• <
konferencj_platforma_lng_2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Partnerzy portalu

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.

„Wycofanie się w lipcu Federacji Rosyjskiej z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej oraz ataki na instalacje zbożowe w Odessie i innych miejscach znów spowodowały astronomiczny wzrost cen w wielu rozwijających się krajach, sprawiając, że prawo do żywności znalazło się daleko poza zasięgiem wielu osób”, powiedział Turk na otwarciu sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. Wskazał przy tym w szczególności na wysoki poziom niedożywienia w Somalii.

Zawarta w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie. (PAP)

mw/ ap/

Fot. Depositphotos

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.