Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył w poniedziałek, że rosyjska oferta przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni jest sprzeczna z pierwotnym tekstem tego porozumienia, podpisanego w lipcu i wygasającego 18 marca. Formalnie nie odrzucił jednak propozycji Moskwy. Podkreślił, że Ukraina oczekuje w tej sprawie "oficjalnego stanowiska" ONZ i Turcji jako "gwarantów inicjatywy". Wcześniej w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów w Genewie między Rosją a przedstawicielami ONZ poinformował, że Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni.
Wierszynin dał przy tym do zrozumienia, że w zamian Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń, nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych.
Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że "robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy". Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca.
W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z "inicjatywy zbożowej" z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni.
Rzecznik Departamentu Ned Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która pozwoliłaby na dostawy zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności. Stwierdził, że to jest krytyczny instrument w krytycznym momencie. Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca.
zm/ tebe/
Fot. Depositphotos
Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem
Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego
Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia
Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski
Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka
Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana