,cargofruit,drobnica,transport bananów

Elpo Firma Usługowa Wiesław Tusk

WYKONUJEMY USŁUGI SPECJALISTYCZNE ZWIĄZANE Z ZASTOSOWANIEM HYDRAULIKI SIŁOWEJ.
elpo,hydrauliczny system poślizgowy,hydraulic skidding system,skidding system,transport metodą ślizgową,przemieszczanie sztuk ciężkich,podnoszenie i opuszczanie sztuk ciężkich,podnoszenie przęseł mostowych,przemieszczanie i ustawianie maszyn,testy wytrzymałościowe konstrukcji,ważenie sztuk ciężkich,hydraulic jack climbing system

PCC Intermodal S.A

Operacje terminalowe
transport intermodalny,operacje terminalowe,przewozy intermodalne,przewozy kolejowe,transport kolejowy,przewozy samochodowe

Agralex Sp. z o.o.

agralex,agralex group,lubiński,redło,połczyn-zdrój,silos,terminal,terminal przeładunkowy,port,port przeładunkowy,magazyn,elewator,maszyny,urządzenia,obiekty,transport zboża,kontenery,urządzenia portowe,przenośniki,podnośniki,suszarnie

NTA Sp. z o.o.

kontenery,drobnice,logistyka,transport,nta

Baltic Drive Sp. z o.o.

.
spedycja morska ,jachty ,FCL LCL ,transport jednostek pływających ,ładunki masowe , kontenery chłodnicze

Hecksher Polska Sp. z.o.o.

SPEDYCJA,KONTENER,TRANSPORT,SPEDYCJA MIĘDZYNARODOWA,TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY,KONTENERY,SPEDYCJA SAMOCHODOWA,SPEDYCJA MORSKA,TRANSPORT SAMOCHODOWY,TRANSPORT MORSKI,PONADGABARYTY

LOTOS Petrobaltic S.A.

platformy,działalność wydobywcza,offshore,poszukiwanie złóż ropy naftowej,poszukiwanie złóż gazu,obsługa logistyczna offshore,petrobaltic,transport ładunków dla zabezpieczania działalności platform wiertniczych,holowanie platform,transfer personelu specjalistycznego ,dyżury ratownicze przy platformach,transport paliwa i towarów na potrzeby platform,ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ropą

Remsod Sp. z o.o.

Stalowe konstrukcje, obróbka, remonty, regeneracja, obróbka cieplna i plastyczna
obróbka metali,cnc,usługi dźwigowe,spawanie,cięcie plazmą,stalowe konstrukcje,haki,koła linowe,maszynowanie,ramy transportowe,systemy cumownicze,szekle,kładki teleskopowe,trawersy,urządzenia dźwigowe,wciągarki,zblocza linowe

Hermes Sp. z o.o.

Firma HERMES Sp. z o.o. powstała w 1990 r. jako jedna z pierwszych polskich prywatnych firm spedycyjnych.
W ciągu 20 lat działalności firma Hermes Sp. z o.o. wyspecjalizowała się w transporcie ładunków ciężkich oraz ponadgabarytowych. Niezależnie od wagi i gabarytów ładunku , skali przedsięwzięcia i miejsca przeznaczenia dedykowany zespół pracowników zapewnia fachową obsługę na każdym etapie łańcucha logistycznego oferując rozwiązania spełniające potrzeby i wymagania dzisiejszego rynku. ,Firma Hermes Sp. z o.o. posiada bogate doświadczenie w spedycji towarów ciężkich i ponadgabarytowych z wykorzystaniem transportu drogowego , kolejowego , śródlądowego i morskiego. ,Firma Hermes Sp. z o.o. w sposób kompleksowy obsługuje ładunki drobnicowe w imporcie oraz eksporcie. Dzięki wieloletniej obecności na rynku i umiejętności integracji i koordynowania poszczególnych ogniw transportowych doświadczeni pracownicy gwarantują niezawodność i terminowość dostaw w transporcie morskim , drogowym oraz lotniczym. Firma Hermes Sp. z o.o. obsługuje wszystkie rodzaje ładunków: rzeczy osobiste , żywność , meble

Port Consultants sp.j.

Przemieszczanie, podnoszenie, fundamentowanie, ważenie oraz transportładunków
Przemieszczanie,podnoszenie,fundamentowanie,ważenie oraz transport,spedycja,przemieszczanie hydrauliczne,transport ponadgabarytowy,podnoszenie hydrauliczne,skidding,ważenie ładunków,transport ciężkich elementów przemysłowych,załadunki i wyładunki z pontonów,montaż wiaduktów drogowych,specjalistyczny transport śródlądowy,transport specjalistyczny,projektowanie transportu i ekspertyzy,spedycja portowa,obsługa ładunków ciężkich,obsługa ładunków ponadgabarytowych,magazynowanie ładunków,mobilna suwnica hydrauliczna,cyfrowa waga tensometryczna,pontony specjalistyczne,pontony do transportu na wodach śródlądowych,przemieszczanie hydrauliczne metodą ślizgową,spedycja ładunków ciężkich,spedycja ładunków ponadgabarytowych,mobilna suwnica hydrauliczna 4Lift System

ONE Ocean Network Express

Kontenery
transport,spedycja,kontenery

Przedsiębiorstwo Usług Portowych REZERWA Sp. z o.o.

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG PORTOWYCH
przeładunki,transport morski,ship chandler,port,usługi portowe,dostawy na statki,porty,logistyka,koszenie,utrzymanie zieleni,prace porządkowe,ogrodzenia,budowa ogrodzeń,wynajem pracowników,sprzątanie biur,utrzymanie czystości

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

OKMARIT Logistic & Shipbroking Ltd.

