• <
mewo_2022

Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów

21.03.2023 14:46 Źródło: Maersk
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów

Partnerzy portalu

Maersk

Duński gigant żeglugowy z jedną z największych flot transportowych na świecie poinformował w oświadczeniu, że zgodził się sprzedać swojego dostawcę morskich usług offshore Maersk Supply Service rodzimemu. Nabywcą został A.P. Moller Holding za cenę 685 mln dolarów.

Sprzedaż oznacza zakończenie strategicznej zmiany zachodzącej w Maersk, która rozpoczęła się w 2016 roku. Wtedy firma zdecydowała o wygaszaniu działalności związanej z produkcją energii i skupić się w całości na działalności transportowej i logistycznej. Rok później pozbyła się aktywów związanych z poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej w 2017 roku. Rezygnując z usług offshore chce w całości skupić się na ulepszaniu sektora dostaw na rynku żeglugowym, aby sprostać wymaganiom rynku oraz rosnącej konkurencji, także w zakresie modernizacji floty pod kątem dekarbonizacji i wyposażania jej w statki z napędem na zielone paliwa.

- To oznacza to zakończenie naszej początkowej decyzji o zbyciu wszystkich działań związanych z energią i skupieniu się na prawdziwie zintegrowanej logistyce - powiedział dyrektor finansowy Maersk Patrick Jany.

Pierwotnie firma planowała sprzedaż swojego wykonawcę usług już w 2019 roku, ale do transakcji nie doszło z powodu "trudnych warunków rynkowych". W kolejnych latach pandemia COVID-19 tym bardziej wpłynęła na sytuację żeglugi i transportu morskiego, więc Maersk musiał wstrzymać się z sprzedażą do czasu poprawy sytuacji na rynku, co nastąpiło dopiero teraz. Maersk Supply Service świadczył dla duńskiego giganta usługi w zakresie przemysłu naftowego i gazowego, a także morskiej energetyki wiatrowej.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.