• <
konferencj_platforma_lng_2023

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

ac

01.04.2021 10:34 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

Partnerzy portalu

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Straty Egiptu w związku z niemal tygodniową blokadą Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given mogą sięgnąć miliarda dolarów - powiedział w środę prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.

- Ilość zniszczeń i strat zostaną wkrótce obliczone. Szacunki, jeśli Bóg pozwoli, sięgną miliarda dolarów, a być może trochę więcej - ocenił Rabie w rozmowie z lokalną prasą. Nie sprecyzował jednak, kto pokryje straty i czy Egipt już domaga się odszkodowania.

Japoński właściciel kontenerowca Ever Given oświadczył, że do tej pory nie otrzymał żadnych roszczeń ani pozwów sądowych w związku z blokadą Kanału Sueskiego.

Rabie poinformował także, iż od chwili przywrócenia w poniedziałek żeglugi w Kanale Sueskim przepłynęły nim 163 statki, a 292 nadal oczekują w kolejce.

Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie. Blokada tej kluczowej dla transportu między Europą a Azją drogi morskiej wpłynęła na ceny ropy i transportu morskiego na świecie. Jego dalsze zamknięcie miałoby poważne konsekwencje dla światowego handlu i łańcuchów dostaw.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.