• <
BOTA_2023

Premier Estonii: Nie powinniśmy osłabiać sankcji przeciwko Rosji

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier Estonii: Nie powinniśmy osłabiać sankcji przeciwko Rosji

Partnerzy portalu

Rząd Estonii

Przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Brukseli premier Estonii Kaja Kallas powiedziała, że państwa wspólnoty nie powinny osłabiać sankcji przeciwko Rosji w ramach umowy dotyczącej eksportu zboża przez Morze Czarne.

- Wiemy, że Rosja zarabia mniej na ropie. Widzimy, że sankcje ekonomiczne, w tym pułap cenowy na ropę naftową, mają wpływ na rosyjską gospodarkę i jej zdolność do napędzania machiny wojennej - powiedziała szefowa estońskiego rządu.

Kallas przypomniała, że nie można rezygnować z nacisków ani tym bardziej osłabiania sankcji. Jej zdaniem Moskwa zabiega w rozmowach w sprawie umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża (obecnie umowa dotyczy 120 dni), aby w związku ze zgodą na przepuszczanie statków płynących z i do portów Ukrainy państwa UE zrezygnowały z sankcji.

Premier wskazała, że Rosja może nadal wykorzystywać 18 portów do eksportu produktów rolno-spożywczych do krajów trzecich i że tylko kilkanaście rosyjskich banków zostało objętych zachodnimi sankcjami wprowadzonymi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.