OOG & Project Cargo Freight Forworder
transport specjalny,transport ładunków ponadgabarytowych,transport hal produkcyjnych,transport magazynów,transport linii produkcyjnych,transport elementów infrastruktury,transport turbin wiatrowych,transport zbiorników,fracht morski,ładunki nienormatywne,ładunki ponadnormatywne,spedycja międzynarodowa,agenci okrętowi,usługi logistyczne trójmiasto,usługi spedycyjne trójmiasto,spedycja morska trójmiasto,transport nadgabarytowy,przeładunki w polskich portach,project cargo,usługi przeładunkowe,przewozy nadgabarytowe,spedycja ładunków nadgabarytowych,spedycja trójmiasto,agenci okrętowi trójmiasto,maklerzy morscy trójmiasto,maklerzy morscy,agent statkowy,logistyka,transport morski,spedycja międzynarodowa trójmiasto,usługi spedycyjne,usługi logistyczne,usługi transportowe,spedycja morska,logistyka morska,przeładunek ładunków

Cargotec Poland Sp. z o.o. KALMAR

kalmar,cargotec,załadunek,wyładunek,transport ładunków,załadunek towarów na lądzie,załadunek towarów na morzu,wyładunek towarów na lądzie,wyładunek towarów na morzu,maszyny do przeładunku kontenerów,automatyka portowa,maszyny do automatyki portowej,obsługa kontenerów,maszyny portowe,przeładunek towarów,załadunek towarów,hiab,żurawie,obsługa ładunków,reachstacker,wóz widłowy,wózek widłowy,ciągnik terminalowy,suwnica kontenerowa,Wozy widłowe dużych udźwigów,Ciągniki terminalowe,Wozy podsiębierne

Zremb Chojnice S.A.

Producent konstrukcji stalowych i kontenerów.
konstrukcje stalowe,kontenery offshore,kontenery,kontenery dla przemysłu offshore,przemysł offshore,baskety,mudskip,transport szlamu morskiego,magazynowanie szlamu morskiego,kontenery rurowe,kontenery ładunkowe,kontenery i platformy na wyposażenie wojsk,kontenery na odpady radioaktywne

GBT Sp. z o.o.

GDAŃSKI TERMINAL MASOWY
Gdański Terminal Masowy,Gdansk Bulk Terminal,GBT,terminal masowy,przeładunek,przeładunki,transport morski,transport samochodowy,magazynowanie,suszenie,zboża,ziarno,załadunek,rozładunek,kontenery,przeładunek zboża,przeładunki zboża,przeładunek śrut oleistych,przeładunki śrut oleistych,przeładunek suchych towarów masowych,przeładunki suchych towarów masowych

BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa portowo-logistyczna automotive i wojska
terminal samochodowy,spedycja samochodów,transport morski samochodów,obsługa portowa wojska,blg logistics,blg port gdańsk,przeładunki dla wojska,przeładunki us army,przeładunki nato,obsługa portowa automotive,port gdańsk wojsko,port gdańsk automotive

TSL Silesia Sp. z o.o.

TSL Silesia specjalizuje się w organizacji przeładunków, przewozów kolejowych, samochodowych, morskich oraz kontenerowych.
przeładunki ,transport kolejowy ,przewozy morskie ,transport ,logistyka ,przewozy kontenerowe ,agencja celna

ECOLIFT Sp. z o.o.

Usługi dźwigowe oraz transport modułowy SPMT
żurawie samojezdne hydrauliczne, żurawie gąsiennicowe, transportery Modułowe SPMT

BOLLORE LOGISTICS POLAND SP. Z O.O.

Spedycja morska, spedycja lotnicza, spedycja samochodowa, door-to-door
Spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja samochodowa,door-to-door,door to door Afryka,spedycja kotenerowa,globalny łańcuch dostaw,transport intermodalny,odprawy celne,logistyka,rozwiązania logistyczne,transport,logistyka magazynowa,logistyka morska,logistyka lotnicza,ponadgabarytowy transport morski,ponadgabarytowy transport lotniczy,ponadgabarytowy transport drogowy

Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

Zabezpieczamy Twoją otoczenie, byś spokojnie mógł spoglądać w przyszłość.
badania termowizyjne,badania geofizyczne,usługi saperskie,Badania geofizyczno-inżynierskie dla obiektów budowlanych,Badania geofizyczne dla potrzeb inżynierii transportowej,Badania skarp i osuwisk,Nieinwazyjne badania archeologiczne,Badania skażeń gruntów i wód podziemnych,Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych,Badania wałów przeciwpowodziowych i zapór,Kompleksowe oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Oczyszczanie zbiorników wodnych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Prowadzenie nadzoru saperskiego podczas wykonywania prac ziemnych,Opracowywanie ekspertyz i opinii saperskich

NTQ Intermodal Sp. z o.o.

NTQ Intermodal Sp. z o.o. to prężnie rozwijająca się firma transportowa, która mimo krótkiego czasu istnienia oferuje szeroko zakrojone usługi przewozowe intermodalne i obsługę ładunków kontenerowych.
transport intermodalny ,transport bocznicowy ,transport samochodowy ,terminal kontenerowy ,odbiory towarów transportowych ,sprzedaż kontenerów ,wynajem kontenerów ,przewozy kolejowe ,naprawa kontenerów

ENMARO

Energetyka wiatrowa, gazowa i wodorowa
morska energetyka odnawialna,offshore wind,zieloy wodór,transport zielonego wodoru,magazynowanie zielonego wodoru,budowa i nadzór nad budową jednostek offshorowych,analizy związane z zielonym wodorem,projekty morskiej energetyki wiatrowej,nadzór nad pracami inżynieryjnymi,zielony wodór-studium wykonalności,Opracowanie koncepcji i projektu FEED ,zarządzanie projektami stoczniowymi,operacje z wykorzystaniem dronów

Alpin Weld sp. z o.o.

Zawsze na wysokości zadania!
spawanie na wysokości ,badania nieniszczące na wysokości ,transport konstrukci na wysokości ,Prefabrykacja konstrukcji i rurociągów na hali ,usługi spawalnicze ,spawanie stali czarnej ,spawanie stali nierdzewnej ,spawanie aluminium ,spawanie tytanu ,spawanie konstrukcji ,spawanie rurociągów ,metoda spawania elektrodą otuloną MMA (111) ,MIG/MAG ,spawanie MIG/MAG ,Badania wizualne (VT) ,Badania penetracyjne (PT) ,Badania magnetyczno-proszkowe (MT) ,Badania prądami wirowymi (ET) ,Badania ultradźwiękowe (UT) ,ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT) ,ocena stanu technicznego konstrukcji ,Cięcie plazmą ,cięcie palnikiem acetylenowo – tlenowym ,cięcie gazowe ,transport pionowy

WESTCOASTING TOWAGE SERVICES SP. Z O.O.

Holowanie morskie, portowe
transport,spedycja,logistyka,usługi morskie,holowanie morskie,holowania morskie,holowniki,transport ładunków ciężkich,sprzedaż statków,zakup statków,dostawy cześci zamiennych,maklerstwo okrętowe,maklerzy okrętowi,shipbroking,transport morski,holowanie statku,holowanie portowe,cumowanie statków,holowanie pełnomorskie

SOLID LOGISTICS

spedycja morska,transport morski,magazynowanie,agencja celna

Agroland Sp. z o.o.

USŁUGI SPEDYCYJNE NA TERENIE POLSKI, EUROPY I ŚWIATA
spedycja,spedycja kontenerowa,transport,transport do skandynawii,transport ze skandynawii,transport do Rosji

Arena

Spedycja międzynarodowa
spedycja,spedycja morska,transport międzynarodowy,przewozy,obsługa logistyczna,okręg kaliningradzki,transport

MARIO Global Service

antykorozja morska,czyszczenie i konserwacja zbiorników ropopochodnych,konserwacja jednostek morskich,transport i utylizacja odpadów ropopochodnych,mario,piaskowanie,prace malarskie,zabezpieczenia antykorozyjne,

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Dźwignic i Urządzeń Transportowych Detrans

projektowanie dźwignic,między innymi suwnice kontenerowe,projektowanie urządzeń transportowych i przeładunkowych jak przenosniki,ładowarki,zwałowarki,wywrotnice,wygarniacze itp.

Kancelaria Prawna Griffin

podatki marynarskie,morskie prawo pracy,odszkodowania dla marynarzy,emerytury dla marynarzy,administracja morska,prawo morskie,general maritime law,admirality law,obsługa przedsiębiorstw stoczniowych,obsługa armatorów,offshore,budowa i remonty statków,rejestracja statków,transport morski,dotacje,optymalizacje podatkowe,prawo podatkowe,ochrona danych osobowych,RODO,GDPR,due diligence,audyty,ISO,prawo pracy,kontrakty menadżerskie,ubezpieczenia społeczne,prawo spółek,prawo konkurencji,nieruchomości,postępowania sądowe,private lawyer

Pol-Levant Sp. z o.o. Linie Żeglugowe

transport morski,żegluga morska,armator morski,armatorzy morscy

Marbalco Shipping Co. Ltd

transport i spedycja

Gdyńska Szkoła Morska

NAWIGACJA - specjalność: transport morski MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - specjalność: eksploatacja siłowni okrętowych

Machnik Sp. z o.o.

KONTENERY MORSKIE !!!
KONTENERY MORSKIE,kontenery transportowe,

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Seaexpress Logistics GmbH, Sp. z o.o.

logistyka,transport,transport morski,spedycja

FAGIOLI POLSKA SP. Z O.O.

> Heavy Lifting,Heavy Transport,SPMT,Skidding,systemy ślizgowe,podnoszenie ciężkich ładunków,transport ciężkich ładunków,załadunki z nabrzeża,rozładunki ze statków,transport morski,transport śródlądowy,transport rzeczny,transport drogowy,inżynieria,projektowanie,ekspertyzy,żurawie gąsienicowe,systemy wieżowe,bramownice hydrauliczne

ROHLIG SUUS Logistics SA

transport morski,spedycja morska,fcl,lcl,

EUROMOS Spółka z o.o.

usługi transportowe,pontony,obsługa statków,dokowanie,cumowanie,oczyszczanie podwodnych części kadłuba,trap,żuraw,

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

ZST,edukacja morska,edukacja portowa,szkoły zawodowe,szkoły w Gdyni,technik eksploatacji portów i terminali,technik budownictwa okrętowego,technik transportu drogowego,monter mechatronik,elektryk,monter kadłubów okrętowych,technik mechanik lotniczy

IMEX Części Kontenerów

Produkcja i sprzedaż części oraz materiałów do napraw kontenerów transportowych.
kontenery morskie,kontenery transportowe,kontenery naprawa,części do kontenerów,

NIW Shipping

transport morski,logistyka morska,spedycja morska,

Uboat Line

Fracht morski
Fracht morski,transport morski,przeprawy promowe,

ATL Sp. z o. o.

Transport drogowy,Transport morski,Transport kolejowy,Transport kombinowany,Transport ponadnormatywny,Usługi celne,Doradztwo w zakresie logistyki.

POLSKIE LINIE OCEANICZNE S.A.

działalność żeglugowa,transport kontenerowy

Pres – Kol Sp. z o.o.

Hydraulika siłowa,Przemysł stoczniowy,Produkcja dla offshore,Produkcja dla stoczni,Cylindry hydrauliczne,Agregaty hydrauliczne,Obróbka skrawaniem,Konstrukcje stalowe,Prasy hydrauliczne,Chwytaki,Frezowanie,Wytaczanie,Siłowniki hydrauliczne,Zasilacze hydrauliczne,Konstrukcje offshore,Farmy Wiatrowe Offshore,wysokociśnieniowa hydraulika siłowa,napędy suwnicy bramowej na statku,energia wiatrowa,elementy systemu załadowczego statku,agregat hydrauliczny,obrotnica taśmociągu transportowego,konstrukcje stalowe offshore,konstrukcje stalowe mostów,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla rolnictwa,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla handlu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla sportu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla przemysłu,napędy suwnicy bramowej na statki,wózki do transportu kolumn wiatraka elektrowni wiatrowej,chwytaki do złomu,obróbka skrawaniem,wytaczanie,frezowanie,toczenie,wiercenie,szlifowanie,urządzenia do transportu konstrukcji dużych gabarytów,elementy systemu załado

Lider S.C.

