• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych z za wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Jak podał resort, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał w piątek z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim w formule on-line. Dodano, że było to już druga taka rozmowa polityków w tym roku.

Napisano, że minister Siekierski, przedstawiając ukraińskiemu rozmówcy przyczyny protestów rolników w Polsce, zwrócił uwagę, że polscy producenci rolni odczuwają brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Zaznaczył, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Minister Mykoła Solski - jak podano - odniósł się ze zrozumieniem do sytuacji polskich rolników. Jednocześnie wskazał na niełatwą sytuację rolników w Ukrainie, którzy prowadzą produkcję rolną w warunkach wojennych. Podkreślił, że obecnie ukraińskie firmy większość towarów, w tym zbóż, eksportują przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Stwierdził także, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

"Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy. Uzgodnili także potrzebę kolejnych spotkań na szczeblu zarówno technicznym, jak i politycznym w najbliższym czasie" - napisał resort.

W rozmowie uczestniczył także dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.(PAP)

ewes/ drag/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.