• <
BOTA_2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

rk

08.02.2023 10:13 Źródło: Refinitiv Eikon
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Partnerzy portalu

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki - GospodarkaMorska.pl

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ dostawcy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.

Odkąd Unia Europejska zakazała w grudniu zakupu rosyjskiej ropy drogą morską w związku z trwającą od lutego poprzedniego roku agresją Rosji na Ukrainę, większość wysyłek ropy została skierowana do Azji. Z racji utrudnień z prowadzeniem operacji portowych, jest to prowadzone metodą STS, polegającą na przenoszeniu ładunków na wodach międzynarodowych z mniejszych statków na większe, co poprawia opłacalność rejsów długodystansowych.

Według obliczeń Refinitiv Eikon i Reutersa, wolumen STS na Morzu Śródziemnym dla dostaw do Azji skoczył w styczniu ośmiokrotnie w stosunku do grudnia do rekordowego poziomu 1,7 mln ton. Dane pokazują również, że około 1 mln ton ropy Ural zostało załadowane w styczniu poprzez operacje STS w pobliżu hiszpańskiego portu Ceuta niedaleko Cieśninie Gibraltarskiej. Niemal 600 tys. ton załadowano tylko w pobliżu greckiego portu Kalamata.

Wszystkie ładunki zostały dostarczone do Azji, głównie do Indii, gdzie od styczniowych operacji oczekiwano co najmniej 800 tys. ton rosyjskiej ropy. Z kolei Singapur ma otrzymać 420 000 ton ropy Ural, natomiast 80 000 ton miało zostać dostarczone do Chin. Miejsca dostaw oraz odbiorcy dla pozostałych 380 000 ton pozostają nieznani.

Według Refinitiv Eikon, w okresie od końca listopada do stycznia w rosyjskich portach załadowano około 3 mln ton mieszanki Ural do dalszych operacji STS na Morzu Śródziemnym, w tym 1,3 mln ton w styczniu, z czego 2,2 mln ton zostało przeładowane i wysłane do Azji.

Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.