• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła dostawa propanu

rk

06.12.2023 10:08 Źródło: Grupa Azoty
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła dostawa propanu

Partnerzy portalu

Fot. Grupa Azoty

4 grudnia 2023 roku gazowiec Guadalupe Explorer przybył do Portu Morskiego Police z ok. 22 tys. ton propanu. Surowiec jest przeznaczony do produkcji polipropylenu w fabryce należącej do Grupy Azoty.

Ta inwestycja ma rozwinąć rynek petrochemiczny w Polsce. W fabryce będzie powstawać polipropylen w trzech typach (homopolimery, kopolimery typu impact i kopolimery typu random) – półprodukt niezbędny do produkcji m.in. plastiku. Otwarcie inwestycji odbyło się na początku 2023 roku, natomiast produkcja polipropylenu rozpoczęła się w czerwcu br.

Dostarczony surowiec został przeładowany do zbiorników kriogenicznych, gdzie jest przechowywany w stanie płynnym w temperaturze – 42°C.

Guadalupe Explorer to wybudowana 2022 roku nowoczesna jednostka przeznaczona do przewozu gazu LPG w stanie skroplonym. Statek ma 189 m długości, 28 m szerokości, 10,5 m zanurzenia i jest jednym z największych tego typu zbiornikowców zwijających do zespołu portów Szczecin – Świnoujście. To także nie jego pierwsza wizyta w terminalu w Policach. 22 grudnia dostarczył pierwszą partię LPG, w sumie 23 tys. ton propanu przeznaczonego do produkcji polimerów w fabryce Grupy Azoty.

Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologii Oleflex UOP i produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE, produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Instalacja produkcji polipropylenu zapewnia dużą elastyczność produkcji, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw, który poszukuje wysokiej jakości produktu ściśle dostosowanego do konkretnych potrzeb.  To także jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemiczne, która rozpoczęła produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen. Nowa instalacja Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen w Europie rozpoczęła się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.