• <

Wynik wyszukiwania - "ukraina" - Wiadomości

ISW: sztormowa pogoda na wybrzeżu Morza Czarnego nie zatrzymała działań na froncie

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że sztormowa pogoda na południu Ukrainy, w tym na Morzu Czarnym, wpływa na tempo działań zbrojnych na linii frontu, ale wojska rosyjskie i siły ukraińskie kontynuują ataki lądowe.
28.11.2023

Międzynarodowa Organizacja Morska nie dla Rosji - tego chce Ukraina

W Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) nie ma miejsca dla Rosji; w ciągu dziesięcioleci nikt nie wyrządził większej szkody wolnej żegludze niż Rosja – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do członków 33. zgromadzenia IMO.
27.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Sztorm na Krymie. 500 tys. mieszkańców bez prądu, jedna ofiara śmiertelna

Około 500 tys. mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu pozostało bez prądu z powodu sztormowej pogody - ulew i porywistego wiatru, poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Zginęła co najmniej jedna osoba.
27.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowa na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Rosja planuje budowę tunelu podwodnego na Krym? W tle chińska firma

Jak podaje Washington Post, powołując się na komunikaty przechwycone przez ukraińskie służby bezpieczeństwa rosyjscy i chińscy biznesmeni prowadzą rozmowy o planach budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem. Ten szlak transportowy miałby chronić Rosję przed atakami Ukrainy.
24.11.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Już 151 statków skorzystało z tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym

Już 151 statków skorzystało z nowego tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym stworzonego przez marynarkę Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował w piątek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
17.11.2023

Nowy szef brytyjskiego MSZ Cameron z pierwszą roboczą wizytą w Kijowie. Omówiono sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - poinformowało w czwartek biuro szefa ukraińskiego państwa. Zełenski podziękował Cameronowi, że swoją pierwszą wizytę roboczą jako szef MSZ składa na Ukrainie.
16.11.2023

Ślady agresji. Wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na globalny rynek żeglugowy

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pozostawia trwałe ślady na globalnych rynkach żeglugi i budowy statków, wywołując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki dla branży.
15.11.2023

Kalibr już nie taki straszny? Rosyjska marynarka wojenna ma narastające problemy logistyczne

Siły Zbrojne Ukrainy zwróciły uwagę, że w ostatnim czasie na Morzu Czarnym i Azowskim pojawia się mniejsza niż dotąd ilość okrętów Floty Czarnomorskiej wyposażonych w przeciwokrętowe pociski manewrujące Kalibr, zdolnych także do ataków na cele lądowe. Oprócz problemów gospodarki Rosji efektem tego mają być skutecznie ataki ukraińskiej armii na infrastrukturę wroga.
14.11.2023

Rosyjski ro-ro zderzył się z płynącym z Ukrainy masowcem

Slavyanin, pływający pod rosyjską flagą statek ro-ro, zderzył się z masowcem New Raouf u wybrzeży Bułgarii. Rosyjski statek został uszkodzony i dopłynął do portu w Warnie. Analitycy szybko zwrócili uwagę, że Slavyanin płynął nietypowym dla siebie kursem.
14.11.2023

Duński producent izolacji Rockwool uznany przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła okręty wojenne

Duński koncern Rockwool został uznany w poniedziałek przez władze Ukrainy za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła w Rosji w izolację tamtejsze okręty wojenne.
13.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

„Washington Post”: atak na Nord Stream koordynował ukraiński oficer

Pułkownik ukraińskich sił specjalnych Roman Czerwinski koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku – poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na osoby zaznajomione z planowaniem tej operacji.
12.11.2023

Rosyjski pocisk zamiast w ukraiński radar trafił w liberyjski statek handlowy

W środę cywilny statek towarowy pod liberyjską banderą, prawdopodobnie Kmax Ruler, został omyłkowo trafiony rosyjskim pociskiem przeciwradarowym w porcie Piwdenny koło Odessy na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
10.11.2023

Cywilny statek trafiony rosyjską rakietą

W dramatycznym zdarzeniu na Morzu Czarnym cywilny statek płynący pod banderą Liberii padł ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego. Incydent miał miejsce, gdy statek zbliżał się do ukraińskiego portu, skutkując tragiczną śmiercią sternika oraz ranami dla czterech innych osób na pokładzie.
08.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Media opublikowały zdjęcia uszkodzonego w sobotę okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Kilka ukraińskich portali opublikowało w poniedziałek zdjęcia uszkodzonego w sobotę okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Askold, którego ostrzał potwierdził wcześniej dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.
07.11.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Polska kluczowym partnerem w transporcie towarowym

Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.
05.11.2023

Ukraińcy podają, że zniszczyli najnowocześniejszy rosyjski okręt

Z Ukrainy napływają doniesienia, że wczorajszy atak Ukraińskich Sił Zbrojnych na stocznię Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie był skuteczny - zatopiony miał być jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej.
05.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję, na liście m.in. firmy związane z terminalem Arctic LNG 2

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.
02.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym

Rosyjskie samoloty zrzucają „wybuchowe przedmioty” na cywilne szlaki transportowe na Morzu Czarnym – poinformowały w środę siły obrony południa Ukrainy na Telegramie.
01.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Kolejny rosyjski okręt uszkodzony na Morzu Czarnym. Wszedł na minę?

Rosyjski okręt proj. 23040G Władimir Kozicki został zauważony z unoszącym się nad nim dymem, nieopodal okupowanego przez Rosję Krymu. Do zdarzenia miało dojść na zewnętrznej redzie Zatoki Sewastopolskiej, gdzie jednostka prowadziła działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Niedługo potem miało dojść w tym miejscu do eksplozji, a jednostka została odholowana w stronę Krymu, najprawdopodobniej do stoczni.
27.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych - poinformowała w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie.
26.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

SBU zdemaskowała i ściga biznesmena, który pomagał w produkcji wyposażenia dla rosyjskich okrętów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała przedsiębiorce na Zakarpaciu, który był zaangażowany w produkcję zaawansowanego technologicznie sprzętu dla jednostek morskich Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Przedsięwzięcie było prowadzone także w innych krajach, pod pozorem realizowania zleceń dla klientów z Bliskiego Wschodu.
24.10.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty zdolne do oddania salwy Kalibrami. Wśród nich był jeden podwodny

Służby prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy regularnie donoszą o aktywności rosyjskich okrętów na morskich akwenach. Po niedawnych atakach z użyciem dronów na Flotę Czarnomorską ponownie ukraińskiemu terytorium zagrażają jednostki zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr.
24.10.2023

Wypowiedź Prezydenta Załenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

W dziewięć miesięcy przez port w Konstancy wyeksportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym przetransportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża – poinformowała we wtorek agencja Reutera. Szlak przez Rumunię jest kluczowy dla ukraińskiego eksportu produkcji rolnej w związku z rosyjską blokadą.
17.10.2023

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością - pisze we wtorek Interfax-Ukraina. W porcie rozładowano prawie 1,5 tys. ton rzepaku, przywiezionych na Łotwę w 54 kontenerach.
17.10.2023

Kolejny cywilny statek na minie na Morzu Czarnym

Zarejestrowany w Liberii tankowiec uderzył na Morzu Czarnym nieopodal rumuńskich wybrzeży w minę morską. To już kolejny podobny wypadek w tym miesiącu.
16.10.2023

Dynamiczny eksport konkurencyjnego cenowo zboża z basenu Morza Czarnego przeciwdziała większym wzrostom cen

Cena polskiej pszenicy jest skorelowana z giełdą MATIF; na rynku krajowym obserwujemy dalsze spadki cen zbóż, szczególnie ziarna o niższej jakości – oceniła Weronika Szymańska z BNP Paribas dla PAP. Dodała, że wzrost popytu na unijne ziarno ograniczył korektę notowań na MATIF.
16.10.2023

Siły ukraińskie miały zaatakować nie jeden, a dwa rosyjskie okręty

Wykorzystując drony morskie, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z Marynarką Wojenną zaatakowały rosyjski okręt rakietowy typu Bujan i okręt patrolowy Paweł Dierżawin, poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w SBU.
13.10.2023

Rosyjski okręt patrolowy uszkodzony na okupowanym Krymie

W środę w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie został uszkodzony okręt patrolowy Paweł Dierżawin, należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - powiadomił w czwartek w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik marynarki wojennej Ukrainy kapitan Dmytro Płetenczuk.
12.10.2023

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy, poinformował rzecznik ONZ. W grę wchodzi ich transport także drogą morską (dop. red.).
10.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Rosja zaatakowała obwód odeski rakietami Oniks niszcząc m.in. portowy magazyn zboża

W nocy z piątku na sobotę armia rosyjska zaatakowała obwód odeski rakietami Oniks, trafiając w obiekty infrastruktury – poinformowały władze regionu. Obrażenia odniosły cztery osoby.
07.10.2023

Rumunia. Po kolejnym ataku dronów na Ukrainę zamknięte przejście graniczne na Dunaju

Po nocnym rosyjskim ataku przy użyciu dronów na ukraińską infrastrukturę dunajską w Reni i Orliwce konieczne było zamknięcie granicznej przeprawy promowej pomiędzy Ukrainą i Rumunią – powiadomiły władze w Bukareszcie.
06.10.2023

Grecja chce eksportować ukraińskie zboże przez swoje porty

Grecja chce udostępnić alternatywne trasy eksportu ukraińskiego zboża przez swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis – poinformował w środę grecki portal Kathimerini. Problemem pozostaje jednak słabo rozwinięta sieć kolejowa na północy kraju, która miałaby dostarczać zboże do greckich portów.
04.10.2023

Siły zbrojne Ukrainy: Rosyjskie okręty wojenne prowadzą działania w odległości 185 km od naszego wybrzeża

Rosyjskie okręty wojenne, operujące na Morzu Czarnym, już od dawna nie zbliżają się do brzegów Ukrainy kontrolowanych przez władze w Kijowie; jednostki wroga pozostają aktywne w odległości co najmniej 100 mil morskich, czyli około 185 km od naszych wybrzeży - oznajmiła w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.
04.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Minister Telus spotka się we wtorek z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża

We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.10.2023

Kolejne statki z rudą i zbożem wyruszyły z Ukrainy

Trzy statki ze zbożem i rudą żelaza wypłynęły z portu w Czarnomorsku i portu Piwdennyj, a kolejnych pięć jednostek czeka na zacumowanie w celu załadunku - poinformował w niedzielę ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
01.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Nowa ochrona ubezpieczeniowa dla ukraińskiego korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

Broker ubezpieczeń morskich Miller przedstawił nową ofertę ubezpieczenia dla ukraińskiego eksportu zboża na Morzu Czarnym. Po tym, jak w lipcu Rosja zrezygnowała z porozumienia w sprawie zboża na Morzu Czarnym, Ukraina utworzyła tymczasowy szlak żeglugowy, aby wznowić dostawy zboża do swoich portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.
29.09.2023

Szef MSZ Ukrainy: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce

Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
28.09.2023

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
28.09.2023

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża

Komisja Europejska nie przedstawiła w środę informacji w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża, ale zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
27.09.2023

Robert Telus: rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak usprawnić transfer zboża

Rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak jeszcze usprawnić transfer zboża przez Polskę - wskazał w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią jest to, by ukraińskie zboże nie wpływało na nasz rynek.
27.09.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja – powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
27.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy sprawdzają, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej żyje

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych przekazały we wtorek, że trwa weryfikowanie informacji w sprawie tego, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął w ukraińskim ataku na Sewastopol.
26.09.2023

Resort obrony W. Brytanii: to najpoważniejsze ataki na Flotę Czarnomorską od początku wojny

Rosyjska Flota Czarnomorska doświadczyła w ostatnich tygodniach serii poważnych ataków, których kulminacją były te na jej kwaterę główną w dniach 20 i 22 września. Były one bardziej niszczycielskie i skoordynowane niż do tej pory podczas wojny - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
26.09.2023

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów, Rosjanie znów celowali w infrastrukturę portową

Podczas nocnych ataków na terytorium Ukrainy, przeprowadzonych przez Rosję, ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów typu Shahed - poinformowały we wtorek ukraińskie Siły Powietrzne. Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że drony uderzyły w infrastrukturę portową.
26.09.2023

Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna, oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
25.09.2023

W ukraińskich atakach na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej i 95 innych okupantów

W wyniku ostatnich operacji ukraińskich sił specjalnych wymierzonych w cele w Sewastopolu na zajmowanym przez Rosjan Krymie zginęło 96 okupantów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow; zniszczono też okręt desantowy Mińsk - przekazały w poniedziałek Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
25.09.2023

Kolejny zmasowany atak rosyjski na obwód odeski – uszkodzono infrastrukturę portową

Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, zestrzelono w nocy 19 atakujących region dronów Shahed i 11 rakiet Kalibr; siły rosyjskie użyły również dwóch pocisków Oniks – powiadomili w poniedziałek rano przedstawiciele ukraińskiego wojska i władz. W wyniku ataku są zniszczenia w infrastrukturze portowej.
25.09.2023

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.
24.09.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Pierwszy statek, który popłynął korytarzem humanitarnym z ukraińskim zbożem, dotarł do Turcji

Statek Resilient Africa, który dotarł do portu ukraińskiego tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne i załadował tam zboże, przybył do Turcji - podał w piątek portal Suspilne. Jest to pierwszy statek, który przepłynął w obie strony utworzonym przez Ukrainę korytarzem.
22.09.2023

SBU: udany atak na Krym z wykorzystaniem pocisków przeciwokrętowych Neptun

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
21.09.2023

Ukraińska armia: skutecznie zaatakowaliśmy punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Sewastopola

Siły obrony Ukrainy skutecznie zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Werchniosadowego pod Sewastopolem na okupowanym przez siły rosyjskie ukraińskim Krymie – poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.
20.09.2023

Reuters: Rosja eksportuje morzem ukraiński węgiel do Turcji

Rosja wyeksportowała w tym roku do Turcji z zaanektowanych terenów Ukrainy węgiel o wartości co najmniej 14,3 mln dolarów – informuje we wtorek agencja Reutera, na podstawie rosyjskich danych celnych, do których uzyskała dostęp.
19.09.2023

Brytyjczycy: Ukraina i Rosja walczą o wyspy na dolnym Dnieprze

W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.09.2023

Tak prezentuje się uszkodzony, rosyjski okręt podwodny. Skala zniszczeń szokuje

Pojawiły się zdjęcia prezentujące aktualny stan kadłuba okrętu podwodnego proj. 636.3 (kod NATO: Kilo) B-237 Rostów nad Donem, który w trakcie pobytu w suchym doku na terenie stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie został zaatakowany przez ukraińskie pociski manewrujące. Obok niego został uszkodzony okręt desantowy „Mińsk”. To pierwszy, potencjalnie zniszczony przez atak okręt podwodny w XXI wojny.
18.09.2023

Na bułgarski kurort nad Morzem Czarnym spadł dron. Zabłądził z Ukrainy?

