Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała przedsiębiorce na Zakarpaciu, który był zaangażowany w produkcję zaawansowanego technologicznie sprzętu dla jednostek morskich Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Przedsięwzięcie było prowadzone także w innych krajach, pod pozorem realizowania zleceń dla klientów z Bliskiego Wschodu.
W ramach swoich działań biznesmen miał sprowadzać ogniotrwałe surowce niezbędne do wytopu stali i jej dalszego wykorzystania do produkcji kompleksów radarowych dla rosyjskich okrętów. Produkty przewoził przez terytorium Białorusi do swoich klientów w Federacji Rosyjskiej. Wśród głównych odbiorców produktu byli przedstawiciele jednego z największych przedsiębiorstw metalurgii żelaza Federacji Rosyjskiej, zakładu metalurgicznego w Niżniolipiecku, produkującego stal. Rosjanie wysłali ten stop do objętej sankcjami rosyjskiej firmy „Izumrud”, która zajmuje się produkcją sprzętu radarowego dla sił morskich. Do transportu hurtowych przesyłek surowców firma korzystała z samochodów ciężarowych własnego koncernu samochodowego na terenie Unii Europejskiej. Jak dotąd na tym przedsięwzięciu miał zarobić 12 mln hrywien (niemal 1,5 mln zł).
Podczas przeszukania pomieszczeń biurowych osoby zaangażowanej w Zakarpacie odnaleziono dokumentację finansowo-biznesową wraz z dokumentacją wyposażenia. Aby zamaskować swoje działania, organizator procederu wprowadzał do międzynarodowych faktur za towary i transport nierzetelne informacje, dotyczące przede wszystkim tras przewozu i odbiorców produktów.
Śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowali dyrektora przedsiębiorstwa o oskarżeniu na podstawie Kodeksu karnego Ukrainy, odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej we współpracy z państwem-agresorem, w tym z prowadzoną przez niego administracją okupacyjną na terytorium Ukrainy.
Jak na razie przedsiębiorca znajduje się poza terytorium Ukrainy, w związku z czym zostały uruchomione procedury odnośnie kompleksowych poszukiwań w celu wymierzenia kary. Służby nie podały, gdzie potencjalnie sprawca może się ukrywać. Śledztwo prowadzą pracownicy SBU na Zakarpaciu pod kierunkiem proceduralnym tamtejszej Prokuratury Okręgowej.
Wielka Brytania ostrzega – ze statkami na Morzu Czerwonym kontaktują się „władze Jemenu”
Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach
Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa
Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony
ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach
Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe