• <

Żołnierze otrzymają parki pontonowe do pokonywania akwenów

06.02.2024 11:27 Źródło: Agencja Uzbrojenia
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Żołnierze otrzymają parki pontonowe do pokonywania akwenów

Partnerzy portalu

Fot. CNIM

Agencja Uzbrojenia podpisała z CNIM Systèmes Industriels 2 lutego br., umowę wykonawczą na dostawę parków pontonowych przeznaczonych dla wojsk inżynieryjnych. Przedmiotem umowy jest dostawa siedmiu kompletów parków pontonowych PFM wraz z pakietem szkoleniowym. Wartość zamówienia wynosi ok. 1,2 mld zł brutto.

Parki pontonowe PFM umożliwiają budowę przepraw przez szerokie przeszkody wodne. Pojedynczy zestaw parku pontonowego umożliwia budowę 100 m mostu lub dwóch promów, o nośności nie mniejszej niż MLC 70 dla pojazdów gąsienicowych oraz MLC 96 dla pojazdów kołowych. W jego skład wchodzi m.in. 12 zestawów transportowych złożonych z ciągnika siodłowego JELCZ C662D.43 oraz naczepy, osiem bloków pontonowych z silnikami napędowymi, cztery rampy najazdowe, a także inne wyposażenie, w tym narzędzia i urządzenia zabezpieczające budowę jak i utrzymanie i obsługę przeprawy.

Po zrealizowaniu wszystkich dostaw, przewidzianych zarówno w pierwszej jak i drugiej umowie wykonawczej, Wojsko Polskie ma dysponować zdolnościami budowy przepraw o łącznej długości 900 metrów. W sytuacji potrzeby przemieszczania się przez rzeki oraz w razie zniszczenia zagród wodnych terenów zalewowych jest to kluczowe dla zapewnienia sprawnego transportu techniki wojskowej.

Co istotne, umowa ramowa na dostawę parków pontonowych PFM została zawarta 15 czerwca 2022 roku, a do podpisania pierwszego kontraktu wykonawczego doszło 29 sierpnia 2022 roku. Wartość umowy wyniosła ok. 300 mln zł brutto i obejmowała dostawę w 2025 roku dwóch kompletów parków pontonowych wraz z pakietem szkoleniowym oraz opracowaniem dokumentacji technicznej.

Dostawy parków pontonowych zostaną zrealizowane w latach 2026-2029.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.