• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

05.08.2020 12:25 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Partnerzy portalu

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.

Genua (Włochy) - 3 sierpnia 2020 r. – W oczekiwaniu na ostateczne pozwolenie na wznowienie działalności, Costa Cruises wprowadziła „Protokół bezpieczeństwa Costa”, nowy zestaw zasad regulujących ochronę zdrowia i higieny zaprojektowany specjalnie by zapewnić gościom jak najlepsze wakacje przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. „Protokół bezpieczeństwa Costa” powstał w oparciu o międzynarodowe i krajowe wytyczne dotyczące ochrony zdrowia.  W opracowywaniu protokołu armatora wspierał panel niezależnych ekspertów naukowych w dziedzinie Zdrowia Publicznego, koordynowany przez V.I.H.T.A.L.I. (Value in Health Technology and Academy for Leadership and Innovation), jednostkę naukową rzymskiego Università Cattolica. Protokół obejmuje kompleksowy zestaw środków i procedur, obejmujących m.in. bezpieczeństwo członków załogi po powrocie do pracy na pokładzie, proces rezerwacji, operacje związane z wejściem na pokład i zejściem podczas pobytu w porcie, opiekę na pokładzie oraz wycieczki brzegowe.

Częścią inicjatywy jest również przystąpienie do programu Certyfikacji Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, który, dzięki serii audytów prowadzonych zarówno na statkach, jak i na lądzie, bada wszystkie aspekty życia na pokładzie - od usług hotelowych po catering, fitness i strefy relaksu, i zaświadcza o prawidłowym zarządzaniu ochroną zdrowia.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo załogi, pierwszym krokiem jest wdrożenie przez Costa Cruises środków mających na celu wstępną kontrolę każdego członka załogi w kraju jego pochodzenia, w tym wykonanie dwóch różnych wymazów w celu rozpoznania COVID-19. Po przyjeździe do Włoch członkowie załogi są testowani po raz trzeci; osoby, u których test wykaże negatywny wynik, są dopuszczane na pokład z zachowaniem 14-dniowego okresu „kwarantanny”. Ich stan zdrowia jest codziennie monitorowany za pomocą kontroli temperatury ciała oraz za pomocą testów wykonywanych wszystkim członkom załogi co miesiąc.

Jeśli chodzi o przyszłych gości, wprowadzane środki obejmują unowocześnienie procedur cyfrowych, takich jak odprawa online i samocertyfikacja, które będzie można wykonać samodzielnie z domu, ponadto, zwiększenie roli technologii cyfrowej, polegające m.in na możliwości rezerwacji usług za pomocą dedykowanej aplikacji MyCosta. Przy każdym wejściu i zejściu ze statku, we wszystkich portach zawinięcia objętych planem podróży, goście będą poddawani pomiarowi temperatury. Dzięki samoobsługowym punktom pomiaru temperatury rozmieszczonym na statku kontrola będzie możliwa o każdej porze, także po wejściu na pokład. Costa Cruises będzie przestrzegać zachowania bezpiecznej odległości zarówno po przybyciu do każdego terminala, jak i w trakcie organizowanych wycieczek brzegowych, które także zostały zaprojektowane na nowo: grupy będą mniej liczne, odjazdy rozłożone w czasie, a autobusy odkażane przed i po każdym użyciu.

Życie na pokładzie również ulegnie zmianom. Nowe procedury będą przede wszystkim polegały na zmniejszeniu liczby gości, by uniknąć dużych skupisk i ułatwić zachowanie bezpiecznej odległości. W zamkniętych pomieszczeniach będzie obowiązkowe noszenie maseczek. Natomiast, na zewnątrz na pokładzie statku maseczki będą wymagane wszędzie tam, gdzie zachowanie dystansu nie będzie możliwe, zgodnie z przepisami obowiązującymi na lądzie.

Wnętrza i pokłady zewnętrzne każdego statku będą poddawane częstszemu sprzątaniu i odkażaniu przy użyciu specjalnych produktów. Podczas odprawy jak i na pokładach, zostaną umieszczone dodatkowe dozowniki do dezynfekcji. Systemy wentylacji pokładowej zostaną wyposażone w nowe filtry, które zapewniają wyższą skuteczność filtrowania świeżego powietrza z zewnątrz, minimalizując recyrkulację powietrza z wewnątrz statku.

Oferta rozrywkowa i catering zostaną również zmodyfikowane, w oparciu o nowe normy bezpieczeństwa. Pokazy w ciągu dnia będą się odbywały częściej, dla mniejszych grup osób. Catering i restauracje samoobsługowe nie będą funkcjonowały, a wszystkie posiłki będą serwowane przez personel Costa.

Opieka medyczna będzie dostępna przez całą dobę dla wszystkich gości i załogi. Statki będą wyposażone w zestawy do testów PCR i urządzenia diagnostyczne do natychmiastowej oceny podejrzanych przypadków COVID-19. Zarówno sprzęt jak i testy PCR są autoryzowane przez Unię Europejską. Zespół medyczny na pokładzie został przeszkolony w zakresie odpowiednich procedur testowych i metod leczenia. Przy wsparciu odpowiednich władz, opracowane zostały rozbudowane procesy ułatwiające opiekę medyczną, bezpieczne zejście na ląd i jak najszybszy powrót do domu dla pacjentów, u których zdiagnozowany zostanie COVID-19. Usługi medyczne w przypadkach związanych z objawami grypy lub trudnościami w oddychaniu są bezpłatne dla wszystkich gości i objęte specjalnym ubezpieczeniem.
W związku z nowymi protokołami zdrowotnymi i wdrożeniem związanego z nimi nowego systemu zarządzania na pokładzie, powstaną także specjalne moduły szkoleniowe, które zaostrzą, i tak już surowe procedury obowiązujące na statkach Costa.

W skład rady naukowej zaangażowanej w „Protokół bezpieczeństwa Costa” wchodzą: Giancarlo Icardi, profesor zwyczajny ds. higieny, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Genui; dyrektor Międzyuczelnianego Centrum Badań nad Grypą; dyrektor ds. Higieny - Szpital San Martino, Genua; Roberto Leraci, referent naukowy ds. Szczepień ASL Roma1, były dyrektor Centrum Szczepień ds. Szczepień międzynarodowych Asl Roma 1; Patrizia Laurenti, docent ds. Higieny na Katolickim Uniwersytecie Świętego Serca (UCSC); dyrektor Oddziału Operacyjnego Zespołu Higieny Szpitalnej,  Oddziału Nauk o Zdrowiu Kobiet, Dziecka i Zdrowia Publicznego - Fundacja Szpitala Uniwersyteckiego "A. Gemelli" IRCCS; członek Komitetu Naukowego ds. Zakażeń Szpitalnych FPG-IRCCS; Umberto Moscato, profesor nadzwyczajny medycyny pracy i higieny pracy na UCSC oraz dyrektor medyczny Szpitala Higieny, Oddziału Nauk o Zdrowiu Kobiet, Dziecka i Zdrowia Publicznego Szpitala Uniwersyteckiego „A. Gemelli” IRCCS; członek Komitetu Techniczno-Naukowego ds. Zakażeń szpitalnych FPG-IRCCS; Stefano Vella, były dyrektor Globalnego Centrum Zdrowia ISS; Adiunkt, Global Health, UCSC, Rzym; Starszy konsultant VIHTALI.

Wszelkie dodatkowe informacje o wprowadzanych protokołach i procedurach będą umieszczane na stronie internetowej Costa Cruises oraz na innych dedykowanych kanałach komunikacji.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.