Na skałach u wybrzeża miejscowości Tiulenowo, 80 km na północ od Warny, został znaleziony dron; na miejsce zdarzenia wysłaliśmy specjalną jednostkę, by zbadała bezzałogowiec i go zdezaktywowała - poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu ministerstwo obrony Bułgarii. Przypuszcza się, że dron jest wyposażony w ładunek wybuchowy - przekazało bułgarskie radio publiczne BNR.
18.09.2023

Ukraina. Media: wybuchy w Sewastopolu to efekt działań naszego wywiadu i marynarki wojennej

W Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie, słychać było w niedzielę wieczorem eksplozje. Jak pisze portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła, wybuchy to efekt działań wywiadu wojskowego (HUR) i marynarki wojennej Ukrainy.
18.09.2023

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
16.09.2023

Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie

Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie – powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sil ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu i uszkodzeniem rosyjskich okrętów.
16.09.2023

Pierwsze statki dopłyną do portów ukraińskich tymczasowym korytarzem humanitarnym

Pierwsze statki wykorzystały utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne, by wpłynąć do portów ukraińskich, po tym, jak trasą tą przepłynęły jednostki opuszczające Ukrainę - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksand Kubrakow.
16.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Dron morski SBU zaatakował rosyjski okręt rakietowy

Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
15.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

Ukraiński atak spowodował pożar w stoczni w Sewastopolu, co najmniej 24 rannych

Ukraiński atak powietrzny wywołał w środę nad ranem pożar w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował Reuters, powołując się na gubernatora tego miasta z nadania Moskwy Michaiła Razwożajewa.
15.09.2023

W. Buda: polskie rozporządzenie ws. ukraińskiego zboża będzie bezterminowe

Gdyby Komisja Europejska nie wydała swojego rozporządzenia, Polska o północy opublikuje swoje. Będzie bezterminowe - zapowiedział w piątek w Studio PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
15.09.2023

Flota Czarnomorska ponosi poważne straty wskutek ukraińskiego ataku

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
15.09.2023

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować KE

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
15.09.2023

Ukraińcy nie dają wytchnienia rosyjskiej flocie. Rano mieli uszkodzić dwa kolejne okręty

W sieci pojawiły się informacje, ze, że w czwartek rano ukraińskie drony (USV) zaatakowały i uszkodziły w południowo-zachodniej części Morza Czarnym dwa okręty patrolowe typu Wasilij Bykow rosyjskiej floty. Poinformowały o "pewnych uszkodzeniach", jednak nie pojawiło się więcej szczegółów. Strona rosyjska jak dotąd milczy na ten temat.
14.09.2023

Atak na rosyjskie cele na Krymie był operacją SBU i ukraińskiej marynarki wojennej

Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa, powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
14.09.2023

Proukraiński ruch oporu na Krymie ma posiadać swoich agentów w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej

Przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskaliśmy od naszych agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni, poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
14.09.2023

Ukraiński wywiad wojskowy: okręty, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu, nie nadają się już do naprawy

Rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie, nie nadają się już do naprawy - powiedział w środę Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.
13.09.2023

Telus: przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni tranzyt przez Polskę

Przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni i przyśpieszy tranzyt przez Polskę - mówił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
13.09.2023

Wiceszef KOWR: dalszy zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski - to dobra decyzja

Zapowiedź wprowadzenie przez polski rząd zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski po 15 września br. to bardzo dobra i jedyna słuszna decyzja. Nie będzie on destabilizował rynku zbóż - ocenił wiceszef KOWR Marcin Wroński.
13.09.2023

KE dementuje: nie ma wniosku o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy

Informacja o tym, że Michael Hager - szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa - złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, jest nieprawdziwa - powiadomiła PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu Miriam Garcia Ferrer.
13.09.2023

Wicepremier Ukrainy: od lipca Rosja zniszczyła bądź uszkodziła 105 naszych obiektów infrastruktury portowej

Od 18 lipca rosyjskie wojska zniszczyły bądź uszkodziły 105 obiektów infrastruktury portowej Ukrainy - poinformował w środę ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
13.09.2023

Po 15 września na teren Polski nie będzie wjeżdżało ukraińskie zboże, nie licząc tranzytu do portów

O decyzji Rady Ministrów mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w gospodarstwie rolnym w Korczówce-Kolonii. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył minister Robert Telus. Premier Morawiecki podkreślił, że polski rząd nie może zgodzić się na to, aby poprzez gwałtowny i niekontrolowany wwóz zboża ukraińskiego dochodziło do destabilizacji polskiego rynku rolnego.
13.09.2023

Ukraina zaatakowała stocznię w Sewastopolu. Uszkodzono dwa okręty, w tym jeden podwodny

W nocy z wtorku na środę przeprowadziliśmy atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek: dużego okrętu desantowego i okrętu podwodnego, powiadomił w rozmowie z portalem Hromadske przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.
13.09.2023

Komisarz Wojciechowski: pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne

Pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
12.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Polsko-amerykańskie rozmowy o transporcie w rejonie państw Trójmorza

12 września 2023 r. minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezinskim. Podczas spotkania w Warszawie omówiono możliwości rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowej jako efektywnej formy przezwyciężenia rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W spotkaniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.
12.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

Przekazany przez Wielką Brytanię sprzęt hydrograficzny ma wesprzeć ochronę ukraińskich wód

Brytyjskie Biuro Hydrograficzne przekazało Państwowej Służbie Hydrograficznej Ukrainy 12 września br. sprzęt badawczy i oprogramowanie kartograficzne o wartości 1,6 miliona funtów. Ma w ten sposób wesprzeć nawigację na tym obszarze, wspierać żeglugę komercyjną i zapewnić bezpieczeństwo wód terytorialnych państwa. Wszystko to odbywa się wciąż w trudnych realiach toczącej się wojny.
12.09.2023

Siły Morskie Ukrainy na razie nie będą wykorzystywać odbitych platform wiertniczych

Ukraina nie zamierza na razie wykorzystywać odbitych platform wiertniczych na Morzu Czarnym, ale nie będzie mogła tego robić także Rosja, oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w rozmowie z portalem Suspilne. Według ukraińskiego wojska, Rosjanie wykorzystywali platformy jako stacje radarowe i lądowiska dla śmigłowców.
12.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Reuters: wstrzymany ruch na Moście Krymskim

Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany", poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
12.09.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
11.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu znów pod naszą kontrolą

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
11.09.2023

Statki komercyjne przewożące ukraińskie zboże ze wsparciem brytyjskiego RAF-u

Wielka Brytania podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia żeglugi handlowej na Morzu Czarnym, przewożącej zboże z Ukrainy i powstrzymującej rosyjskie ataki na statki towarowe. To odpowiedź na nocne rosyjskie ataki na ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Dunaju, kontynuowane pomimo ciągłych wezwań do wznowienia porozumienia zbożowego.
11.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Ukraina eksportuje zboże, ale nowe szlaki mają mniejszą przepustowość

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.09.2023

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu zakazana w Rosji za wspieranie Ukrainy

Najwyższa prokuratura Rosji zdecydowała, że Federacja Pracowników Transportu Międzynarodowego jest „organizacją niepożądaną” w Federacji Rosyjskiej. Wynika to z faktu wieloletniego wsparcia organizacji dla Ukrainy.
08.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

Elon Musk kazał wyłączyć sieć Starlink, żeby zablokować ukraiński atak na rosyjskie okręty

Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - podała w czwartek CNN, powołując się na nieopublikowaną jeszcze biografię miliardera. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.
07.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie poprzemy złagodzenia stanowiska wobec Rosji, by odblokować umowę zbożową

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył we wtorek w rozmowie z agencją Reutera, że pomimo sugestii prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ukraińskie władze nie poprą złagodzenia stanowiska wobec Rosji w celu odblokowania umowy zbożowej.
05.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Ukraińcy zniszczyli rosyjski kuter podczas próby desantu

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w niedzielę, że rosyjski kuter KS-701 (Tuniec) został zniszczony w północno-zachodniej części Morza Czarnego podczas próby desantu. Straty rosyjskie to sześciu zabitych i dwóch rannych.
03.09.2023

Erdogan z Putinem znów o korytarzu zbożowym?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w poniedziałek w rosyjskim Soczi. Turecki przywódca spróbuje przekonać gospodarza spotkania do wznowienia umowy, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie - podaje w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
03.09.2023

Portowcy z Odessy ranni w nocnym ataku rosyjskich dronów

W ciągu ponad trzech godzin Rosjanie atakowali w nocy z soboty na niedzielę infrastrukturę portową w obwodzie odeskim – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper. Przeciwnik zastosował drony uderzeniowe Shahed.
03.09.2023

Ukraina. Dwa kolejne statki przepłynęły przez tymczasowy „korytarz zbożowy”

Dwa kolejne statki pomyślnie przeszły przez tymczasowy korytarz zbożowy , powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski, poinformował portal Ukraińska Prawda.
03.09.2023

Rosjanie twierdzą, że odparli atak dronów na most Krymski

Rosja twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę zniszczone zostały na Morzu Czarnym trzy ukraińskie morskie drony, które miały uderzyć w most na Krym - podała agencja AFP, cytując opublikowany na Telegramie komunikat rosyjskiego resortu obrony.
02.09.2023

Komisarz Wojciechowski poparł przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 krajów, w tym Polski

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się w czwartek za przedłużeniem do końca 2023 r. tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, graniczących z Ukrainą. Zaproponował też wprowadzenie dotacji dla ukraińskich eksporterów zboża.
31.08.2023

Rosja zatapia statki, by bronić most Krymski?

Opublikowane w sieci zdjęcia satelitarne mostu Krymskiego pokazują, że Rosja zatapia wzdłuż mostu statki, by uniemożliwić Ukraińcom kolejne ataki na przeprawę przy użyciu bezzałogowych dronów nawodnych.
31.08.2023

Ponad 900 delfinów zginęło w Morzu Czarnym od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
30.08.2023

Dowódca pododdziału sił specjalnych Ukrainy: działamy niestandardowo, ale skutecznie

Zdarza się, że w dziesięć osób wsiadamy do łodzi i wyruszamy na misję na Morzu Czarnym, a nad nami krążą rosyjskie myśliwce typu Su; takie są jednak realia naszej pracy, w której, z powodu ograniczonych zasobów, musimy walczyć niestandardowo, lecz skutecznie - przyznał w środę dowódca ukraińskiego pododdziału sił specjalnych Artan Wiktor Torkotiuk.
30.08.2023

Ukraina. Ekspert: wyzwolenie miejscowości Robotyne otwiera drogę do Melitopola i Morza Azowskiego

Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
29.08.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem MSZ Turcji o wznowieniu umowy zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w piątek w Kijowie szefa MSZ Turcji Hakana Fidana, z którym omówił wznowienia umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowała turecka agencja Anatolia.
25.08.2023

Rosyjskie ostrzały zniszczyły 270 tys. ton zboża w ukraińskich portach

W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża; tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
23.08.2023

Prezydent Zełenski: zabiegamy o ochronę tras eksportu zboża przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że podczas spotkań z przywódcami zagranicznymi rozmawiał o ochronie tras eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Zełenski wziął udział w Atenach w szczycie przywódców państw bałkańskich i Ukrainy.
22.08.2023

Zełenski liczy na wsparcie Grecji w ochronie bezpieczeństwa Morza Czarnego

Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
21.08.2023

Ukraina. Port w Mariupolu stał się bazą rosyjskiej marynarki wojennej

W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - oznajmił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
21.08.2023

Rosja skarży się na Ukrainę do IMO

Rosja wystosowała do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oficjalną skargę na Ukrainę za „atak terrorystyczny” na cywilny tankowiec Sig na Morzu Czarnym.
19.08.2023

Zaatakowany przez Ukraińców tankowiec z dziurą [WIDEO]

W sieci ukazało się wideo pokazujące uszkodzenia jakich doznał rosyjski tankowiec SIG w wyniku ataku ukraińskiego drona pływającego.
19.08.2023

Rumunia i Ukraina zawarły umowę ws. eksportu żywności. Konstanca głównym portem

Rumunia będzie transportowała do 60 proc. ukraińskiego zboża - zapowiedział premier Marcel Ciolacu w piątek po podpisaniu umowy o współpracy w eksporcie ukraińskiej żywności z goszczącym w Bukareszcie premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała agencja AP.
19.08.2023

