• <
siemens_gamesa_2022

Ceny surowców energetycznych cały czas rosną. Bangladesz rozbił bank

09.10.2021 14:30 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ceny surowców energetycznych cały czas rosną. Bangladesz rozbił bank

Partnerzy portalu

Ceny surowców energetycznych cały czas rosną. Bangladesz rozbił bank - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Bangladesz zapłacił rekordowo wysoką cenę za dwa transporty LNG – podaje Reuters.

Europa i Azja zmagają się z coraz większymi brakami na rynku surowców energetycznych, a co za tym idzie, z coraz wyższymi cenami. Podczas kiedy ceny węgla w Holandii wzrosły w ciągu miesiąca o 8 proc., Wielka Brytania walczy z brakiem benzyny na stacjach paliw a Chiny rozpaczliwie walczą z przerwami w dostawach energii elektrycznej w kilkunastu już prowincjach, co jest spowodowane niedostatkiem węgla, Bangladesz zakupił dwa transporty LNG, za które zapłacił rekordowo wysoką cenę.

Oba transporty mają dotrzeć do Bangladeszu jeszcze w październiku. Jedną z nich zapewni spółka Vitol, która wyceniła gaz na potrzeby tej transakcji na 35,89 dolara za 1 mln BTU. Drugim ładunkiem zajmuje się Gunvor, który sprzedał Bangladeszowi gaz za 36,95 dolara za 1 mln BTU.

Reuters cytuje anonimowego pracownika państwowego koncernu naftowego Bangladeszu Petrobangla, który podkreśla, że ceny już są „szalone”, choć nie ma jeszcze zimy. Ten sam rozmówca dodaje, że kraj nie ma jednak innej opcji – musi kupować LNG, aby utrzymać aktywność gospodarczą, jako że ponad połowa zapotrzebowania na elektryczność w kraju pokrywana jest poprzez elektrownie gazowe.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.