• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

rk

27.04.2023 21:38 Źródło: Grupa Azoty
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

Partnerzy portalu

Grupa Azoty

Na pokładzie Guadalupe Explorer ponownie dostarczono zapasy surowca na potrzeby gazoportu w Policach. Ma to związek z uruchomieniem produkcji w nowym kompleksie "Polimery Police", którego projekt jest realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. To budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację odpowiedniej infrastruktury do produkcji polimerów w postaci propylenu i polipropylenu. 

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

To już druga wizyta Guadalupe Explorer w polickim porcie. Wcześniej statek przybył w grudniu ubr. z dostawą 22 tys. ton propanu, które zostały przeładowane do zbiorników na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police. Jednostka ma blisko 190 metrów długości oraz nośność sięgającą 29 tys. ton. Jest więc jedną z największych tego rodzaju, jakie mogą pływać po Odrze, dzięki inwestycji pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 metra.

W marcu tego roku do portu przybył gazowiec Gaschem Rhone, który dostarczył dostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton etylenu w ramach rozwoju projektu Polimery Police. Roczne zapotrzebowanie na etylen spółka szacuje na ok. 13 000 ton. Przedsięwzięcie wiąże się z budową zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego m.in. instalację do produkcji propylenu i polipropylenu oraz prezentowany na zdjęciu ww. gazoport z trzema zbiornikami kriogenicznymi o pojemności niemal 100 tys. m3.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

Grupy Azoty Polyolefins podpisała 14 marca 2023 roku z Generalnym Wykonawcą Hyundai Engineering Co., Ltd. dokument stanowiący gotowość do wprowadzenia węglowodorów do instalacji z datą obowiązywania 28 lutego 2023 roku. Tym samym spółka osiągnęła stan gotowości do rozruchu (eng. RFSU – Ready For Start Up) dla trzech podprojektów: instalacji do produkcji propylenu (PDH), do produkcji polipropylenu (PP) oraz infrastruktury logistycznej polipropylenu (PPL), stanowiącej obszar magazynowania. Stan gotowości na pozostałych podprojektach osiągnięto kolejno: 21 grudnia 2022 roku na Morskim Terminalu Gazowym oraz 31 stycznia br. na Instalacjach Pomocniczych i Połączeń Międzyobiektowych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.