• <
mewo_2022

Dopóki nie będzie sankcji ze strony UE, Rosja wciąż ma możliwość importu LPG

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Dopóki nie będzie sankcji ze strony UE, Rosja wciąż ma możliwość importu LPG

Partnerzy portalu

SCF

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o LPG z Rosji powiedział, że "nie ma sankcji na poziomie unijnym na import gazu LPG z Rosji. Dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie, to faktycznie jest możliwość importu tego towaru".

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu został zapytany o gaz LPG, który "według wypowiedzi posłów KO cały czas jest importowany z Rosji". Müller wyjaśnił, że na poziomie unijnym nie ma sankcji w tym zakresie. W związku z tym siłą rzeczy dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie nałożonych, to faktycznie jest możliwość importu tych towarów, które sankcjom nie podlegają. Dopytywany, czy Polska nie może sama wprowadzić sankcji, odpowiedział, że polski rząd „kilka razy czynił takie ruchy, aby wymusić na UE chociażby zakaz importu węgla”.

- Teraz oczekujemy, że jeśli takie działania będą podjęte w ramach solidarnego działania UE, a nie tak, że w tym czasie Niemcy czy inne kraje będą mogły importować, korzystać z tańszej energii; jeśli inne kraje się zgodzą, możemy rozmawiać o takim ruchu - powiedział rzecznik rządu.

W drugiej połowie kwietnia posłowie klubów opozycyjnych: Lewicy, KO, KP-PSL oraz Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt, który wprowadza sankcje na rosyjski gaz LPG. Zaapelowali wówczas do posłów pozostałych ugrupowań, szczególnie Zjednoczonej Prawicy o jego poparcie.

Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, krajowe zużycie gazu płynnego LPG w 2022 roku wzrosło o 2,5% rok do roku i wyniosło niemal 2,5 mln ton. Ponad 80% stanowił import, udział w nim największego dostawcy - Rosji, spadł o ponad 10 pkt proc., do 47%. (PAP)

kmz/ mmu/

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.