spedycja,transport samochodowy,

Erontrans Sp.j

transport samochodowy,transport międzynarodowy

Intercon-Forwarding Kusz Sp.j.

transport morski,kontenery,spedycja

ECS Eurocargo Sp. z o.o.

agencja celna,spedycja,porty morskie,transport morski,logistyka,przeładunek

OOCL (Poland) Limited Sp.z o.o

armatorzy morscy,transport kontenerowy,armator,

CTL Północ Sp. z o.o.

spedycja,transport kolejowy,przeładunek materiałów chemicznych,przeładunek materiałów sypkich

Inter Balt Sp. z o.o

Spedycja / Consulting / Agencja Żeglugowa / Logistyka
transport,spedycja,consulting,agencja żeglugowa,logistyka,węgiel

Ref-Con Service Sp.j.

kontenery chłodnicze (rf),kontenery uniwersalne (dc),kontenery morskie,kontenery transportowe,depot kontenerowy

TU ALLIANZ Polska S.A.

UBEZPIECZENIE CARGO, UBEZPIECZENIA OC
OC SPEDYTORA,OC TRANSPORTU,CARGO

Hanza Shipping

agent morski,agencja morska,fracht,transport,przewozy,przeładunki

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków,fedmaryb,Międzynarodowa Organizacja Transportowców,ITF,Związki zawodowe marynarzy i portowców,ETF,OPZZ,FZZMiR,Związek Zawodowy \"DALPORT\",Związek Zawodowy Marynarzy PŻM,Międzyzakładowy Związek Zawodowy przy PŻB SA,Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Morskiego Szczecin,

RUBO-OPERATOR Sp. z o.o.

Konstrukcje stalowe, Obróbka skrawaniem, Transport specjalistyczny,
maszty radarowe maszty sygnalizacyjne maszty antenowe maszty dziobowe i rufowe żurawiki łodziowe żurawiki łodziowo-tratwowe żurawiki pomocnicze suwnice wciągarki fundamenty i zamocowania pokrywy i włazy podesty,stójki,barierki schody i stopnie wyposażenie warsztatów i magazynów toczenie wiercenie roztaczanie frezowanie struganie dłtowanie szlifowanie przeładunki portowe transport portowy transport wielkogabarytowy przeładunki wielkogabarytowe

Gospodarka Morska Sp. z o.o. - portal GospodarkaMorska.pl

Twój portal morski
portal morski,vortal morski,wortal morski,serwis morski,katalog morski,katalog firm morskich,giełda morska,informator morski,przegląd morski,media morskie,newsletter morski,mailing morski,wydarzenia morskie,artykuły morskie,publikacje morskie,opracowania morskie,wyszukiwarka morska,wiadomości morskie,analizy morskie,kalendarium morskie,imprezy morskie,ewenty morskie,przetargi morskie,sympozja morskie,konferencje morskie,zjazdy morskie,targi morskie,wystawy morskie,prezentacje morskie,reklamy morskie,reklama morska,marketing morski,literatura morska,edukacja morska,latarnie morskie,latarnia morska,transport morski,spedycja morska,logistyka morska,kontenery morskie,porty morskie,terminale morskie,szkoły morskie,kursy morskie,szkolenia morskie,przemysł rybny,przetwórstwo rybne,ceryfikaty morskie,rzeczoznawstwo morskie,ubezpieczenia morskie,doradztwo morskie,crewing,praca na morzu,budownictwo morskie,przemysł morski,przemysł stoczniowy,przemysł jachtowy,przemysł offshore,żegl

Yusen Logistics Polska sp.z.o.o.

Kontenerowy transport morski.
transport morski,kontenerowy transport morski,

Raben Sea & Air sp. z o.o.

transport lądowy,transport morski,transport intermodalny,spedycja,logistyka

PZU SA

ubezpieczenia żeglugi,ubezpieczenia jachtów morskich,ubezpieczenia stoczni,ubezpieczenia offshore,ubezpieczenia transportu morskiego

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Techniki Morskiej i Transportu

oceanotechnika,transport,inżynieria bezpieczeństwa,budowa jachtów,jachting,eksploatacja mórz i oceanów,wtmit,uniwersytet technologiczny

Eurasia Logistics Sp. z o.o. Oddział w Warszawie

Kompleksowa obsługa przesyłek morskich FCL/LCL. Firma powstała w 1992 roku,jako filia Itochu Corporation. Świadczymy kompleksowe usługi logistyczne,krajowy i międzynarodowy transport samochodowy,frachty morskie,lotnicze i kolejowe.

Polsin Overseas Shipping Ltd. Sp. z o.o.

spedycja,spedycja transport,kontenery,transport samochodowy,spedycja i transport,transport i spedycja,agencja celna,logistyka,transport kolejowy,transport morski,transport spedycja logistyka,odprawa celna,spedycja morska,spedycja miedzynarodowa,transport intermodalny,kontenery morskie,fracht morski,spedycja gdynia,spedycja gdansk,spedycja polska,spedycja kolejowa,spedycja transport krajowy,spedycja transport morski,agencja celna gdynia,agencja celna gdansk transport kontenerowy,transport logistyka,agencje celne,firma spedycyjna

CONSERVICE

prace hydrotechniczne,prace podwodne,usługi holownicze,prace ziemno transportowe,budowa marin,portów,porty,mariny,budowa remonty nadbrzeży,remonty w porcie,torowiska suwnicowe,budowa pomostów,pomosty,infrastruktura nadbrzeżna,conservice.

KOMSTAL Michał Kowejsza

Wciągniki Podnośniki i Dźwigniki Odciągi łańcuchowe,napinacze Pasy transportowe Zawiesia łańcuchowe Zawiesia pasowe Ochrony zawiesi pasowcyh Zawiesia linowe Zawiesia wężowe Centrowniki Zblocza/Krążki/Bloczki Uchwyty i chwytaki Akcesoria Wyroby śrubowe/Krętliki Punkty mocujące Akcesoria linowe Trawersy

WDX

Projekty logistyczne Regały magazynowe Transport przenośnikowy i automatyka Wózki widłowe

Beweship Polska Sp. z o.o. Spedycja międzynarodowa i krajowa

spedycja morska,transport morski,transport,spedycja,firma spedycyjna,firma transportowa,

Ship-Service S.A.

