• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwsza w tym roku dostawa amerykańskiego uzbrojenia w Porcie Świnoujście. Kolejne Abramsy w Polsce

08.01.2024 20:23 Źródło: MON
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pierwsza w tym roku dostawa amerykańskiego uzbrojenia w Porcie Świnoujście. Kolejne Abramsy w Polsce

Partnerzy portalu

fot. kpr. Wojciech Król, CO MON

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł kolejny transport uzbrojenia z USA, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. To efekt umowy zawartej przez MON w styczniu ubr. Uzbrojenie to ma zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.

Jak podał wiceminister MON Paweł Bejda, w Świnoujściu rozpoczął się 8 stycznia rozładunek trzeciego transportu z 29 czołgami M1A1FEP Abrams, a także 79 opancerzonymi pojazdami minoodpornymi M1240A1. Należy podkreślić, że wartość umowy to ok. 1,4 mld dol. netto, z czego blisko 200 mln dol. pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu.

Przesłany sprzęt był wcześniej wykorzystywany przez korpus piechoty morskiej USA, który wyremontowano i przysposobiono do przekazania stronie polskiej. Tym samym wypełnią lukę po tym, jak część używanych przez Wojsko Polskie czołgów Leopard i PT-91 przekazano Ukrainie, aby wzmocnić jej siły pancerne w walce z Rosją.

W styczniu ubr. MON zawarło umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Polscy czołgiści wykorzystają otrzymane pojazdy także w ramach zwiększania umiejętności przed przyjęciem w przyszłym roku czołgów Abrams M1A2 SEPv3 (III generacji), które w liczbie 250 zostały zamówione w 2022 roku. Zostaną skierowane do 18. Dywizji Zmechanizowanej, wzmacniając tym samym obronę wschodnich obszarów kraju. Wiceminister MON zaznaczył także, że resort przygotowuje się na dostawy tego najbardziej nowoczesnego uzbrojenia.

Aktualnie trwa także szkolenie załóg otrzymanych już czołgów Abrams w ramach certyfikacji. Odbywa się to wedle standardów z armii USA, a polskie siły zostaną przeznaczone do działania w ramach sił szybkiego reagowania NATO (NATO Response Force, NRF).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.