• <
attis_konferecnja_2024

Rozpoczęły się obrady NWZ Orlenu. Wojciech Popiołek odwołany z rady nadzorczej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rozpoczęły się obrady NWZ Orlenu. Wojciech Popiołek odwołany z rady nadzorczej

Partnerzy portalu

We wtorek w Płocku rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu. W porządku obrad przewidziano ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady. NWZ zajmie się też zgodą na sprzedaż spółki Gas Storage Poland - operatora magazynów gazu.

Z rady nadzorczej Orlenu na wniosek Ministra Aktywów Państwowych został odwołany Wojciech Popiołek. Popiołek jest równocześnie jednym ze zgłoszonych przez Skarb Państwa kandydatów do nowej rady nadzorczej Orlenu.

O zmiany w radzie nadzorczej, a potem o uzupełnienie porządku NWZ o podjęcie uchwały ustalającej liczbę członków rady, oraz o wyznaczenie przewodniczącego rady wnioskował dominujący akcjonariusz Orlenu - Skarb Państwa.

"6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie § 8 ust. 2 pkt 1 Statutu Spółki odwołał z dniem dzisiejszym Pana Wojciecha Popiołka ze składu rady nadzorczej ORLEN trwającej kadencji" - podano w komunikacie giełdowym Orlen.

Zgodnie z aktualnym statutem Orlenu rada nadzorcza spółki liczy od sześciu do 15 członków. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, pozostałych powołuje i odwołuje walne zgromadzenie. W imieniu Skarbu Państwa minister aktywów skorzystał ze swoich uprawnień i 13 grudnia 2023 r. odwołał z rady Janinę Goss, a 25 stycznia powołał na jej miejsce Wojciecha Popiołka. Rada nadzorcza Orlenu liczy obecnie dziewięciu członków, jej przewodniczącym jest Wojciech Jasiński, były prezes PKN Orlen i były minister skarbu w rządzie PiS - w latach 2006-2007.

Zgodnie z informacjami spółki, na dzień zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, Skarb państwa posiadał 49,9 proc. akcji Orlenu, fundusz Nationale-Nederlanden OFE - 5,4 proc. Pozostałe 44,7 proc. akcji to akcjonariat rozproszony, żaden z akcjonariuszy nie ma więcej nić 5 proc. akcji Orlenu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.