Turcja. Zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi do armii Ukrainy

W Stambule zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi z Turcji na wyposażenie marynarki wojennej Ukrainy - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Kontenerowiec płynący z Odessy korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu

Kontenerowiec Joseph Schulte, który w środę rano wypłynął z Odessy ogłoszonym przez władze Ukrainy morskim korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu - podała w czwartek agencja AFP powołując się na dane portali śledzących ruch statków.
18.08.2023

Były żołnierz marynarki wojennej skazany za udział w wojnie na Ukrainie

Były żołnierz marynarki wojennej Korei Południowej usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia za złamanie prawa paszportowego i udział w wojnie na Ukrainie – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap. W lutym ubiegłego roku rząd Korei Płd. wprowadził zakaz wyjazdów na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.
17.08.2023

Zaatakowany przez drony Oleniegorskij Gorniak w suchym doku

Rosyjski desantowiec Oleniegorskij Gorniak, który został trafiony na początku sierpnia przez ukraiński dron nawodny, z dziurą w kadłubie znalazł się w suchym doku. Nie wiadomo, czy jego naprawa będzie możliwa.
17.08.2023

Były dowódca sił NATO w Europie: Rosja ryzykuje wojną z NATO na Morzu Czarnym

Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.
17.08.2023

MSZ Rumunii potępia rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju. Media wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa Rumunii

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.
16.08.2023

SBU: morskie drony, którymi zaatakowano most na Krym, powstają w podziemnej fabryce

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
16.08.2023

Zadeklarowanym korytarzem humanitarnym wypłynął z Odessy pierwszy kontenerowiec

Z portu w Odessie wypłynął w środę kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.
16.08.2023

Władze obwodu odeskiego: magazyny zbożowe uszkodzone w rosyjskim nalocie dronów

W ataku rosyjskim na port ukraiński na Dunaju uszkodzone zostały magazyny zbożowe - poinformował w środę szef obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Ołeh Kiper. Przekazał on, że Rosjanie przypuścili w nocy dwa ataki na obwód odeski z użyciem dronów.
16.08.2023

Ukraina wzywa świat do zdecydowanych kroków w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym.
14.08.2023

Ukraina odparła atak Kalibrów z rosyjskiej fregaty na Morzu Czarnym

Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w stronę Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i umacniają się na zdobytych pozycjach – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
14.08.2023

Trzy rosyjskie nocne ataki na Odessę

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.
14.08.2023

Morskie "żywe tarcze". Rosja chroni swoje okręty barierą z statków cywilnych

Siły rosyjskie zaczęły stosować nową taktykę, polegającą na tworzeniu bariery ze statków cywilnych wokół okrętów wojskowych – oznajmiła w niedzielę rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk w telewizji.
13.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Ukraina nie odpuszcza i ponownie atakuje Most Krymski. Znów unosi się tam dym

Kolejny raz dym unosi się nad Mostem Krymskim, który miał stać się symbolem połączenia Krymu z Rosją. Dziś rano rosyjskie siły miały zestrzelić dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską, niemniej świadkowie mówią o czterech wybuchach w okolicach mostu, przez co jest obecnie wyłączony z użytku.
12.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji tylko Erdogan może przekonać Putina do powrotu do umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest prawdopodobnie jedyną na świecie osobą, zdolną przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do umowy zbożowej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform.
12.08.2023

Ukraińskie wojsko testuje uzbrojone kajaki

Ukraińskie Siły Zbrojne zaczęły wykorzystywać w działaniach nieduże wojskowe kajaki, przydatne przede wszystkim podczas operacji na rzekach i niewielkich akwenach.
11.08.2023

Ukraińscy "marines" szkolą się pod okiem brytyjskich instruktorów

Przez blisko pół roku ponad 1000 żołnierzy z Ukrainy szkoliło się pod okiem instruktorów z Royal Marines w zakresie prowadzenia akcji specjalnych i złożonych operacji z użyciem jednostek nawodnych. Wielka Brytania chce tym potwierdzać swoją funkcję jako kluczowego członka NATO wspierającego państwo walczące z rosyjską agresją. Tylko w 2023 roku przeszkolono dwa razy więcej kursantów niż w całym ubiegłym.
11.08.2023

Rosyjski okręt trafiony przez ukraińskiego drona znalazł się w stoczni. Jest widoczna skala uszkodzeń

Ubiegłotygodniowy atak sił ukraińskich na należący do Rosji port w Noworosyjsku skutkował uszkodzeniem okrętu desantowego Olenegorskij Gorniak, a zdjęcia prezentujące przechyloną jednostkę obiegły cały świat. Teraz można zobaczyć, jakie szkody w kadłubie wyrządził dron.
11.08.2023

Ukraina. Marynarka wojenna: uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne

W czwartek uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać nasze statki handlowe oczekujące dotychczas w portach; celem tej inicjatywy będzie też odblokowanie transportu zboża i produktów rolnych - oznajmił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Czałyk.
10.08.2023

Drony nawodne coraz ważniejszym elementem wojny morskiej

Ataki przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych, czyli dronów nawodnych, są coraz ważniejszym elementem wojny morskiej i Ukraina wykorzystuje je do uderzania w rosyjskie morskie szlaki zaopatrzeniowe - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.08.2023

Zełeński zapewnia, ze Ukraina odpowie na rosyjskie ataki zatapiając kolejne, wrogie okręty

Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
08.08.2023

ISW: celem ukraińskich ataków na rosyjskie okręty jest stworzenie korzystnych warunków dla większej operacji

Powtarzające się ukraińskie ataki na rosyjskie okręty na Morzu Czarnym to prawdopodobnie część celowej kampanii, której zadaniem jest stworzenie korzystnych warunków do większej operacji kontrofensywnej - ocenia amerykański Instytut Nad Wojną (ISW).
06.08.2023

Powrót okrętu Oleniegorskij Gorniak do służby w bliskiej przyszłości mało prawdopodobny

Przywrócenie w bliskiej przyszłości do służby okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w piątek w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, będzie dla Rosjan bardzo trudnym zadaniem - ocenił w sobotę Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
06.08.2023

Ukraina ostrzegła, że w strefie zagrożenia militarnego jest sześć rosyjskich portów nad Morzem Czarnym

Sześć rosyjskich portów czarnomorskich: w Anapie, Noworosyjsku, Gelendżyku, Tuapse, Soczi i Tamanie znajduje się w "strefie zagrożenia wojną" - ostrzegła w sobotę ukraińska agencja ds. nawigacji i służb hydrograficznych.
05.08.2023

Szef SBU o atakach na rosyjskie okręty: to operacje prowadzone na naszych wodach terytorialnych

To operacje specjalne prowadzone na naszych wodach terytorialnych, te działania są zgodne z prawem - oświadczył Wasyl Maluk, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), komentując niedawne ataki dronami morskimi na okręty rosyjskie na Morzu Czarnym.
05.08.2023

Resort obrony W. Brytanii: uszkodzenie okrętu Oleniegorskij Gorniak to duży cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Poważne uszkodzenie okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym to duży cios dla rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
05.08.2023

Doniesienia o eksplozjach w pobliżu Mostu Krymskiego

Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu informowaliw sobotę nad ranem o eksplozjach, które dały się słyszeć w pobliżu Mostu Krymskiego (Kerczeńskiego) łączącego ten półwysep z Rosją kontynentalną - informuje agencja AP. Władze rosyjskie zaprzeczyły jakoby most był atakowany.
05.08.2023

Ukraińskie media: uszkodzenie rosyjskiego tankowca to efekt operacji ukraińskich służb

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z Marynarką Wojenną Ukrainy przeprowadziły nocą z piątku na sobotę operację specjalną, w wyniku której uszkodzony został duży rosyjski tankowiec SIG - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła w SBU.
05.08.2023

Nocny atak drona na rosyjski tankowiec SIG

W nocy z piątku na sobotę w wyniku ataku ukraińskiego morskiego drona na wodach Morza Czarnego uszkodzony został rosyjski tankowiec SIG. Statek został zaatakowany w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej łączącej okupowany przez Rosjan Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim.
05.08.2023

Zdaniem eksperta atak na bazę floty w Noworosyjsku to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej

Przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek atak na bazę floty w Noworosyjsku i uszkodzenie tam okrętu Oleniegorskij Gorniak to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.
04.08.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Ukraina zaatakowała dronami morskimi bazę marynarki wojennej Rosji koło Noworosyjska

Armia ukraińska w nocy z czwartku na piątek zaatakowała dronami morskimi położoną koło Noworosyjska nad Morzem Czarnym bazę marynarki wojennej Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe. Ukraina zaatakowała też bezzałogowcami okupowany Krym.
04.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Po ataku na port Izmaił rosyjskie drony miały latać nad domami w rumuńskiej miejscowości - resort obrony zaprzecza

Po ataku rosyjskich dronów na ukraiński port Izmaił, bezzałogowce przeleciały nad domami mieszkańców przygranicznej rumuńskiej miejscowości Ceatalchioi - przekazał w wypowiedzi dla portalu Digi24 szef lokalnych władz Tudor Cernega. Rumuńskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tej informacji.
03.08.2023

Ukraina przyznaje się do obu ataków na Most Krymski

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu, potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
03.08.2023

Z Estonii na Ukrainę przybył sprzęt do usuwania min pod wodą

Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min, poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.08.2023

Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych poinformowało, że Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet.
03.08.2023

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił zniszczono niemal 40 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił nad Dunajem, dokonanym w nocy z wtorku na środę, zniszczono niemal 40 tys. ton zboża; była to żywność, która miała trafić do odbiorców w państwach afrykańskich, a także w Izraelu i Chinach - poinformował na Facebooku minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
02.08.2023

Działalność portu Izmaił została zawieszona po rosyjskim ataku

Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę, podała agencja Reutera powołując się na źródła.
02.08.2023

Port Izmaił nad Dunajem ze zniszczeniami po rosyjskim ataku rakietowym

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie, oświadczyły władze ukraińskie.
02.08.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.
02.08.2023

Zdaniem łotewskich władz eksport ukraińskiej żywności przez Bałtyk byłby niełatwy, ale pozostaje możliwy

Eksport ukraińskiego zboża do krajów trzecich przez korytarz bałtycki nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z wyzwaniami logistycznymi, ale wykorzystanie łotewskich portów w tym celu jest możliwe, ocenił minister rolnictwa Łotwy Didzis Szmits.
01.08.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ukraina zapewnia, że nie atakowała i nie planuje atakować cywilnych jednostek morskich

Ukraina nie atakowała i nie będzie atakować cywilnych statków ani innych cywilnych obiektów na Morzu Czarnym, oświadczył we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Reutera.
01.08.2023

W trakcie dziewięciu dni ostrzałów nad Morzem Czarnym Rosja zniszczyła 180 tys. ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu dni po wyjściu z umowy zbożowej Rosja zniszczyła 180 000 ton ukraińskiego zboża w wyniku ostrzału, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w mediach społecznościowych
01.08.2023

Ukraina. Trzy statki przełamały rosyjską blokadę i zmierzają do portów na Dunaju

Trzy statki zmierzają do portów na Dunaju, przełamawszy rosyjską blokadę - twierdzą komentatorzy z mediów społecznościowych, a ich obserwacje zdaje się potwierdzać portal śledzący ruchy statków vesselfinder.com.
31.07.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Rosjanie atakują Wyspę Węży, by pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym

Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
31.07.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Wicepremier Ukrainy: w ciągu dziewięciu dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków

"W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków; siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich", poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
28.07.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: blokada zboża z Ukrainy będzie wpływać na Afrykę przez dwa lata

Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą niemal na pewno spotęguje brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Afryce przez co najmniej kolejne dwa lata - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2023

Po środowym zmasowanym ataku rakietowym Rosja może przeprowadzić kolejny

Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło w czwartek Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi.
27.07.2023

Rada NATO-Ukraina: Sojusz wzmacnia nadzór w regionie Morza Czarnego

NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji – poinformował w środę Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.
26.07.2023

Rosjanie atakują Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego

Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
26.07.2023

Ukraińska armia: siły rosyjskie przygotowują się do blokady szlaków morskich do naszych portów

Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała w środę ukraińska armia.
26.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

W środę pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. W planie rozmowy o sytuacji na Morzu Czarnym

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
26.07.2023

Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy?

Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.07.2023

Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów to stabilność na światowym rynku

"Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym", oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
25.07.2023

Groźny pokaz siły. Rosjanie chwalą się zatopieniem ukraińskiej korwety

W związku z groźbami ataków na statki płynące do Ukrainy, rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenie na Morzu Czarnym z użyciem ostrej amunicji. Jego kulminacyjnym punktem było zatopienie z użyciem rakiety byłej, ukraińskiej korwety, którą Rosja zajęła w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku.
25.07.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Brytyjski resort obrony: po wyjściu z umowy zbożowej Rosja atakuje ukraińskie porty

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.07.2023

Ukraińskie zboże może przez Bułgarię trafić do greckich portów

Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po poniedziałkowej wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów.
25.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
24.07.2023

Gubernator obwodu odeskiego: Rosja chce zablokować eksport zboża i doprowadzić do głodu na świecie

Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział w poniedziałek szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.
24.07.2023

Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

Zełenski rozmawiał z przywódcą Turcji o umowie zbożowej i jeńcach wojennych

Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.
21.07.2023

Zełenski. Rosja nie zdoła przekształcić Morza Czarnego w strefę samowoli i terroryzmu

Rosji nie uda się uczynić z Morza Czarnego strefy samowoli i terroryzmu; Ukraina wie, jak się obronić i współpracuje ze swymi partnerami - zapewnił w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.
21.07.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

W kwestii ukraińskiego zboża wiceszef MSZ zapowiedział, że nie będzie zgody na próby wywierania na Polskę nacisku

Polska pomagała i będzie pomagać Ukrainie, ale nie będzie zgody na jakiekolwiek próby wywierania na nas nacisku; my musimy chronić naszych obywateli, naszych rolników, naszych producentów żywności, podkreślał w piątek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o kwestii ukraińskiego zboża. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował w piątek na posiedzeniu ukraińskiego rządu o "dialog ekspercki".
21.07.2023

John Kirby: sojusznicy pomogą Ukrainie wywieźć zboże mimo rosyjskiej blokady

Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukrainą oraz sojusznikami i partnerami, aby pomóc jej w wywiezieniu zboża mimo rosyjskiej blokady, powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.
21.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Kolejny atak na infrastrukturę zbożową na Ukrainie. Dwie rakiety Kalibr uderzyły w magazyn

W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem, powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.
21.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Ukraina: samoloty F-16 pomogą nam zakończyć rosyjską blokadę naszych portów

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.
20.07.2023

Rada Europejska przedłuża sankcje przeciwko Rosji za agresję wojskową na Ukrainę

Rada UE, czyli państwa członkowskie, postanowiła przedłużyć w czwartek o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę.
20.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

W trakcie ostrzału portu w Odessie Rosjanie uszkodzili budynek konsulatu Chin

Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów, poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
20.07.2023

Kolejny nocny atak na ukraińskie miasta. Rosjanie użyli m.in. Kalibrów i Iskanderów

Po północny, 20 lipca br. siły rosyjskie ponownie zaatakowały południowe regiony Ukrainy. Rakiety spadły na Odessę i Mikołajów. W sumie wystrzelono 38 pocisków, w tym 19 pocisków manewrujących i 19 dronów kamikadze.
20.07.2023

Moskwa od czwartku będzie uznawać statki w drodze na Ukrainę za jednostki wojskowe

Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
19.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Premier: nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy, umożliwiamy tranzyt

Polska nie otworzy 15 września br. granicy z Ukrainą na produkty zbożowe - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas umożliwiamy tranzyt ukraińskiego zboża.
19.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Rosjanie atakują Odessę, bo chcą zatrzymać eksport naszego zboża

Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża; pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
19.07.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Rosyjski atak na Odessę drugą noc z rzędu

Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.
19.07.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Z. Pisarski: Atak na Most Krymski to element negocjacyjny Ukrainy, przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją

Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją – mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski.
18.07.2023

Premier: wypracowanie mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE

Wypracowanie odpowiednich mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE i administracji amerykańskiej. Nie będziemy na pewno zmuszeni do tego, żeby otworzyć nasz rynek wbrew interesom polskiego rolnika - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
18.07.2023

W rosyjskich atakach na Odessę uszkodzona infrastruktura portowa, obrona strąciła sześć rakiet Kalibr

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.
18.07.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem ONZ na temat eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.
18.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

USA. Blinken: nawet jeśli są inne opcje eksportu ukraińskiego zboża, decyzja Rosji będzie miała mrożący efekt

Zarówno Ukraińcy, jak i my przyglądamy się, czy istnieją inne opcje, ale wycofanie się Rosji z inicjatywy zbożowej prawdopodobnie będzie miało mrożący efekt na eksport ukraińskiego zboża - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken.
17.07.2023

Ministrowie rolnictwa Czech i Słowacji: nieprzedłużenie umowy zbożowej to kolejny agresywny krok Rosji

Ministrowie rolnictwa Czech Marek Vyborny i Słowacji Jozef Biresz stwierdzili po spotkaniu w poniedziałek, że nieprzedłużenie umowy zbożowej to kolejny agresywny krok Rosji. Biresz zapowiedział, że kraje sąsiadujące z Ukrainą chcą przygotować w tej sprawie deklarację do Komisji Europejskiej.
17.07.2023

Ukraina. Doradca prezydenta proponuje utworzenie patroli pilnujących korytarzy zbożowych

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaproponował w poniedziałek utworzenie wojskowych patroli, które miałyby pilnować korytarzy zbożowych, co - według niego - umożliwiłoby kontynuację eksportu żywności z Ukrainy.
17.07.2023

USA. Minister Rau: odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa

Odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa, pokazuje swoją hipokryzję - powiedział w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Dodał, że ma nadzieję, że pozostałe strony porozumienia utrzymają je w mocy.
17.07.2023

ONZ. Guterres: setki milionów ludzi zapłacą cenę za decyzję Rosji w sprawie porozumienia zbożowego

Setki milionów ludzi zapłacą cenę za zerwanie przez Rosję Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zakwestionował też podawane przez Rosję powody wycofania się z porozumienia.
17.07.2023

Zełenski: trzeba robić wszystko, by nadal eksportować zboże przez Morze Czarne

Trzeba robić wszystko, nawet bez Rosji, by wykorzystywać czarnomorski korytarz do dostaw zboża - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów czeka na odpowiedź w tej sprawie ze strony ONZ i Turcji.
17.07.2023

UE. Szef dyplomacji: Rosja wykorzystuje głód ludzi jako broń

Rosja wykorzystuje głód jako broń - powiedział w poniedziałek Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując decyzję Kremla o wycofaniu się z umowy o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.
17.07.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Ukraińskie media: okręt desantowy Piotr Morgunow pełni rolę promu w rejonie uszkodzonego mostu na okupowany Krym

Rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym - podał w poniedziałek ukraiński serwis Defence Express.
17.07.2023

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.
17.07.2023

Kreml oznajmił, że umowa zbożowa przestała obowiązywać

Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu - podała agencja Reutera.
17.07.2023

Ukraińskie media: incydent na moście na Krym to operacja SBU i Marynarki Wojennej

Poniedziałkowy incydent na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym był operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Marynarki Wojennej Ukrainy - twierdzą źródła portalu ukraińskiego publicznego nadawcy Suspilne. Oficjalnie Marynarka Wojenna Ukrainy zapewniła, że nie ma takich danych.
17.07.2023

Eksplozje na Moście Krymskim. Nie żyją dwie osoby

Agencja RBC-Ukraine podała, że w poniedziałek nad ranem było słychać eksplozje na Moście Krymskim łączącym okupowany Krym z Rosją. Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze regionalne. Most jest uszkodzony, ale nie jest jasny zakres tych szkód.
17.07.2023

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym; stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
13.07.2023

Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

Na dwóch przekazanych przez Wielką Brytanię okrętach podniesiono uroczyście niebiesko-żółtą banderę. Wydarzenie symbolicznie wiąże się z odbudową ukraińskich, morskich sił przeciwminowych, a także uzyskaniem zdolności w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą.
13.07.2023

Turcja będzie chronić statki przed rosyjskimi okrętami na obszarze Cieśniny Bosforskiej. W tle porozumienie zbożowe

Przy okazji odbywającego się szczytu NATO w Wilnie gruchnęła wieść, że rząd w Ankarze, dotąd lawirujący w relacjach z Rosją, jawnie będzie wspierał interes Ukrainy i sojuszu na Morzu Czarnym. Tym razem daje gwarancje ochrony statków ze zbożem przez kluczowy przesmyk prowadzący na Morze Czarne i Śródziemne. Co istotne ma ona trwać nawet jeśli dojdzie do wygaśnięcia umowy zbożowej.
10.07.2023

Turcja. Szef dyplomacji rozmawiał z Ławrowem o przedłużeniu umowy zbożowej

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem o przedłużeniu umowy zbożowej - podały w niedzielę tureckie media. Według telewizji TRT Haber szefowie dyplomacji obu krajów omówili także sytuację na Ukrainie.
09.07.2023

Ukraina. W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę prezydent Zełenski udał się na Wyspę Węży

W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.
08.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Na Morzu Czarnym pełnią dyżur 4 rosyjskie okręty wyposażone w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że od godziny 11:00 w niedzielę 2 lipca na Morzu Czarnym służbę bojową pełni dziewięć rosyjskich okrętów, w tym cztery wyposażone w pociski manewrujące Kalibr, zdolne do wystrzelenia nawet 24 tego rodzaju.
02.07.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Niekontrolowana działalność Rosji na Bałtyku negatywnie wpływa na zasoby stad ryb

Niekontrolowana działalność Rosji na Morzu Bałtyckim negatywnie wpływa na zasoby stad ryb i na środowisko morskie, zwrócił uwagę minister Robert Telus podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), na którym omawiano też m.in. pakiety pomocy dla państw sąsiadujących z Ukrainą.
28.06.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Ukraina. Rzecznik Marynarki Wojennej: w obawie przed naszymi atakami Rosjanie ukrywają swoje okręty z dala od Krymu

Rosyjskie wojska okupacyjne w obawie przed ukraińskimi atakami ukrywają swoje okręty z dala od głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Starają się bywać tam jak najrzadziej – oświadczył PAP rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kapitan trzeciej rangi Dmytro Płetenczuk.
28.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
24.06.2023

USA. Media: Rosjanie zaczęli kamuflować wielkość swoich najcenniejszych okrętów na Morzu Czarnym

Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.
22.06.2023

Ukraina. Rzeczniczka armii o moście czonharskim: nie niszczymy infrastruktury, niszczymy plany wroga

Armia ukraińska nie niszczy infrastruktury, a niszczy plany wroga - powiedziała w czwartek rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk, komentując ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem.
22.06.2023

MAEA: Zaporoska Elektrownia Jądrowa chce wznowić pobór wody ze Zbiornika Kachowskiego

Zaporoska Elektrownia Jądrowa planuje wznowić pobór wody z akwenu Zbiornika Kachowskiego, choć jego zasoby znacznie skurczyły się po wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
21.06.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Ukraina. Portal wojskowy: rosyjskie okręty wojenne zaczęły krążyć po Morzu Czarnym, co utrudnia nam ich atakowanie

Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie "ruchu wahadłowego" po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem; utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył we wtorek ukraiński portal wojskowy Defense Express.
20.06.2023

Rzecznik sił lotniczych Ukrainy: Mamy sposoby na zagrożenie, jakim są rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał

Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił we wtorek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
20.06.2023

Władze Odessy zakazały kąpieli w morzu z powodu zanieczyszczeń po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Plaże w Odessie są zamknięte; kąpiel w morzu jest zabroniona - oświadczyły w niedzielę władze tego trzeciego co do wielkości miasta Ukrainy, ważnego portu nad Morzem Czarnym. Jakość wody na wybrzeżu pogorszyła się gwałtownie po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze.
18.06.2023

Liczba ofiar śmiertelnych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze wzrosła do 16

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy, 31 osób jest zaginionych – podało MSW w Kijowie w komunikacie na serwisie Telegram.
18.06.2023

"New York Times": są dowody, że Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce od wewnątrz

Zdaniem gazety zapora miała "piętę Achillesa", czyli wąski tunel konserwacyjny. Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.
17.06.2023

Kardynał Krajewski przygotował transport pomocy dla zalanych terenów na Ukrainie

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski uczestniczył w Rzymie w przygotowaniach do transportu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Chersonia na Ukrainie, zalanego w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. Miejscem zbiórki i załadunku darów jest grekokatolicka bazylika Świętej Zofii w Wiecznym Mieście.
17.06.2023

Na Morzu Czarnym są dwa rosyjskie okręty z 16 Kalibrami

W akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty wojenne, mogące przenosić w sumie do 16 pocisków manewrujących Kalibr, powiadomiła w sobotę Marynarka Wojenna Ukrainy.
17.06.2023

W obwodzie chersońskim po wysadzeniu tamy wciąż zalanych jest 28 miejscowości

W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – powiadomiły w sobotę władze regionu. W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.
17.06.2023

Świętokrzyskie samorządy i strażacy z pomocą dla Ukrainy

Za kilka dni na Ukrainę wyruszy transport z darami od świętokrzyskich samorządów i strażaków z regionu. Za wschodnią granicę pojadą m.in. pompy do wody, kamizelki ratunkowe, węże strażackie i autobus.
17.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Rosja podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy.
15.06.2023

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów

W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów, ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
14.06.2023

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała w środę nad ranem ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
14.06.2023

ONZ ostrzega przed wzrostem cen żywności w związku ze zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła we wtorek, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób.
14.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

Rosyjscy żołnierze patrolują zatopione Oleszki, uniemożliwiając cywilom ewakuację

Prowadzony przez ukraińską armię portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował dziś w Internecie, że w okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zatopionych w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, żołnierze agresora patrolują miasto na pontonach i nie pozwalają cywilom na ewakuację. Odnotowano przypadki strzelania do uciekających ludzi.
13.06.2023

Ukraina zaakceptowała plan odszkodowań dla statków uszkodzonych w trakcie rosyjskiej agresji

Ukraina uzgodniła program wypłaty odszkodowań dla armatorów statków, które ucierpiały u jej wybrzeży w wyniku wojny, a którym towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty polisy.
13.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

10 ofiar śmiertelnych i 42 zaginionych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że 10 osób nie żyje, a 42 zostały uznane za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Dane dotyczące ofiar na terytoriach okupowanych, na razie nie są znane.
12.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Rosyjscy żołnierze plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim

Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości, przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
12.06.2023

Rosja, wbrew prawu wojennemu, niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
11.06.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o odparciu ataku na Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film przedstawiający odparcie ataku ukraińskich łodzi bezzałogowych (dronów nawodnych) na okręt rozpoznawczy Priazowje, znajdujący się w południowo-wschodniej części Morza Czarnego.
11.06.2023

Mężczyzna przyniósł do swego gospodarstwa wyrzuconą na plażę minę, pomylił ją z butlą gazową

Mieszkaniec nadmorskiej wsi w okolicach Odessy znalazł na plaży minę kotwiczną, myląc ją z butlą z gazem, przyniósł na swoje podwórko. Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i opamiętawszy się, zadzwonił po pirotechników – poinformowało w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".
11.06.2023

