• <
BOTA_2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

rk

11.01.2023 23:58 Źródło: Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław

Partnerzy portalu

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty - GospodarkaMorska.pl
Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.

Zima to okres trudny dla jednostek poruszających się kanałami rzecznymi. Podczas żeglugi zimowej istnieje ryzyko wystąpienia obniżenia się poziomu wody poniżej stanów wymaganych dla wyznaczonej klasy żeglownej, a także utrudnienia z powodu oblodzenia, a nie każda jednostka jest zdolna do przebicia się przez lód (może ulec przy przy takiej próbie uszkodzeniu). Żegluga jest możliwa jedynie pod warunkiem zachowania należytej ostrożności oraz przy odpowiedniej znajomości szlaku wodnego. Nierzadko przy takim przemieszczaniu się jest wymagana obecność pracownika Wód Polskich na pokładzie. Urząd zwraca uwagę, że poruszające się barki, statki itp. powinny być kierowane przez doświadczoną załogę, która ponosi odpowiedzialność tak za jednostkę pływającą, jak i przewożony ładunek, zdając sobie sprawę z trudności przeprawy.

W związku z tą zmianą śluza w Gdańsku Przegalinie (czynnym pn-pt w godzinach 7.00-15.00) była miejscem przeprawy barki ze zdjętym ożaglowaniem. Duża jak na ten przesmyk jednostka płynęła do Portu Gdańskiego, by następnie z powrotem Martwą Wisłą i Wisłą udać się do Płocka. Wcześniej musiała pokonać Nogat i śluzę w Białej Górze. Była tu dowodem na możliwą pływalność przez cały przesmyk, a także trasę rzeczną jako taką.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował w komunikacie z dnia 9 stycznia, że w związku z poprawą warunków pogodowych i braku oblodzenia na wodzie, można czasowo uruchomić komunikacje rzeczną. Poza ustalonymi terminami, przejście w innym okresie należy zgłaszać z co najmniej dobowym wyprzedzeniem, aby mogło zostać rozpatrzone i przygotowane. Droga żeglugowa na Wiśle i Martwej Wiśle będzie jeszcze warunkowo otwarta do 15 stycznia.

Z treścią komunikatu można się zapoznać TUTAJ


port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.