• <

Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

gm

17.08.2022 21:16 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

Partnerzy portalu

Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według autorów statystyk wyraźne zwiększenie sprzedaży zbóż i produktów zbożowych z Mołdawii zbiegło się z zablokowaniem portów na Ukrainie, co utrudniło eksport tego asortymentu z zaatakowanego kraju.

Zgodnie z szacunkami BNS zboża i produkty zbożowe miały największy, 14,6-procentowy udział pod względem wartościowym w mołdawskim eksporcie w pierwszej połowie 2022 r.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się takie kategorie towarów jak: maszyny i urządzenia – 12,3 proc., a także nasiona i owoce oleiste – 11,2 proc.

Kategorią produktów, która zanotowała największy wzrost w pierwszej połowie 2022 r. były sprowadzane do Mołdawii, a następnie eksportowane ropa naftowa oraz jej wyroby pochodne. Ich sprzedaż zwiększyła się ponad 15-krotnie.

W sumie, jak podała rządowa agenda, od stycznia do czerwca br. Mołdawia sprzedała za granicę towary o łącznej wartości 2,3 mld dolarów, co oznacza blisko dwukrotnie więcej wobec analogicznego okresu w 2021 r.

Pierwsza połowa 2022 r. zakończyła się w Mołdawii nadwyżką importu, którego wartość przekroczyła 4,3 mld dolarów. Największy w nim udział pod względem wartościowym miała ropa naftowa i jej pochodne – 14,7 proc.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.