Na brzeg Morza Czarnego fale wynoszą po powodzi odpady, sprzęty, nawet lodówkę [WIDEO]

Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. To fragmenty okien, mebli, a nawet lodówka - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.
11.06.2023

Szef UdSKiOR: Koncepcje Międzymorza są nadal aktualne

Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas XII Konferencji Świętokrzyskiej.
09.06.2023

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
09.06.2023

W ewakuacji Chersonia pomagają wolontariusze z całego kraju

Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował w piątek znajdujący się w tym mieście fotograf PAP Władysław Musijenko.
09.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Ukraina. Władze: siły rosyjskie ostrzeliwują rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim

Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego, powiedział we wtorek gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, informuje Reuters.
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Rosjanie próbowali uszkodzić też inne zapory na Dnieprze, lecz ukraińskie wojsko powstrzymało ich zamiary

Zniszczona zapora hydroelektrowni w Nowej Kachowce nie jest jedynym takim obiektem na Dnieprze, który próbowali uszkodzić Rosjanie; wróg planował podobne działania również na innych tamach, lecz powstrzymaliśmy jego zamiary - ujawnił we wtorek dowódca Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii generał Serhij Najew.
06.06.2023

KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.
05.06.2023

Minister rolnictwa liczy na przedłużenie zakazu wwozu zboża z Ukrainy poza 15 września

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozmowy i negocjacje z Komisją Europejską ws. dalszego przedłużenia - po 15 września - zakazu wwozu zboża z Ukrainy do 5 krajów UE, w tym Polski.
05.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Na spotkaniu ministrów obrony Ukrainy i Japonii wrócił temat Wysp Kurylskich

Zarówno część Ukrainy, jak też Japonii znajduje się pod rosyjską okupacją - zauważył w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas rozmowy ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Ministrowie przebywają w Singapurze, gdzie biorą udział w spotkaniu Dialogu Shangri-La.
05.06.2023

Ambasador RP w Berlinie dla PAP: Rada Państw Morza Bałtyckiego potępiła działania Rosji na Ukrainie, pokazała jedność wobec nowych wyzwań

"Jubileuszowa Sesja Rady Państw Morza Bałtyckiego w Wismarze, kończąca tegoroczne przewodnictwo Niemiec w Radzie, pokazała przede wszystkim jedność członków Rady wobec nowych wyzwań. Rada jednoznacznie potępiła w swojej wspólnej deklaracji działania Rosji na Ukrainie" - powiedział PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
04.06.2023

Rosyjski port zawiesza operacje LPG w obawie przed ukraińskimi dronami

Rosyjski port Taman ma zawiesić eksport LPG. Gaz jest wybuchowy, a Rosjanie obawiają się ataków ukraińskich dronów.
03.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
02.06.2023

Minister Rolnictwa Ukrainy: mamy plan B dotyczący eksportu zboża

Ukraina jest gotowa kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne w ramach "planu B" bez udziału Rosji, jeśli Moskwa zerwie obecną umowę zbożową - powiedział w piątek minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski agencji Reutera.
02.06.2023

Ukraińska armia ostrzelała port w okupowanym Berdiańsku, statki uciekają

Armia ukraińska ostrzelała pozycje wojsk rosyjskich w porcie w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, z portu wypływają statki - podał w piątek portal Ukraińska Prawda. Portal powołał się m.in. na informacje od urzędników lojalnych wobec władz ukraińskich.
02.06.2023

R.Telus: jeśli UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, musimy wprowadzić środki zaradcze

Jeśli się okaże, że UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, to będziemy musieli wprowadzić jakieś środki zaradcze, żeby pomóc polskiemu rolnikowi - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza

Pomimo trwającego konfliktu i trudności związanych z działalnością przemysłu stoczniowego, Marynarka Wojenna Ukrainy przyjęła 26 maja br. do służby nową jednostkę nawodną proj. 58155. Została nazwana na cześć miejscowości, której mieszkańcy zostali wymordowani przez Rosjan, przez co stała się symbolem ukraińskiego oporu oraz bestialstwa rosyjskiej agresji.
31.05.2023

Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.
31.05.2023

Wiceminister Ukrainy: chcemy pogłębić kanał Bystre w delcie Dunaju do 7,2 metra

Ukraina chce pogłębić kanał Bystre na Dunaju do 7,2 metra, by jeszcze w tym roku zyskać alternatywne trasy eksportu zboża - powiedział wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow. Kanał, leżący w ukraińskiej części delty Dunaju pogłębiono wcześniej do 6,5 metra.
31.05.2023

Ukraina chce gwarancji dla umowy zbożowej za zgodę na tranzyt rosyjskiego amoniaku

Ukraina chciałaby otrzymać gwarancje od Rosji i ONZ, że tzw. umowa zbożowa będzie funkcjonować bez zakłóceń, jeżeli Kijów zgodzi się na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow.
31.05.2023

Ukraińcy twierdzą, że Iwan Churs jest uszkodzony, pokazują wideo

W kontrze do informacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, ukraińskie media podają, że atak na rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs był częściowo skuteczny. W sieci pojawiło się także wideo, które ma dowodzić temu, że przynajmniej jeden dron dostał się w bezpośrednie sąsiedztwo jednostki.
25.05.2023

W systemie kontroli ruchu statków na Morzu Czarnym utworzono rosyjski symbol Z

Prorosyjscy aktorzy, zapewne zdalnie podszywając się pod system kontroli ruchu statków, utworzyli na Morzu Czarnym prowojenny symbol Z, co ma wzmocnić morale przed spodziewaną ukraińską kontrofensywą - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2023

Nocny atak dronów na rosyjski okręt

W kilku niezależnych, rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że operujący na Morzu Czarnym rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs (w prasie określany często jako Ivan Khurs) został zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy drony. Atak miał zostać odparty. Jak dotąd ani ukraińskie, ani rządowe media z Rosji nie potwierdziły tego zdarzenia.
24.05.2023

Ukraiński atak na rosyjski okręt - nowe informacje

Rosyjskie Ministerstwo Obrony, a razem z nim tureckie i rosyjskie media, opublikowały wideo pokazujące zestrzelenie jednego z dronów wodnych, którymi ukraińskie siły zbrojne miały dziś wczesnym rankiem zaatakować rosyjski okręt Ivan Khurs.
24.05.2023

Most Krymski został zamknięty i znów unosi się nad nim dym

Użytkownicy Twittera donoszą, że most na Krymie znowu został zamknięty i unosi się nad nim dym. Według oficjalnych, rosyjskich danych, obiekt jest niedostępny z powodu „ćwiczeń wojskowych”. W związku z niedawnym atakiem dronów na rosyjski okręt Iwan Churs pojawiają się domniemania, że to preludium do ukraińskich działań mających na celu odzyskanie półwyspu utraconego w 2014 roku.
24.05.2023

Prezydent Zełenski odwiedził na froncie oddziały piechoty morskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że spotkał się na froncie z oddziałami ukraińskiej piechoty morskiej. Okazją był obchodzony 23 maja dzień tej formacji - poinformował Zełenski na serwisie Telegram.
23.05.2023

Ukraina: Rosyjski myśliwiec spadł w okolicy portu Zaliznyj

Siły rosyjskie straciły u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim myśliwiec Su-35. Został zniszczony podczas startu - powiedział w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.
22.05.2023

Ukraina. W silnych nocnych ostrzałach Rosjanie użyli okrętów, samolotów i dronów

W ostrzałach Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie użyli pocisków Kalibr odpalonych z okrętów na Morzu Czarnym, pocisków manewrujących zrzuconych z bombowców Tu-95MS i dronów irańskich – poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe.
14.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Umowa zbożowa – wciąż bez porozumienia

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ nie porozumiały się w piątek w sprawie autoryzacji kolejnych statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa, w związku z trudnościami w eksporcie własnego zboża oraz nawozów, grozi, że 18 maja nie przedłuży umowy zbożowej.
08.05.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

Rosyjskie inspekcje spowalniają eksport ukraińskich produktów rolnych

W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.
04.05.2023

Pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na Krymie

Sobotni pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na anektowanym przez Rosję Krymie – informuje w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Paliwo z tej bazy wykorzystywała rosyjska Flota Czarnomorska.
30.04.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Port w Kołobrzegu elementem łańcucha transportowego w tranzycie zbóż

Od dzisiaj, tj. 28 kwietnia do portów państwowych dołączony został pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu towarów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023r. zatwierdzające tę decyzję jest wynikiem determinacji oraz zaangażowania zarówno Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, jak i licznemu gronu osób przychylnych funkcjonowaniu Portu na wszystkich szczeblach administracji państwowej.
28.04.2023

Czechy. Przedstawiciele izb rolniczych krajów V4 chcą powrotu do cła na ukraińskie zboże

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli.
25.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez port w Kołobrzegu

28 kwietnia br. do portów państwowych dołączymy pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu towarów rolnych z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
24.04.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Prezes kołobrzeskiego portu: możemy rocznie przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy

Rocznie możemy przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy, w 2022 r. przyjęliśmy ich 80 tys. ton, a w br. ok. 25 tys. ton. Teraz musieliśmy wstrzymać przeładunki – powiedział PAP prezes zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski. Prezes liczy na to, że tranzyt przez port będzie wznowiony.
24.04.2023

Port Kołobrzeg czuje się poszkodowany zakazem przeładunku zboża

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Projekt, który ma wejść w życie od 21 kwietnia 2023 r., umożliwia tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez polskie terytorium. W rządowym dokumencie zostały pominięte mniejsze porty.
23.04.2023

Przejścia graniczne gotowe na konwoje z Ukrainy. Żaden jeszcze nie wyruszył

Rzeczniczka KAS w Rzeszowie Edyta Chabowska przekazała o gotowości do bieżącej obsługi procedur tranzytowych i konwojów przewożących produkty rolne z Ukrainy. Jak dotąd w piątek przed południem żaden taki transport nie przekroczył granicy na Podkarpaciu. Docelowo będą trafiać m.in. do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
21.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

Trójmiejskie porty pracują nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża

Przedstawiciele portów informują, że infrastruktura w Gdyni i w Gdańsku pracuje nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża. W 2022 roku w obu portach przeładowano go łącznie 6,6 mln ton.
20.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

Zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować zboże przywożone z Ukrainy - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
19.04.2023

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Dodał, w poniedziałek zostaną ogłoszone szczegóły.
16.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji: NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego

NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
13.04.2023

Ukraińcy zapowiadają kolejne ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską

Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.
11.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Rosyjska flota uzbrojona w Kalibry pozostaje aktywna na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym operują siły Floty Czarnomorskiej w sile 11 okrętów, w tym podwodnych. Ukraińskie dowództwo podało, że zwiększyły swoje uzbrojenie w postaci systemów uzbrojenia 3M-54 Kalibr.
09.04.2023

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

Bułgarskie porty morskie i rzeczne będą zamknięte od soboty 8 kwietnia dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego, niezależnie od tego, pod jaką banderą pływają - poinformowała bułgarska administracja morska.
06.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Szef dyplomacji Ukrainy: członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego

Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn; członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego - powiedział we wtorek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.
04.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty z 20 rakietami Kalibr

Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie rosyjskie jednostki, mogące przenosić 20 rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiła w sobotę rzeczniczka wojsk na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
01.04.2023

Wspólne Oświadczenie 35. ministrów ds. transportu dot. rozwoju ukraińskiej infrastruktury transportowej

30 marca 2023 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas konferencji prasowej na drogowym przejściu granicznym w Korczowej, przedstawił "Wspólne Oświadczenie" 35. ministrów ds. transportu, dotyczące m.in. potrzeby międzynarodowego wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej regionu pogranicza Unii Europejskiej, w tym Polski i Ukrainy.
31.03.2023

Rosjanie po roku potwierdzili utratę okrętu Saratow i śmierć załogi

Po roku od utraty okrętu desantowego Saratow, rosyjska marynarka wojenna potwierdziła, że jednostka została stracona.
29.03.2023

Ukraińskie drony nawodne zatrzymują Flotę Czarnomorską

Zagrożenie ze strony ukraińskich bezzałogowych statków nawodnych (USV) nadal ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2023

Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Dokładnie rok temu siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny ostrzał rakietowy skierowany na jednostki morskie Federacji Rosyjskiej stacjonujące w okupowanym Berdiańsku. Zniszczono wtedy okręt desantowy proj. 1171 Saratow. Z tej okazji naczelny dowódca sił ukraińskich gen. Walerij Załużny, opublikował nagranie z tej akcji.
24.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym i Azowskim pływają bez Kalibrów

Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.
21.03.2023

USA dostarczą Ukrainie łodzie patrolowe

Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - zawiera amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm oraz 25-mm amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, rakiety przeciwradarowe HARM, moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne, łodzie patrolowe i sprzęt potrzebny do utrzymania pojazdów podarowanych przez USA.
20.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Korytarz zbożowy jednak jeszcze 120 dni

Agencja Reutera zaktualizowała swoje doniesienia dotyczące przedłużenia tzw. umowy zbożowej na Morzu Czarnym - finalnie została ona przedłużona o 120 dni pomimo oporu Rosji.
18.03.2023

Korytarz zbożowy na Morzu Czarnym obowiązuje dalej. Umowa przedłużona, nie wiadomo o ile

Jak poinformował Reuters, w piątek Kreml potwierdził, że Rosja przedłuży umowę zbożową dotyczącą Morza Czarnego o kolejne 60 dni. Ukraina, Turcja i ONZ twierdzą, że powinno to być dwa razy tyle.
18.03.2023

Stańczak z GSTOU: by dostarczać gaz Ukrainie, trzeba przekonfigurować cały system w Polsce

Interkonektor, przez który gaz płynął z Ukrainy do Polski, może działać i w drugą stronę, tylko gaz ten musi być dostarczony. Trzeba przekonfigurować cały system w Polsce. I to się dzieje - stwierdził w rozmowie z PAP Paweł Stańczak, p.o. prezesa ukraińskiego operatora systemu przesyłu gazu GSTOU.
18.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.
17.03.2023

Mateusz Berger: Polska będzie hubem gazowym dla Ukrainy i krajów naszego regionu [WIDEO]

Od roku obserwuje się przyspieszoną transformację energetyczną w Polsce i w regionie. Zdaniem Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, po agresji Rosji na Ukrainę należy zwrócić szczególną uwagę na magazynowanie gazu.
17.03.2023

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały porozumienie o współpracy

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
16.03.2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
16.03.2023

Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Czarnym po strąceniu amerykańskiego drona

Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9 – wynika z wypowiedzi rzeczniczki sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk.
16.03.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

Gaz-System i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) omawiali w Warszawie kwestie przesyłu gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury obu państw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Poruszano także tematy przyszłej współpracy obu spółek w obszarze wodoru i biometanu.
15.03.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej zagrożone. Co z transportem żywności z Ukrainy?

Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
14.03.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
12.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Ukraina chce objęcia sankcjami pięciu firm transportowych z Grecji

Władze Ukrainy stworzyły raport, w którym wymieniają firmy określane jako "międzynarodowych sponsorów wojny". Wśród nich znajduje się pięć najbardziej znanych greckich firm świadczących morskie usługi transportowe.
10.03.2023

W 2022 roku Szwecja zastąpiła Rosję jako najważniejszy morski partner handlowy RFN

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę struktura handlu prowadzonego przez niemieckie porty morskie w ubiegłym roku wyraźnie się zmieniła. Jak poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny, Szwecja zastąpiła Rosję w roli najważniejszego morskiego partnera handlowego Niemiec. Rosja spadła na siódme miejsce.
09.03.2023

W przyszłym tygodniu w Genewie rozmowy o przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy

W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
08.03.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie mamy nic wspólnego z sabotażem na Nord Stream

Ukraina nie ma nic wspólnego z sabotażem gazociągów Nord Stream – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa", że za wysadzeniem trzech rur tej magistrali mogła stać proukraińska grupa sabotażystów.
08.03.2023

Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie

Rosyjski statek towarowy MV Sparta IV przedostał się na Morze Czarne z podejrzanym ładunkiem, najprawdopodobniej zaopatrzenia wojennego na potrzeby inwazji na Ukrainę. Jednostka została załadowana w Syrii i płynęła pod eskortą rosyjskiej marynarki wojennej. Chociaż Turcja zamknęła drogę wodną między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym dla rosyjskich okrętów, przepływ zaopatrzenia wojskowego trwa nadal.
07.03.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Ukraińska armia zlikwidowała trzy grupy zwiadowcze Rosjan operujące na łodziach motorowych

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierzom udało się zniszczyć w ciągu ostatniej doby trzy łodzie motorowe, wykorzystywane przez rosyjskie siły zbrojne do działań dywersyjnych i rozpoznawczych. Wspomniane walki miały miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego.
06.03.2023

Rosja rozpoczęła wystrzeliwanie dronów z wyrzutni bliżej Kijowa

Rosja wznowiła po prawie dwóch tygodniach przerwy ataki na Ukrainę przy użyciu jednokierunkowych dronów (OWA UAV), wystrzeliła je z innego miejsca niż do tej pory, tj. z obwodu briańskiego będącego bliżej Kijowa, przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
01.03.2023

Branża pisze do ONZ w sprawie marynarzy, którzy utknęli na Ukrainie

Grupa instytucji z branży morskiej, głównie reprezentujących zrzeszenia i stowarzyszenia marynarzy, wystosowała list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając organizację do podjęcia kroków w celu ewakuacji marynarzy, którzy wciąż nie mogą opuścić Morza Czarnego i Morza Azowskiego z powodu wojny.
28.02.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Rumunia chce wybudować most pontonowy na granicy z Mołdawią by transportować zboże z Ukrainy

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.
27.02.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

Straty podważają elitarny status rosyjskiej piechoty morskiej

Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Rosja podwoiła liczbę statków na Morzu Czarnym

Ukraińska armia poinformowała w piątek, że Rosja podwoiła liczbę statków na Morzu Czarnym, co może oznaczać przygotowania do kolejnych ataków rakietowych na Ukrainę.
25.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".
23.02.2023

RPA upada i dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach 2000 - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
23.02.2023

Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 r.; największym odbiorcą eksportu i drugim dostawcą pod względem obrotów - zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Np. eksport oleju napędowego z Polski do Ukrainy wzrósł o 74 proc.
23.02.2023

"Gry wojenne" w pobliżu Wielkiej Brytanii. Putin próbuje straszyć okrętami

Służby prasowe Royal Navy podały, że na początku miesiąca do wybrzeży Wielkiej Brytanii niebezpiecznie zbliżyły się siły morskie Federacji Rosyjskiej. Zdaniem przedstawicieli wojska był to pokaz siły w odpowiedzi na zaangażowanie Londynu w pomoc dla walczącej Ukrainy.
23.02.2023

W ciągu siedmiu miesięcy Ukraina wyeksportowała ponad 22 mln ton żywności

Już od siedmiu miesięcy działa tzw. inicjatywa zbożowa; w tym czasie Ukraina wyeksportowała drogą morską do 43 krajów ponad 22 mln ton żywności - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski.
23.02.2023

Maersk bliski całkowitego wyjścia z Rosji po sprzedaży swoich aktywów

Duński konglomerat znany na rynku transportowym i żeglugowym A.P. Moller-Maersk zgodził się sprzedać swoje dwa zakłady logistyczne w Rosji firmie IG Finance Development Limited. Oznacza to właściwie koniec działalności tego morskiego potentata w tym kraju.
21.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
21.02.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
20.02.2023

Coraz mniej zboża opuszcza ukraińskie porty

Eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym spadł z 3,7 mln ton w grudniu do 3 mln ton w styczniu. Powodem są opóźnienia ze strony Rosji w inspekcji statków eksportujących zboża, uważa rząd Ukrainy i analitycy z USA - poinformowała w niedzielę stacja ABC News.
20.02.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Zmiana struktury ładunków obsługiwanych przez Port Kołobrzeg w wyniku sytuacji geopolitycznej

Sytuacja geopolityczna wynikająca z działań wojennych na terenie Ukrainy miała ogromny wpływ na strukturę ładunków obsługiwanych w kołobrzeskim porcie w 2022 roku.
14.02.2023

Port Gdynia. Rozmowy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw żywności

Światowy Dzień Roślin Strączkowych stał się w Porcie Gdynia okazją do rozmów o problemach, z jakimi boryka się ukraińskie rolnictwo i roli, jaką odgrywają polskie porty w zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw żywności.
14.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Rosyjski dron-samobójca uderza w ukraiński most

Zdaniem obserwatorów siły rosyjskie użyły bezzałogowego statku powierzchniowego (USV) do ataku na strategiczny most między Ukrainą a Mołdawią. Jest to pierwsze znane rosyjskie użycie tego typu jednostki w walce.
13.02.2023

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.
12.02.2023

Zdaniem wywiadu wojskowego Ukrainy rosyjska administracja Krymu przygotowuje się do obrony

Wywiad wojskowy podał w komunikacie, że rosyjska administracja Krymu i miejscowy wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wydały rozporządzenie o wprowadzeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego. W ten sposób mają szykować się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu.
09.02.2023

[WIDEO] Morze Czarne. Masowiec z ukraińskim zbożem na mieliźnie

Kolejne problemy mają masowce korzystające z tzw. korytarza zbożowego i transportujące zboże z Ukrainy do Afryki. Tym razem przeszkadzają trudne zimowe warunki. Statek TQ Ordu wylądował przez nie na mieliźnie.
08.02.2023

Zdaniem brytyjskiego resortu obrony Rosja nie będzie atakować przez Dniepr

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii jest zdania, że od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki.
08.02.2023

Norweski rząd chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w poniedziałek nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.
07.02.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

Premierzy Szwecji i Finlandii potwierdzili w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO

Premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO. Turcja wyraziła wcześniej przekonanie, że może zaakceptować akcesję jedynie Finlandii; sondaż pokazał, że większość Finów nie chce czekać na Szwecję.
02.02.2023

BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

Brytyjski koncern energetyczny w najnowszym opracowaniu „2023 Energy Outlook” wskazuje, że wojna u naszych wschodnich granic przyspieszy trend transformacji energetycznej, przejście na odnawialne źródła energii oraz rozwój niskoemisyjnej energetyki. Surowce kopalne będą odgrywać jednak kluczową rolę w następnych latach.
02.02.2023

Premier Norwegii zapewnia, że kraj sprzedając gaz, nie czerpie zysków z wojny na Ukrainie

Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział wieloletni pakiet pomocy dla Ukrainy.
01.02.2023

Prezes PKN Orlen: zerwaliśmy z uzależnieniem od rosyjskiego surowca

Spółka PKN Orlen zapewnia, że jest przygotowana do całkowitej rezygnacji z rosyjskiej ropy, jeżeli będą wprowadzone kolejne sankcje na jej import. Jej prezes Daniel Obajtek zaznaczył, że zerwali z uzależnieniem od rosyjskiego surowca, a obecnie 10% rosyjskiej ropy trafia do rafinerii grupy.
01.02.2023

Polska zapewni o poparciu dążeń Szwecji i Finlandii w ramach członkostwa w NATO

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się w czwartek z dwudniową wizytę do Sztokholmu. Zapowiedział, że zapewni o poparciu Polski dla starań Szwecji i Finlandii o dołączenie do NATO. Zaznaczył, że stanowisko polskiego rządu jest tutaj absolutnie jednoznaczne, ale problem wydaje się poważniejszy niż zakładano.
01.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć łodzi motorowych rosyjskiego zwiadu

W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć lekkich łodzi motorowych, wykorzystywanych przez grupy zwiadowcze wroga. Operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik zaktywizował swoje działania dywersyjne - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny armii Ukrainy.
31.01.2023

Pływające elektrownie zapewnią prąd Ukrainie?

Ukraińska spółka Energy Company of Ukraine (ECU) podpisała porozumienie z turecka firmą Karpowership dotyczące wdrożenia pływających elektrowni o mocy jednostkowej sięgającej do 500 MW. Technologia ma wspomóc Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i brutalnych działań Rosji wymierzonych m.in. w infrastrukturę krytyczną.
31.01.2023

Prezydent Zełenski i premier Danii odwiedzili port w Mikołajowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili w poniedziałek rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. Latem ubiegłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.
30.01.2023

Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji możliwe pojedyncze uderzenia

Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia – powiedziała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
30.01.2023

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

Port Kołobrzeg odnotował istotne wzrosty ramach zakresu swoich usług, powracając już niemal do wyników z 2019 roku, czyli sprzed pandemii COVID-19. Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz kryzysu energetycznego, osiągnięto zamierzone cele.
29.01.2023

Brytyjska armia uważa, że marynarka i lotnictwo powinny bardziej pomagać Ukrainie

Brytyjska Armia ma poczucie, że bierze na siebie niemal cały ciężar brytyjskiej pomocy dla Ukrainy i uważa, że Royal Navy i RAF, czyli marynarka i siły powietrzne, powinny w większym stopniu w niej uczestniczyć - pisze w sobotę dziennik "Daily Telegraph".
28.01.2023

Naczelny dowódca: nasze wojska zestrzeliły w czwartek 47 z 55 rosyjskich pocisków rakietowych

Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zneutralizowały w czwartek 47 spośród 55 rosyjskich pocisków manewrujących, wystrzelonych na terytorium Ukrainy w ramach kolejnego zmasowanego ataku wroga; 20 rakiet zniszczono w okolicach Kijowa - powiadomił na Telegramie naczelny dowódca Sil Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
26.01.2023

Ostrzały Ukrainy, okręty manewrujące na Morzu Czarnym

Wojska rosyjskie odpaliły w czwartek rano na regiony Ukrainy ponad 30 pocisków rakietowych - poinformował rzecznik ukraińskich sil powietrznych pułkownik Jurij Ihnat. Zaapelował o pozostanie w schronach.
26.01.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

Turecki statek trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu

Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.01.2023

Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątkowej rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.
20.01.2023

Na Morzu Czarnym sześć rosyjskich okrętów. Utrzymuje się groźba ataku rakietowego

Obecność grupy okrętów wroga w akwenie Morza Czarnego świadczy o gotowości do ataku rakietowego – oświadczyła w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform.
20.01.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Rosjanie nadal wywożą zboże z Ukrainy

Plądrowanie Ukrainy trwa. Masowiec "Matros Pożynicz" nadal wywozi do syryjskiego Tartusu zboże skradzione na Ukrainie. Poinformował o tym Yoruk Isik, szef Bosphorus Observer, stambulskiej firmy badającej ruch statków w cieśninach czarnomorskich, cytowany we wtorek przez agencję "Ukrinform".
17.01.2023

Prezydent Erdogan ponowił ofertę mediacji między Rosją a Ukrainą

Biuro prasowe prezydenta Turcji podało, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem Tayyip Erdogan ponowił swoją ofertę mediacji dotyczących zakończenia konfliktu na Ukrainie.
16.01.2023

Rumuńskie media o wyprowadzeniu okrętów z Noworosyjska

Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały w sobotę rumuńskie media.
14.01.2023

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy porty w Trieście i Weronie

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy swoje porty w Trieście i Wenecji; w Rzymie w marcu odbędzie się konferencja na temat odbudowy tego kraju - o takich ustaleniach poinformował włoski minister przedsiębiorczości Adolfo Urso po wizycie w Kijowie.
13.01.2023

Rosyjskie okręty opuszczają czarnomorskie porty - cisza przed burzą?

