• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Zakłócenia w łańcuchach dostaw zagrażają bezpieczeństwu USA

05.07.2021 11:27 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zakłócenia w łańcuchach dostaw zagrażają bezpieczeństwu USA
Zakłócenia w łańcuchach dostaw zagrażają bezpieczeństwu USA - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powołała specjalną grupę zadaniową ds. zakłóceń łańcuchów dostaw w sektorach strategicznych dla amerykańskiej gospodarki. W ciągu 100dni zrealizowano przegląd i przedstawiono raport z rekomendacjami dla rządu. 

W podsumowaniu przedstawiono ocenę łańcucha dostaw dla czterech krytycznych produktów: półprzewodników, akumulatorów o dużej pojemności (np. używanych w elektromobilności) minerałów i surowców krytycznych oraz farmaceutyków i aktywnych składników farmaceutycznych (API).Rząd USA podjął już pierwsze działania na rzecz wzmocnienia łańcuchów dostaw dla kluczowych sektorów USA. Urzędnicy rozpoczęli współpracę z firmami produkującymi półprzewodniki oraz chipy. Ponadto Departament Obrony (DOD) ogłosił inwestycję w rozbudowę największej poza Chinami firmy wydobywającej oraz przetwarzającej pierwiastki ziem rzadkich, aby zapewnić surowce niezbędne do walki z kryzysem klimatycznym. Rząd pracuje również nad rozwiązaniem problemu cyberzagrożeń dla firm działających w łańcuchach dostaw oraz w obszarze infrastruktury krytycznej.

USA chcą podjąć działania przede wszystkim w celu wyeliminowania słabych punktów i wzmocnienia odporności dostaw krytycznych materiałów, uruchamiając nowy program przeciwdziałający krótkotrwałym zakłóceniom w łańcuchu dostaw.

Zagrożenia ekonomiczne rezultatem wieloletnich zaniedbań

Jak wyjaśnia Biały Dom w komunikacie, wysiłki te są krytyczne, ponieważ, jak pokazała pandemia COVID-19 i spowodowany nią kryzys gospodarczy, strukturalne słabości zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych łańcuchach dostaw zagrażają ekonomicznemu i narodowemu bezpieczeństwu Ameryki. Okazuje się, że pandemia nie były główną przyczyną tego stanu rzeczy. Na zagrożenia bezpieczeństwa ekonomicznego i narodowego wpłynął brak inwestycji przez dziesięciolecia i nietrafne wybory w zakresie polityki publicznej, które doprowadziły do słabości łańcuchów dostaw w wielu sektorach i produktach.

– Nieuczciwe praktyki handlowe stosowane przez państwa konkurencyjne oraz priorytetowe traktowanie przez sektor prywatny i politykę publiczną taniej siły roboczej, produkcji "just-in-time", konsolidacji i koncentracji sektora prywatnego na krótkoterminowych zyskach zamiast długoterminowych inwestycji, doprowadziły do wydrążenia amerykańskiej bazy przemysłowej, wyprowadzenia innowacji ze Stanów Zjednoczonych oraz zahamowania wzrostu płac i wydajności – wylicza Biały Dom. 

Z drugiej strony Stany Zjednoczone są dobrze przygotowane do utrzymania i wzmocnienia wiodącej pozycji w zakresie innowacji oraz do odbudowy potencjału produkcyjnego w kluczowych sektorach i łańcuchach wartości. Biden chwali systemy uniwersyteckie i badawcze, wykwalifikowaną i zróżnicowaną siłę roboczą, ekosystem przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw oraz pozycję USA jako światowego lidera z silnymi relacjami z sojusznikami i partnerami. Te wszystkie elementy stanowią podstawę do ożywienia krajowej konkurencyjności i wzmocnienia łańcuchów dostaw.


Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.