JESTEŚMY NAJWIĘKSZYM DOSTAWCĄ PALIW ŻEGLUGOWYCH W POLSCE
bunkrowanie statków morskich w paliwa żeglugowe,obsługa statków w portach,przeładunki i składowanie towarów,działalność spedycyjna i przewozowa w zakresie transportu lądowego i wodnego,usługi consultingowe w zakresie obrotu towarowo-morskiego,usługi związane z ochroną środowiska wodnego,eksport,import w zakresie prowadzonej działalności - koncesja na import paliw

POLZUG Intermodal POLSKA SP. z.o.o.

Transport intermodalny.
transport,usługi transportowe,transport intermodalny,transport morski,transport kolejowy,transport drogowy,fracht morski

ODRATRANS S.A.

transport rzeczny,transport śródlądowy,żegluga śródlądowa

Śródlądowy Transport Wodny Muflon 09

transport śródlądowy,barki rzeczne

Aquarius Gem Shipping

SPEDYCJA MORSKA I LĄDOWA
spedycja morska,spedycja lądowa,transport kolejowy,transport kontenerów,przewóz drobnicy,magazynowanie ładunków

IGS Schreiner Polska Sp. z o.o.

spedycja,morska,lotnicza,transport,kontenerowy,fracht,gdynia,chiny,import,export,

P.H.U. ANTRACYT

Lądowy Transport Kontenerów Morskich
transport,spedycja,logistyka,kontenery,kontenery morskie,transport kontenerów morskich,

RGW Express Sp. z o.o

Fracht morski
fracht morski,spedycja morska,transport morski

POLSAD Sp. z o.o.

Spedycja międzynarodowa.
spedycja międzynarodowa,spedycja morska,transport morski

ORNOWSKI Trans & Travel

Transport marynarzy
transport marynarzy na statki,transfer pracowników na morzu,podmiany pracowników na statki,transport pracowników na statek,

AMIL Logistic Sp. z o. o.

transport morski,spedycja morska,obsługa logistyczna,

Rialex Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Usług Inżynierskich
urządzenia transportu bliskiego,suwnice,żurawiki,wciągniki,wciągarki,wciągarki bramowe,kabiny sterownicze,uchwyty,trawersy,przenośniki,szyny podsuwnicowe,podtorza betonowe Rialex SEMS,podtorze stalowe,konstrukcje stalowe,estakady,konstrukcje hal,zasilanie,automatyka,sterowanie i napędy,rezystory,

CTL TRANS-PORT Spółka z o.o.

usługi kolejowe,usługi sanitarno-porządkowe,stacja paliw,transport samochodowy,obsługa warsztatowa pojazdów

OT LOGISTICS S.A.

transport odparów,transport ładunków niebezpiecznych,transport ładunków masowych,transport ładunków ciężkich,zaopatrzenie,odbiór i budownictwo wodne

Project Żegluga Sp. z o.o.

holowania,holowanie portowe,holowania morskie,holownik,holowanie statków,usługi holownicze,ratowanie mienia na morzu,ratownictwo morskie,lodołamanie,lodołamacze,transport zaopatrzenia na statki,cumowanie,usługi cumownicze,odbiór wód zaolejonych,wuz gdynia,wuż gdynia,port-hol,fairplay towage,projekt zegluga,projekt żegluga,project zegluga

Instytut Transportu i Handlu Morskiego

instytut,Instytut Transportu i Handlu Morskiego

MIBOR

\"MIBOR\" ul. Boczna 1 83-031 Łęgowo NIP 593-211-53-88 Adres bazy transportowej ul. Transportowa 6 83-031 Rusocin Tel. kom.:+48 602 433 548 Telefon:+48 058 683 77 07 FAX: +48 058 683 77 07

ASECO Container Services Sp.z.o.o.

transport morski

EDUCRANE Jarosław Zieliński

"Bezpieczeństwo nie zdarza się przez przypadek.”
Szkolenia z zakresu obsługi oraz konserwacji urządzeń technicznych,EDUCRANE,Jarosław Zieliński,resurs,wykonanie oceny stanu technicznego,określenie resursu urządzeń technicznych,usługi doradcze w zakresie urządzeń transportu bliskiego oraz ciagłego,przygotowywania dokumentacji rejestracyjnej urządzeń technicznych,doboru optymalnego rozwiązania w przypadku naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych,określenia zakresu ekspertyzy technicznej,interpretacji prawnej w zakresie niezbędnych uprawnień,napraw,modernizacji oraz eksploatacji urządzeń technicznych,określenia odpowiedniego urządzenia technicznej w zależności od potrzeb eksploatującego,konserwacja urządzeń technicznych,naprawa urządzeń technicznych

AJ Containers

KONTENERY TRANSPORTOWE
Terminal kontenerowy,transport kontenerów,sprzedaż kontenerów,kontenery

CTL Logistics Sp. z o.o.

transport kolejowy,spedycja,agencja celna,intermodal,transport intermodalny,przeładunki,wagony,bocznice,linie kolejowe,nieruchomości

Laude smart intermodal S.A.

transport,logistyka

ESA Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Transport lotniczy i morski
logistyka,transport,spedycja,esa

MOBILBOX POLSKA SP. Z O. O.

