• <

Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie okręty na Morzu Czarnym nadal podatne na ataki

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie okręty na Morzu Czarnym nadal podatne na ataki

Partnerzy portalu

Fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Zatopienie przez siły ukraińskie rosyjskiej kutra rakietowego Iwanowiec pokazuje podatność rosyjskiej marynarki wojennej na ataki na Morzu Czarnym, ale nadal jest ona zdolna do wykonywania głównych zadań - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano informację podaną 1 lutego przez ukraiński wywiad wojskowy o zatopieniu Iwanowca, kutra rakietowego klasy Tarantul-III. Dodano, że nagrania wideo z otwartych źródeł pokazują z różnych ujęć chmarę dronów nawodnych, które uderzają w okręt, powodując dużą eksplozję, co niemal na pewno spowodowało jego zatonięcie.

Wyjaśniono, że Iwanowiec patrolował zachodnie wybrzeże Krymu, wspierając trwającą rosyjską okupację ukraińskich terytoriów, a jego zaawansowane łącze telekomunikacyjne umożliwiało mu wysyłanie i odbieranie danych o celach do i z innych okrętów, helikopterów i samolotów patrolowych dalekiego zasięgu.

"Ten najnowszy ukraiński sukces podkreśla utrzymującą się podatność rosyjskich okrętów operujących na Morzu Czarnym na ataki. To najprawdopodobniej będzie miało wpływ na elementy dowództwa i kontroli Floty Czarnomorskiej, zapewne zmuszając je do ponownej oceny zdolności manewrowych w pobliżu zachodniego wybrzeża Krymu. Jednak rosyjska marynarka wojenna niemal na pewno nadal będzie zdolna do wykonywania trzech głównych zadań na Morzu Czarnym: uderzeń dalekiego zasięgu, patrolowania i wsparcia" - ocenia brytyjski resort obrony. 

bjn/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.