• <

PGW Wody Polskie odbuduje jaz Perzyny na rzece Obrze

26.06.2020 12:04 Źródło: Wody Polskie
Strona główna PGW Wody Polskie odbuduje jaz Perzyny na rzece Obrze
PGW Wody Polskie odbuduje jaz Perzyny na rzece Obrze - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

W ciągu najbliższych trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbuduje zniszczony jaz Perzyny na rzece Obrze, w gminie Zbąszyń (Wielkopolskie). W czwartek w Poznaniu podpisano list intencyjny w tej sprawie.


Jak podano, dzięki inwestycji przywrócona zostanie możliwość retencjonowania wody na obszarze gmin: Zbąszyń i Siedlec. Pośrednio będzie ona oddziaływać na gminy Trzciel i Miedzichowo. Szacuje się, że dzięki niej uda się zgromadzić 7 mln m sześć. wody.

Inwestycja zaplanowana jest na lata 2020-2022. Szacowany koszt to 6,55 mln zł. Zadeklarowany wkład lokalnych samorządów wynosi obecnie ponad 1,1 mln zł.

W ciągu roku ma zakończyć się wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę. W kolejnych latach istniejący jaz zostanie rozebrany a następnie - w jego miejsce - powstanie nowy obiekt, posiadający przepławki, które pozwolą utrzymać ciągłość morfologiczną rzeki.

List intencyjny określający zasady współpracy i finansowania przy realizacji zadania podpisany został w obecności wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anny Moskwy i wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.

"Może się wydawać, że to tylko jeden jaz. Tymczasem dla ministerstwa, dla Wód Polskich to przedsięwzięcie, które chcemy pokazywać w całej Polsce. Ta inwestycja jest wyjątkowa, bo łączy tak wiele stron; to dobry przykład współpracy rządu, Wód Polskich, samorządu, Lasów Państwowych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wojewody i posłów" - powiedziała Moskwa.

Jak poinformowało w czwartek PGW Wody Polskie, szacuje się, że na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel i Zbąszyń na przestrzeni ostatnich 50 lat przepływy wody na rzece Obrze zmniejszyły się średnio o 30-40 proc. Średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry wynosi od 1,0 do 1,5 m.

"Skutki suszy szczególnie widoczne są w przypadku Jeziora Zbąszyńskiego, które cechuje bardzo zła jakość wody oraz niewielka jej przezroczystość. To też bardzo płytki zbiornik, przez co woda w nim szybko się nagrzewa, w konsekwencji czego dochodzi do zakwitów sinic i zjawiska przyduchy" - podano.

Jaz w Perzynach powstał w 1953 r. W latach swojej świetności ułatwiał gospodarkę rybacką, m.in. w zakresie odłowu węgorza. (PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.