KONTENERY - Wynajem i Sprzedaż. CZEŚCI do KONTENERÓW, OBRÓBKI I SCHODY do KONTENERÓW, MEBLE, KLIMATYZACJA, WYPOSAŻENIE do KONTENERÓW, Budownictwo Modułowe 10 oddziałów na terenie Polski.
KONTENERY ,KONTENER ,KONTENER SOCJALNY ,KONTENER MORSKI ,KONTENER BIUROWY ,KONTENERY BIUROWE ,KONTENERY MORSKIE ,KONTENERY SANITARNE ,KONTENER SANITARNY ,KONTENERY MAGAZYNOWE ,CZĘŚCI DO KONTENERÓW ,MEBLE DO KONTENERÓW ,KLIMATYZACJE DO KONTENERÓW ,WYNAJEM KONTENERÓW ,SPRZEDAŻ KONTENERÓW ,BUDOWNICTWO MODUŁOWE ,PRODUCENT KONTENERÓW ,PRODUKCJA KONTENERÓW ,NAROŻA DO KONTENERÓW ,PANELE DO KONTENERÓW ,RYGLE DO KONTENERÓW ,USZCZELKI DO KONTENERÓW ,OBRÓBKI ,SPRZĘT AGD I RTV WYNAJEM I SPRZEDAŻ ,TOALETY PRZENOŚNE ,WC PRZENOŚNE ,MONTAŻ KONTENERÓW ,TRANSPORT KONTENERÓW ,SZAMBO DO KONTENERA ,ZBIORNIK DO KONTENERA ,USZCZELKA MIĘDZYKONTENEROWA ,USZCZELKA DO KONTENERA ,NAROŻE KONTENERA ,SKLEJKA PODŁOGOWA ,ŚCIĄGI DO KONTENERA ,ŚCIĄGI DO KONTENERÓW ,KRATKA WENTYLACYJNA DO KONTENERA ,ZAWIASY DO DRZWI KONTENERA ,ZAWIASY DRZWIOWE ,PANEL OKIENNY ,PANEL PEŁNY ,REGAŁ DO KONTENERA ,REGAŁY DO KONTENERA ,PAWILON HANDLOWY ,SCHODY KONTENEROWE ,KONTENER MIESZKALNY ,SZAFA BHP ,

Adecon sp.z.o.o.

Transport kontenerowy
transport kontenerami,fracht morski,transport drogowy,transport międzynarodowy

ATC Cargo S.A.

spedycja morska,fracht morski,transport morski,agencja celna

Zakład Usług Żeglugowych Sp. z o.o. w likwidacji

holowanie,holowania,zuż,holowania morskie,zwalczanie rozlewów olejowych,usługi cumownicze,transport morski ładunków ciężkich wielkogabarytowych,ratownictwo morskie,lodołamanie,zuz

KADOR Sp. z o.o. Sp.k.

pakowanie przemysłowe,produkcja drewnianych opakowań transportowych,zabezpieczenie towaru na czas transportu,przeładunki,załadunki,rozładunki,sztauowanie,rozsztauowanie,logistyka przemysłowa,obsługa celna,VGM,konsolidacja przesyłek,magazynowanie,obsługa importu towarów z dostawą do miejsca docelowego w Europie,montaże ponadgabarytowych przesyłek,transport,relokacje przemysłowe,montaż przemysłowy,Zarejestrowany Agent,międzynarodowe standardy fitosanitarne dla drewnianych opakowań eksportowych - ISPM 15,podstawą projektów są uznawane na całym świecie wytyczne HPE,gwarancja bezpieczeństwa ładunku – ubezpieczenie obejmujące cały świat

Stocznia Darłowo M&W Sp. z o.o.

Remonty klasowe Usługi antykorozyjne Usługi transportowe Usługi maszynowe Stolarka Spawanie

Tomi Sp. z o.o.

Przeładunek,załadunek,wyładunek towarów z kontenerów,formowanie,rozformowanie,magazyn,miejsce uznane,transport,ładunki ponadgabarytowe,masowe,skonteneryzowane

Baltico Service Sp. z o.o.

prefabrykacja i montaż nowych konstrukcji stalowych,zbiorniki,platformy,prefabrykacja,montaż i próby systemów ogólnookrętowych i specjalistycznych,różne prace konserwacyjno – malarskie,prefabrykacja fundamentów i innych konstrukcji stalowych,montaż na statku,prefabrykacja,montaż i próby systemu pary,wody gorącej i kondensatu,platforma wiertnicza,regeneracja i ponowny montaż wysokociśnieniowego systemu sprężonego powietrza (stal nierdzewna),prefabrykacja,montaż i próby systemu pary,wody gorącej i kondensatu,prace malarskie na statkach w budowie i remontach,system mycia zbiorników,system transportu pneumatycznego materiałów sypkich ( BHS ),system chłodzenia,system pary,montaż konstrukcji stalowych

PTU Wybrzeże

spedycja,transport samochodowy

Polsteam Frachtowanie Sp.z.o.o.

brokerzy morscy,spedytorzy morscy,transport morski,pżm,polsteam,maklerzy morscy

Team Lines Polska Sp. z .o.o.

TRANSPORT KONTENEROWY,ŻEGLUGA

Ablogis Sp. z.o.o.

spedycja,transport morski,sródladowy

Baltic Sea Logistics Sp.z.o.o.

spedycja morska,transport morski

Polska Zjednoczona Korporacja Bałtycka Sp. z.o.o.

Transport morski,sródladowy,agent morski,transport kontenerowy,agenci morscy,

Mann Lines Sp. z.o.o.

TRANSPORT MORSKI,SPEDYCJA,LOGISTYKA TRANSPORTOWA,KONTENERY,FEEDER,PRZEWOZY

Acropol Sp. z.o.o. Sp.k.

Transport morski,spedycja morska,logistyka morska,transport intermodalny

Alba Trans Sp. z.o.o.

Transport morski,śródlądowy

PEKAES SA

agencje celne,transport morski,spedycja morska

Dan Shipping & Trading Sp. z o.o.

transport i spedycja

Navatrans Gdynia Sp. z o.o.

transport i spedycja

Neutrales Transport Kontor Polska Sp. z o.o.

transport i spedycja

PKS Gdańsk-Oliwa SA

transport i spedycja

Spedcont Spedycja Polska Sp. z o.o.

transport morski,spedycja morska,transport kontenrów,kontenery morskie

Spedrapid Sp. z o.o.

transport i spedycja

Transimpex - Gelner i Wspólnicy SJ

transport i spedycja

Zoom Shipping Sp. z o.o.

transport i spedycja

H.W. POTT+KORNER Spolka Komandytowa Oddzial w Polsce

transport morski,połączenia liniowe,transport kontenerowy,

EUROAFRICA Linie Żeglugowe Sp. z o.o.

transport morski,transport kontenerowy,armator,firma żeglugowa,EUROAFRICA

Shipco Transport Sp. z o.o.

Międzynarodowy transport ładunków kontenerowych i drobnicowych
transport kontenerowy,transport ładunków drobnicowych,transport morski,shipco,

CONTEX

depot,naprawa i obsługa wszystkich typów kontenerów,włączając modyfikacje na życzenie klienta,składowanie,przeładunek,naprawa kontenerów morskich,transport sprzedaż wynajem formowanie i rozformowanie kontenerów

Safe Shipping Sp. z.o.o.

kontenery transport międzynarodowy transport morski transport statkiem transport ładunków niebezpiecznych

Atlantic PPHU Sebastian Grabowski

Produkcja ryb,Ryby świeże,Przetwórstwo ryb,Ryby mrożone,Ryby wędzone,Transport ryb

NAVIGAR DENEKO - GARBIEŃ Sp.j.

TRANSPORT ŚRÓDLĄDOWY

Maritime Transport & Agencies Sp. z o.o.

kontenery,lcl,fcl,drobnica,transport morski,Delmas,vangard,mta

Loxxess Polska Sp. z o.o.

transport,spedycja,logistyka,transport intermodalny

Pol-Mare Sp. z o.o. Sp.k.

Spedycja międzynarodowa
spedycja,spedycja towarów strategicznych,ponadgabryty,transport,transport morski,transport lądowy,transport drogowy materiałów niebezpiecznych,ADR,transport drogowy - ADR,agencja celna,agencje celne,fracht lotniczy,doradztwo morskie

EVERGREEN SHIPPING AGENCY (POLAND) SP.Z.O.O.

shipping,transport morski,armator morski,

Prima Travel Biuro Turystyczne

bilety marynarskie,bilety autokarowe,bilety promowe,bilety lotnicze,rejsy pasażerskie,rejsy turystyczne,promy,połączenia promowe,rejsy wycieczkowe,transport promowy,

Cargo Fracht Sp. z o. o.

PRZEWÓZ KONTENERÓW MORSKICH
transport morski,przewóz kontenerów morskich,

CMA CGM POLSKA Sp z o.o.

armatorzy,armator,transport morski,

CSV Group Sp. z o.o. Sp. komandytowa

logistyka,spedycja,transport,magazynowanie,fracht morski,biznes Chiny,import,import towarów z Chin,import z Chin

HELENA TRANSPORT-SPEDYCJA H.J. BUREK sp.j.

transport morski,transport kontenera,spedycja morska,agencja celna

Axis Global Logistic sp. z o.o. sp. k.

Transport i Spedycja międzynarodowa i krajowa. Dostawa towarów Europa,Rosja,Azja. • Dostawy cało samochodowe • Transport ponad gabarytowy • Drobnica • Transport Expresowy

KONTENERY.com.pl

kontenery,kontener,container,containers,palety,europalety,europaleta,barak,baraki,pakamery,melamina,paleta,garaże,garaż,produkcja kontenerów,sprzedaż kontenerów,wynajem kontenerów,dzierżawa,kontenery socjalne,budowlane,sanitarne,biurowe,mieszkalne,iso,morskie,kontenery na śmieci,kontenery na wodę,cysterny,kanistry,zbiorniki,zbiornik,handlowe,tanie,piętrowe,metalowe,transport kontenerowy,śmieciowe,komunalne,na odpady,remonty kontenerów,kontenery używane,nowe

CZYZEWSKI DESIGN

projektowanie,design,wizualizacje 3D,rendering,prototypowanie,industrial design,transportation design

TRANS-MARINE Spedycja Międzynarodowa i Agencja Celna Sp. z o.o.

transmarine,spedycja morska,ubezpieczenie ładunku,przeładunek w porcie,firmy spedycyjne,spedycja,trans marine,usługi spedycyjne,spedycyjne firmy,spedycyjne usługi,spedycja lądowa,czartery statków,czarter statku,obrót towarów przez porty,odprawy celne,dokumenty celne,kontrola ilościowo- jakościowa towarów,ubezpieczenia ładunków morskich,organizacja transportu,agencja celna,agencje celne,zgłaszanie towarów do odprawy celnej,skład celny,aranżacja magazynowania w magazynie,sporządzanie dokumentacji celnej,wystawianie dokumentów spedycyjnych,transport kolejowy,transport samochodowy krajowy,transport samochodowy zagraniczny,ubezpieczanie ładunków na czas transportu,bukowanie ładunków,przepakowywanie,etykietowanie,doradztwo w zakresie doboru firm kontrolnych,ubezpieczanie ładunków,rozliczanie szkód transportowych,wystawianie dokumentów spedycyjnych,wystawianie dokumentów celnych,rolimpex,rolimpex marine,transport kontenerowy,transport melasy,transport węgla,transport zboża

Eco-Transped

transport ponadgabarytowy,transport plandekowy,transport kontenerowy,przewozy kontenerów morskich

REMBUD-ZREMB

Suwnice i dźwigi Chwytaki Konstrukcje stalowe mostów Konstrukcje stalowe dla budownictwa Konstrukcje stalowe dla przemysłu Urządzenia do wyposażenia ferm hodowlanych Konstrukcje ze stali stopowej i aluminium Platformy transportowe Montaż urządzeń i konstrukcji stalowych Przepustnice energetyczne Elementy wyposażenia hut Elementy mieszalni asfaltów Konstrukcje specjalne Elementy transportowe dla turbin wiatrowych

Auto Velvex Sp. z o.o.

transport,spedycja

KCC Polska Sp. z o.o

Witamy w świecie doskonałych powłok antykorozyjnych!
antykorozja morska,powłoki antykorozyjne,ochrona transportu morskiego,ochrona środków transportu morskiego,zabezpieczenia antykorozyjne,ochrona antykorozyjana,antykorozja,bezpieczeństwo antykorozyjne,farby antykorozyjne,farby morskie,

Interlink Ltd. Sp. z o.o.

transport i spedycja

Przedsiębiorstwo Usług Morskich UNIPIL Sp. z o.o.

transport morski,piloci statków,usługi morskie,unipil,Unipil

Openlog Sp. z o.o.

spedycja morska,transport morski

ELPLAST+ Sp. z o.o.

WYROBY Z TWORZYW SZTUCZNYCH
produkcja rur i profili z polietylenu i polipropylenu metodą wytłaczania oraz wielko i małogabarytowych wyrobów z polietylenu metoda rotoformowania,autoryzowany dystrybutor systemu Victaulic,pomosty pływające,rury z tworzyw sztucznych,sieci wod-kan,instalacje wewnętrzne,kanalizacja kablowa,hydrotransport,specjalistyczne rurociągi przemysłowe,zbiorniki wody,oczyszczalnie ścieków,platformy pływające

Pol-Mare Sp. z o.o. - Agencja Celna

AGENCJA CELNA
spedycja,spedycja towarów strategicznych,ponadgabryty,transport,transport morski,transport lądowy,transport drogowy materiałów niebezpiecznych,ADR,transport drogowy - ADR,agencja celna,agencje celne,fracht lotniczy,doradztwo morskie

ADAMPOL S.A.

transport,spedycja,logistyka

Logico Logistyka Kontenerowa Sp. z o.o.

Sprzedaż kontenerów. Dzierżawa kontenerów. Transport.
kontenery,kontener,logistyka kontenerowa,spedycja,transport kontenerowy,transport drogowy,hds,spedycja morska,kontenery morskie,kontenery używane,kontenery nowe,kontenery chłodnicze,sprzedaż kontenerów,wynajem kontenerów,wynajem powierzchni magazynowej,

RYANS Ship Supply LTD

zaopatrzenie,statków,części zamienne,zaopatrzenie,spożywcze,artykuły,eksploatacyjne,usługi,portowe,części,maszynowe,elektryczne,pokładowe,kuchnia,wyposażenie,kabiny,gdynia,gdańsk,szczecin,swinoujscie,filtry,pompy,węże,przemysłowe,zawory,kalibracja,inspekcje,zbiorniki,czyszczenie,załoga,transport

Baltic Service

spawanie stali nierdzewnej,usługi szkutnicze,stolarskie,ślusarskie,serwisowanie,naprawy silników,przekładni,podstawy pod łodzie,ubezpieczenia,zimowanie,wyciągnięcie lodzi z wody i ewentualny transport,ustawienie łodzi w hali,mycie łodzi,prace konserwacyjne,prace remontowe w/g zlecenia klienta,przyłącze energetyczne,Mallory Marine,części do silników i przekładni,VDO,Wskaźniki i czujniki,Gebo,Luki,okna i iluminatory,Webasto Marine Comfort - Ogrzewanie i klimatyzacja,Sigmar Marine,bojlery,Vetus,silniki,generatory,Dometic,kuchnie,kuchenki,zlewy,ładowarki,sejfy i oświetlenie,toalety i akcesoria

Universum-BLC Sp. z o.o.

Oferujemy pełną obsługę celną towarów.
agencja celna,spedycja,transport

Eurotrans Bros

transport samochodowy,spedycja

Maritime Freight Poland Sp. z o.o.

kontenery,agenci liniowi,spedycja,transport kontenerów,chiny,CSCL

Baltex Transport Morski Sp.z.o.o.

transport morski transport śródlądowy

ECU WORLDWIDE POLSKA Sp. z o.o.

Ładunki drobnicowe do i ze wszystkich portów świata
transport morski,spedycja morska,LCL,eculine,kontenery,odprawa celna,agencja celna,NVOCC,drobnica,ecuworldwide

Maersk Polska Sp.z.o.o.

transport kontenerowy kontenery chłodnicze

Euro Shipping Sp.z.o.o.

spedytor,spedycja,transport,spedycja,spedycja kontenerowa,spedycja morska,spedycja krajowa,transport krajowy,transport morski,transport kontenerowy,export,import,eksport,kontener,fracht,fracht morski,fracht kontenerowy,solidna spedycja,bezpieczna spedycja,szybka spedycja,transport,transport krajowy,transport międzynarodowy,kontener,statek,odprawy celne,logistyka

Jan Stępniewski i S-ka Sp.z.o.o.

Transport morski, holowanie, transport sztuk ciężkich
TRANSPORT MORSKI,ŚRÓDLĄDOWY,HOLOWANIA MORSKIE,TRANSPORT SZTUK CIĘŻKICH

ABC Czepczyński Sp. z o.o.

Transport morsk i,śródlądowy,transport samochodowy

AC Chabko Jerzy Chabko

Transport morski,śródlądowy

Agar-Sped Artur Gwadera

transport,spedycja

Agencja Celna Merkury Dorota Kłos Grażyna Trzepałowska

Transport morski,śródlądowy

Agri Transport Sp. z.o.o.

Transport morski,śródlądowy

Agt Sp. z.o.o. Przedsiębiorstwo Żeglugowe

Transport śródlądowy

Agtrans Firma Usługowo-Handlowa Agnieszka Zelmańska

Transport intermodalny

Alfa Agent S.C. Agencja Celna M. Rusek A. Lechowicz

Transport morski,śródlądowy

Allog Dariusz Warda

Transport,

Alsan Spedycja i Transport Elżbieta Draus

Transport intermodalny,spedycja

BSC Spedycja Międzynarodowa

transport i spedycja

Cargo Service Sp. z o.o.

transport i spedycja

Centromor SA

transport i spedycja

Prime Logistics Sp. z o.o.

SPEDYCJA MORSKA, LĄDOWA, LOTNICZA, LOGISTYKA MAGAZYNOWA, AGENCJA CELNA
prime logistics,spedycja międzynarodowa,spedycja morska,spedycja lądowa,spedycja lotnicza,logistyka magazynowa,agencja celna,skład celny,ubezpieczenie cargo,transport lądowy krajowy,transport lądowy międzynarodowy,ładunki ponadgabarytowe,ponadgabarytu,dostawy inwestycyjne,drobnica kontenerowa,drobnica konwencjonalna,general cargo.

EKB Container Logistik Polska Sp. z o.o.

transporti spedycja