Port wojenny w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym nagle opuściły 11 stycznia br. najważniejsze, stacjonujące tam rosyjskie okręty. Mogą stanowić zagrożenie dla działalności ukraińskich portów oraz walczących sił, bądź stanowić jeden z aktów desperacji rosyjskiego kolosa na glinianych nogach.
12.01.2023

Ukraińcy: Rosyjska fregata na Atlantyku ma odwrócić uwagę od porażek na froncie

Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą - oceniła w czwartek ukraińska marynarka wojenna.
05.01.2023

Putin wysyła na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w pociski hipersoniczne

Prezydent Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski nowej generacji. Ma to być sygnałem dla Zachodu, że nie cofnie się przed niczym w sprawie wojny na Ukrainie. Próbuje tworzyć wrażenie, że Rosja ma wciąż zdolności do jej prowadzenia.
05.01.2023

Rosja dąży do odcięcia Ukrainy od Morza Czarnego

Rosja przesunęła nowe jednostki wojskowe na północ Krymu, aby zachować kontrolę nad korytarzem lądowym prowadzącym na półwysep - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez portal Ukrinform.
04.01.2023

Rosja wciąz ma na Krymie okręty zdolne do operowania bronią jądrową

"Według naszych informacji Rosja utrzymuje na terytorium okupowanego Krymu lądowe, powietrzne i morskie nośniki ładunków jądrowych" - poinformował we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform.
03.01.2023

Rosjanie wznieśli kolejne umocnienia wokół portu w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Główne miasto na półwyspie jest fortyfikowane przez rosyjskie siły okupacyjne. Są sugestie, że mogą obawiać się ukraińskiej kontrofensywy.
03.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej

Władimir Putin zapowiedział wzmożenie tempa oraz zwiększenie wolumenu budowy okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej, która w zeszłym roku straciła m.in. krążownik rakietowy Moskwa, a także szereg innych jednostek nawodnych.
02.01.2023

11 ukraińskich marynarzy pośród uwolnionych jeńców wojennych

W sobotę, w ostatnim dniu 2022 roku, z rosyjskiej niewoli powróciło do ojczyzny 140 ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych; wśród uwolnionych byli m.in. obrońcy Mariupola i Wyspy Węży na Morzu Czarnym - powiadomił na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
31.12.2022

Ukraina pod ostrzałem. Co najmniej trzy pociski zestrzelono nad Morzem Czarnym

Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny - ocenił w czwartek rano na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Rakiety spadają dziś m.in. na Kijów i Odessę. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
29.12.2022

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

SBU nakłada areszt na tony rudy żelaza ukrywanej w ukraińskich portach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
27.12.2022

Ukraina. Marynarka wojenna: Rosja wysłała dalsze okręty na Morze Czarne

Rosja zwiększyła do czterech liczbę swoich okrętów wojennych na Morzu Czarnym mogących przenosić pociski manewrujące Kalibr - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę marynarka wojenna Ukrainy.
25.12.2022

Rosjanie wyprowadzili na Morze Czarne trzy okręty mogące przenosić Kalibry

W akwenie Morza Czarnego znajdują się trzy rosyjskie okręty, mogące przenosić rakiety Kalibr – powiadomiła w sobotę marynarka wojenna Ukrainy.
24.12.2022

Rośnie rola partnerstwa polsko-ukraińskiego w kwestii wymiany towarowej

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Rafał Romanowski.
23.12.2022

Wzrost aktywności rosyjskiej floty na Morzu Czarnym

Przy okazji wizyty ukraińskiego prezydenta w USA zaobserwowano wzrost aktywności okrętów Floty Czarnomorskiej. Istnieje obawa, że po ponad 300 dniach konfliktu może to być zapowiedzią nowych działań od strony morza.
23.12.2022

Blinken podziękował Turcji za pracę na rzecz przedłużenia umowy zbożowej

Sekretarz stanu Antony Blinken podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu podziękował Ankarze za wysiłki zmierzające do zapewnienia kontynuacji umowy zbożowej - poinformował Departament Stanu.
23.12.2022

Ukraina odpiera potężny atak rakietowy z morza

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w piątek 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni – zapewnił.
16.12.2022

Rosja zaatakowała Ukrainę z Morza Czarnego

W porannym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, chwaląc żołnierzy obrony przeciwlotniczej.
16.12.2022

Zatwierdzenie kolejnych sankcji opóźniane przez dyskusję o portach

W czwartek Unia Europejska uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Jego zatwierdzenie było kilkukrotnie opóźniane przez spory o to, czy UE powinna ułatwiać eksport rosyjskich nawozów przez europejskie porty, mimo że firmy nawozowe są własnością objętych sankcjami oligarchów.
16.12.2022

Ukraina: uszkodzono strategiczny most pod Melitopolem. Był wykorzystywany przez wroga do transportu wojsk

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
13.12.2022

Prezydent Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".
11.12.2022

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą

Instytut Badań nad Wojną podał w najnowszym raporcie ocenia, że pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony.
09.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
08.12.2022

Kownacki: Spóźnione embargo na rosyjską ropę

Embargo na zakup rosyjskiej ropy sprowadzanej drogą morską czy też ceny maksymalne na ropę to działania potrzebne, ale spóźnione, ocenia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
07.12.2022

Superjacht rosyjskiego oligarchy trafi do Ukrainy

Superjacht Royal Romance należący do związanego z Władimirem Putinem rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka zostanie przekazany ukraińskiemu rządowi. Ten planuje go zlicytować.
06.12.2022

Kenia. 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy"

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.
05.12.2022

Ukraina. Media: Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim

Władimir Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym Krymem – powiadomił w poniedziałek portal Hromadske, powołując się na komunikat Kremla.
05.12.2022

Ukraina. Marynarka Wojenna: na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, którego mogą przenosić do 24 rakiet Kalibr

W akwenie Morza Czarnego znajduje się obecnie 21 rosyjskich okrętów, w tym cztery mogące przenosić do 24 rakiet Kalibr – powiadomiła w niedzielę ukraińska Marynarka Wojenna.
04.12.2022

Bloomberg: Rosja wywiozła z okupowanych terenów Ukrainy prawie 6 mln ton pszenicy, wartych co najmniej 1 mld USD

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała w sobotę agencja Bloomberga.
04.12.2022

W Chersoniu otwarto wodny korytarz ewakuacyjny dla ludzi z okupowanego brzegu Dniepru

W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku.
03.12.2022

Rosja straciła podczas wojny z Ukrainą 15 procent swojej Floty Czarnomorskiej

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.
02.12.2022

Ukraina. Trzy osoby zabite i siedem rannych w czwartek w obwodzie chersońskim

W ciągu minionej doby rosyjskie wojska 42 razy ostrzelały Chersoń i wyzwolone tereny w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; w wyniku ataków wroga zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.
02.12.2022

Rosja eksportuje zboże ukradzione Ukrainie

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
01.12.2022

Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny

Ministerstwo sprawiedliwości Niemiec zacytowało we wpisie na Twitterze słowa szefa resortu Marco Buschmanna, który stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie.
30.11.2022

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Resort obrony: mimo wyzwolenia Chersoń wciąż ostrzeliwany przez Rosjan

Mimo że Chersoń został wyzwolony 11 listopada przez siły ukraińskie, nadal jest codziennie ostrzeliwany przez rosyjską artylerię - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.11.2022

Zełenski: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.11.2022

Na okupowanym Krymie rozległy się wystrzały. Według Rosjan doszło do ataku ukraińskich dronów

Nad Sewastopolem i koło Eupatorii zauważono latające obiekty, do których siły okupacyjne otworzyły ogień z użyciem obrony przeciwlotniczej.
23.11.2022

Resort obrony Wielkiej Brytanii: atak w Noworosyjsku wyzwaniem dla Floty Czarnomorskiej

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 18 listopada wiele rosyjskich i ukraińskich mediów poinformowało, że w terminalu naftowym w porcie Noworosyjsk na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego doszło do ataku. W pobliżu terminalu naftowego znajduje się duża baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
22.11.2022

Generał Marczenko w Chersoniu: niebawem wyzwolimy wszystkie okupowane terytoria

Po wyzwoleniu Chersonia wkrótce usuniemy Rosjan ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy – zapewnił PAP ukraiński generał Dmytro Marczenko, spotkany na głównym Placu Wolności tego miasta.
21.11.2022

Brytyjski ekspert: wojna w Ukrainie pokazuje przydatność dronów, również nawodnych i podwodnych

Nigdy wcześniej drony nie były używane w walce na taką skalę i nie miały tak istotnego wpływu, jak podczas wojny na Ukrainie, po raz pierwszy widzimy też w użycie w wojnie dronów podwodnych i nawodnych - mówi PAP David Hambling, brytyjski ekspert ds. wojskowości zajmujący się dronami.
20.11.2022

Zełenski: gdy Rosja zablokowała eksport zboża przez Morze Czarne, państwa Afryki zaczęły opowiadać się za Ukrainą

Punkt widzenia państw Afryki w odniesieniu do wojny na Ukrainie zaczął się zmieniać na korzyść Kijowa, gdy Rosja zablokowała możliwość eksportu zboża przez Morze Czarne - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania online ze studentami z Irlandii. Słowa polityka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
18.11.2022

Przedłużenie umowy na eksport zbóż na Morzu Czarnym

Moskwa i Kijów przedłużyły o 120 dni porozumienie mające na celu złagodzenie światowych niedoborów żywności poprzez ułatwienie Ukrainie eksportu produktów rolnych z południowych portów Morza Czarnego. Rząd rosyjski zapowiedział że jego własne żądania nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione.
17.11.2022

Ukraińskie drony bronią przeciwko rosyjskim okrętom

Ukraińskie ministerstwo obrony ujawniły wygląd dronów nawodnych, które zaatakowały rosyjskie okręty koło Sewastopola.
17.11.2022

Naftohaz potwierdza rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty wydobycia gazu

Podczas czwartkowego ataku rakietowego wojska rosyjskie ostrzelały obiekty wydobycia gazu na Ukrainie – powiadomił prezes państwowego koncernu energetycznego Naftohaz, Ołeksij Czernyszow.
17.11.2022

Ponad 50 uderzeń w pobliżu Mierzei Kinburnskiej

Armia ukraińska ostrzeliwuje lewy brzeg Dniepru, na którym okopali się żołnierze rosyjscy po wycofaniu się z Chersonia - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, cytowane w czwartek przez portal Głos Ameryki.
17.11.2022

Szefowie instytucji unijnych zadowoleni z przedłużenia inicjatywy zbożowej Morza Czarnego

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel wyrazili w czwartek zadowolenie w związku z przedłużeniem inicjatywy zbożowej, która umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne.
17.11.2022

Inicjatywa zbożowa przedłużona o kolejne 120 dni

Inicjatywa umożliwiająca Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne została przedłużona o kolejne 120 dni, a decyzja w tej sprawie zapadła właśnie w Stambule - poinformował w czwartek minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow.
17.11.2022

Premier Ukrainy: Rosjanie bombardują nasze obiekty wydobycia gazu i zakłady produkcji rakiet w Dnieprze

Nad Kijowem lecą rakiety, bombardowane są nasze obiekty wydobycia gazu i nasze zakłady produkcji rakiet Jużmasz w Dnieprze – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas Kijowskiego Forum Gospodarczego. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.
17.11.2022

Prezydent Turcji przekonany co do przyszłości umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że jest "przekonany", iż wygasająca w piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostanie przedłużona. Podkreślił, że czynione są starania o kontynuowanie porozumienia co najmniej przez rok.
16.11.2022

Reuters: po wyzwoleniu Chersonia przez ukraińskie wojska Rosja prowadzi na Ukrainie operację obronną

Wyzwolenie Chersonia przez ukraińskie wojska zmieniło charakter rosyjskiej inwazji na Ukrainę; siły najeźdźcy nie prowadzą tam już operacji ofensywnej, lecz obronną - powiadomiła we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem we władzach jednego z krajów NATO.
15.11.2022

Ukraina: rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol

Rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol w obwodzie donieckim - uważa Pawło Kyryłenko, gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy.
15.11.2022

Ukraiński okręt desantowy polskiej produkcji wciąż walczy

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, to docierające z Ukrainy wiadomości każą sądzić, że jedyny ukraiński okręt desantowy jest wciąż zaangażowany w działania na froncie.
15.11.2022

"Jerusalem Post": rosyjskie wojska konsekwentnie zmniejszają liczbę okrętów rakietowych na Morzu Czarnym

W ostatnich miesiącach rosyjskie wojska zazwyczaj utrzymywały na wodach Morza Czarnego od trzech do pięciu fregat lub korwet wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr; zmieniło się to w listopadzie, gdy dyżury bojowe pełnił najczęściej tylko jeden okręt rakietowy, a niekiedy nie było ich tam wcale - zauważył izraelski dziennik "Jerusalem Post".
15.11.2022

Pierwsze doniesienia o wkroczeniu ukraińskich wojsk do Kachowki i Nowej Kachowki

Ukraińskie wojska wkroczyły do Kachowki i Nowej Kachowki, czyli miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które są położone na wschodnim brzegu Dniepru - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek lojalny wobec Kijowa przedstawiciel rady Chersońszczyny Serhij Chłań. Tych doniesień nie potwierdził jak dotąd sztab generalny ukraińskiej armii.
15.11.2022

Niemcy. ZDF: po wyzwoleniu Chersonia Ukraina wciąż potrzebuje broni

Ukraina odzyskała Chersoń i nadal ma wystarczająco dużo zmotywowanych żołnierzy, którzy chcą walczyć. Jednak problemem jest broń, której wciąż jest zbyt mało – powiedział ukraiński reporter wojenny Ilia Ponomarenko w rozmowie z ZDF.
14.11.2022

Prezydent Zełenski odwiedził wyzwolony Chersoń

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek odwiedził Chersoń na południu kraju – powiadomiła agencja Reutera. To miasto obwodowe zostało wyzwolone po blisko dziewięciu miesiącach okupacji.
14.11.2022

Doradca prezydenta: Rosja chce zamienić Chersoń w "miasto śmierci"

Rosja chce zamienić Chersoń w "miasto śmierci". Rosyjscy żołnierze minują wszystko, od mieszkań po kanały - napisał w czwartek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
10.11.2022

Brytyjski resort obrony: wycofanie się Rosji z Chersonia przekreśla stworzenie mostu lądowego do Odessy

Wycofanie sił rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru w Chersoniu prawdopodobnie uniemożliwi Rosji stworzenie mostu lądowego do Odessy, co było jej dalekosiężnym planem strategicznym - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
10.11.2022

W. Brytania. Resort obrony: naprawa Mostu Krymskiego potrwa do września 2023 r.

Most Krymski, uszkodzony na początku października wskutek eksplozji, nie zostanie w pełni naprawiony przed wrześniem 2023 r., co ogranicza zdolność Rosji do transportu wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.11.2022

Ukraina. Władze: Rosja spowalnia inicjatywę zbożową, znacząco spadła liczba przepuszczanych statków

Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej - powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow, cytowany we wtorek przez portal Liga.net. Jak dodał, z uwagi na działania rosyjskich inspektorów znacząco spadła liczba przepuszczanych w ciągu dnia statków.
08.11.2022

Ukraina. W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie zatapiają prywatne łodzie i statki

Rosyjskie wojska okupacyjne niszczą łodzie, należące do mieszkańców; prowadzą przymusową ewakuację ludności w Berysławiu – powiadamia sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielę wieczorem.
07.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Ukraińskie władze: na południu paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną

Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
05.11.2022

Zełenski: Iran kłamie mówiąc, że dronów dla Rosji nie było wiele

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Iran o kłamstwa w sprawie liczby dronów dostarczonych Rosji przez ten kraj. Podkreślił, że siły ukraińskie strącają codziennie dziesięć irańskich aparatów, a instruktorzy z Iranu szkolą Rosjan z używania dronów.
05.11.2022

Szef Pentagonu: Ukraina jest w stanie odbić Chersoń

Ukraińcy mają zdolności, by w całości odbić Chersoń i terytoria na zachodnim brzegu Dniepru - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak dodał, spodziewa się, że siły zbrojne Ukrainy będą kontynuować swoją ofensywę w regionie.
03.11.2022

Prezydent Zełenski podziękował prezydentowi Turcji za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.
02.11.2022

Prezydent Turcji zapewnia, że inicjatywa zbożowa zostanie wznowiona w środę

- Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.
02.11.2022

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.
01.11.2022

Czy wycofanie się Rosji z "umowy zbożowej" wywoła światowy głód?

Wycofanie się Rosji z porozumienia w sprawie eksportu zboża z Ukrainy wywołało natychmiastowe szkody dla bezpieczeństwa żywnościowego, wprowadzając niepewność i windując ceny żywności - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak dodał, decyzja Rosji nie ma żadnego uzasadnienia.
31.10.2022

Erdogan: będziemy dalej pomagać w eksporcie zboża z Ukrainy, mimo wahań Rosji

Turcja będzie kontynuować wysiłki w ramach tzw. inicjatywy zbożowej, mającej na celu eksport zboża z Ukrainy przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym, pomimo wahań Rosji - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
31.10.2022

ONZ uzgodniła z Turcją i Ukrainą plan odblokowania 14 statków na Morzu Czarnym w ramach inicjatywy zbożowej

ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
31.10.2022

Tak ukraińskie drony uderzyły w rosyjskie okręty [WIDEO]

W sieci pojawiły się nagrania z kamer pokładowych ukraińskich dronów pływających, które uderzyły dziś w rosyjskie okręty w porcie w Sewastopolu.
30.10.2022

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Ukraina nie potwierdza [WIDEO]

W sobotę rano pojawiły się informacje o eksplozjach w porcie w Sewastopolu na Krymie. Źródła donoszą, że ukraińskie drony zaatakowały skutecznie cztery stacjonujące tam okręty wojenne sił rosyjskich, w tym fregatę Admirał Makarow, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej. Żadna ze stron nie potwierdziła jeszcze jednoznacznie, co się wydarzyło.
30.10.2022

Morski eksport zbóż z Ukrainy znów zablokowany

Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
30.10.2022

Rosja ogłosiła wyjście z inicjatywy zbożowej; ukraińskie władze: to agonia zbrodniarzy

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, skomentował, że na Kremlu trwa "agonia zbrodniarzy".
30.10.2022

Ukraina. Ministerstwo infrastruktury: zablokowanych 218 statków uczestniczących w transporcie zboża

Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.
30.10.2022

Turcja. Ministerstwo obrony: rozmawiamy z Moskwą i Kijowem, by przywrócić inicjatywę zbożową

Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
30.10.2022

Ambasador Ukrainy w Polsce: Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego

Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego, aby zapobiec destabilizacji i niekontrolowanej migracji - uważa ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Podkreślił, że blokowanie przez Rosję inicjatywy zbożowej ma na celu zaostrzenie kryzysu żywnościowego w krajach Afryki i Azji.
30.10.2022

Żaryn: decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" ma na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie

Decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" to celowe działanie, mające na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie. Oznacza to zwiększenie ryzyka głodu i ubóstwa, ale także uderzenie w gospodarkę Ukrainy - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
30.10.2022

Ukraina. Media: rosyjska flota mogła doznać w Sewastopolu większych szkód, niż twierdzi Kreml

Choć Rosja oficjalnie oświadczyła, że w sobotnim incydencie w Sewastopolu uszkodzony został tylko trałowiec Iwan Gołubiec, to z różnych doniesień wynika, że straty mogą być poważniejsze; ucierpieć mogła m.in. fregata Admirał Makarow - powiadomił portal zn.ua.
30.10.2022

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji ws. zawieszenia udziału w umowie zbożowej

Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej; postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy - napisał w niedzielę na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
30.10.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

Ukraina. Prezydent apeluje o stanowczą reakcję międzynarodową na zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.
29.10.2022

Ukraina. Rzecznik prezydenta: czekamy na reakcję Turcji i ONZ ws. zawieszenia udziału Rosji w inicjatywie zbożowej

Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
29.10.2022

ONZ: odblokowanie eksportu ukraińskich zbóż uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem

Odblokowanie w lipcu eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne przyczyniło się do obniżenia cen podstawowych produktów żywnościowych w skali świata i pośrednio uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem - oznajmił w piątek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.10.2022

Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża: będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę

Będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę, by wspomóc Ukrainę, ale też, żeby zboże dotarło do krajów arabskich i Afryki Północnej - zadeklarował w piątek wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o eksport ukraińskich towarów rolnych przez Polskę.
28.10.2022

Szef NATO: wzywamy Rosję do odnowienia umowy zbożowej

NATO wzywa Rosję do odnowienia "umowy zbożowej" ONZ, która wygasa w listopadzie, oraz do powstrzymania agresji, która zamienia dużą część Morza Czarnego w strefę wojny - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
27.10.2022

Ukraiński wywiad: rosyjskie ładunki wybuchowe w kachowskiej elektrowni wodnej nie wystarczą do zniszczenia tego obiektu

Rosyjskie ładunki wybuchowe, umieszczone w kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, nie są wystarczające do wysadzenia tego obiektu w powietrze - ocenił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.
26.10.2022

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu i zaczynają kampanię dezinformacyjną

Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
24.10.2022

W. Brytania. Resort obrony: wojska rosyjskie zbudowały most barkowy w Chersoniu

Wojska rosyjskie ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu i jest to prawdopodobnie pierwszy raz od dziesięcioleci, by musiały użyć tego typu mostu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
22.10.2022

Prezydent Zełenski: Rosja celowo hamuje eksport ukraińskiego zboża, 150 statków w kolejce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że Rosja stara się zahamować eksport zboża ukraińskiego i że w sztucznej kolejce oczekuje już ponad 150 statków. Ocenił, że z powodu działań Rosji nie zdołano wyeksportować około 3 mln ton żywności.
21.10.2022

Zastępca szefa NATO: w efekcie wojny na Ukrainie rośnie znaczenie państw wschodniej flanki Sojuszu

W rezultacie wybuchu wojny na Ukrainie rośnie znaczenie państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski - ocenił w piątek zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana. Strategiczny środek ciężkości Europy przesuwa się na wschód - podkreślił.
21.10.2022

Władze Ukrainy: zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce odcięłoby Rosjanom dostawy wody na Krym

Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
20.10.2022

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Węgrzy otworzyli we wtorek w Fenyeslitke przy granicy z Ukrainą największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie, który ma pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem. W wydarzeniu wziął udział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
19.10.2022

ISW: wyzwolenie Krymu przez Ukrainę oznaczałoby zabezpieczenie południowo-wschodniej flanki NATO

Ukraina musi odzyskać większość obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego, łącznie z przynajmniej częścią terytorium Donbasu zajętego przez Rosję w 2014 roku, aby zapewnić sobie długotrwałe bezpieczeństwo. Zostałoby ono dodatkowo wzmocnione dzięki wyzwoleniu Krymu, co również przyniosłoby korzyści dla NATO w kontekście zabezpieczenia jego południowo-wschodniej flanki - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja ma problemy logistyczne po uszkodzeniu mostu na Krym

Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
17.10.2022

Ukraińskie władze: Irańczycy szkolą rosyjskich żołnierzy na okupowanych terenach z obsługi dronów

Na okupowane przez rosyjskie wojska tereny obwodu chersońskiego i na Krym przybyli instruktorzy z Iranu, którzy szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów-kamikadze Shahed-136; Irańczycy koordynują też ataki wroga przeciwko celom cywilnym na Ukrainie - powiadomił w środę ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
12.10.2022

Ukraina. Wywiad: oskarżenia FSB dotyczące ataku na most na Krym są "bzdurne"

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow ocenił w środę jako "bzdurne" oświadczenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która oznajmiła, że za atakiem na most na Krym stoi szef HUR Kyryło Budanow.
12.10.2022

Prezydent Ukrainy oficjalnie poprosił o wpisanie Odessy na listę UNESCO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.
11.10.2022

Ukraina. Dowódca armii ukraińskiej Załużny opublikował mapę rosyjskich ataków rakietowych

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny opublikował mapę poniedziałkowych rosyjskich ataków rakietowych. Rosja uderzyła w cele cywilne i krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej.
10.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Ukraina. Parlament uznał archipelag Kurylów za terytorium Japonii okupowane przez Rosję

Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął w piątek uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją - powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.
07.10.2022

Ukraińcy odbili południe? "To ogrom problemów na kierunku chersońskim dla Rosjan"

Rosyjscy oficerowie wycofali się z okupowanego miasteczka Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; wciąż pozostają tam jednak żołnierze przeciwnika - poinformował w środę szef władz Mikołajowszczyzny Witalij Kim, cytowany przez agencję UNIAN.
05.10.2022

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.
03.10.2022

Ukraina. Wybuchy na Krymie podczas "aneksyjnego" wystąpienia Putina

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.
30.09.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
29.09.2022

Z Marsylii wypłynął statek z pomocą humanitarną i materiałami do odbudowy Ukrainy

Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
29.09.2022

Na Łotwie rozpoczynają się manewry z użyciem wyrzutni HIMARS

Na Łotwie rozpoczynają się w poniedziałek manewry z udziałem wojsk USA; scenariusz zakłada m.in. szybkie przemieszczenie drogą powietrzną amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS, a także ćwiczenia strzeleckie na wodach Morza Bałtyckiego - oznajmił łotewski resort obrony.
26.09.2022

Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski manewrujące

W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr, poinformowało w poniedziałek na facebooku dowództwo operacyjne "Południe", donosi Ukrinform.
26.09.2022

Nocne ataki Rosjan na obiekty wojskowe w Odessie, gigantyczny pożar i ewakuacja ludności

W nocy z niedzieli na poniedziałek wojska rosyjskie zaatakowały dronami Odessę. Wskutek uderzenia w skład amunicji powstał ogromny pożar, ewakuowano ludność cywilną; brak doniesień o ofiarach – poinformowała agencja Interfax—Ukraina.
26.09.2022

Kilkudziesięciu oligarchów z Rosji złożyło pozew do TSUE o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.
25.09.2022

Władze: Odessa zaatakowana wrogimi dronami

Odessa, na południu Ukrainy, została zaatakowana wrogimi dronami; trwa akcja ratunkowa - poinformował w niedzielę rano Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego.
25.09.2022

Rosyjski wywiad? Niezidentyfikowane drony latały przy norweskich platformach wiertniczych

Przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony - pisze gazeta "Nettavisen". Według norweskich służb specjalnych PST po inwazji Rosji na Ukrainę można spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej.
24.09.2022

Rosjanie budują fortyfikacje na granicy Krymu z obwodem chersońskim

Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego, można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało we wtorek na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
20.09.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się z ukraińskim ministrem energii

W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze o spotkaniu z ukraińskim ministrem energii Germanem Gałuszczenko, które ocenił jako bardzo dobre.
19.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie w porcie w Konstancy wybudowano 10 linii kolei towarowej

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał w piątek bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.
16.09.2022

Reuters: Kijów proponował odblokowanie eksportu amoniaku z Rosji w zamian za oddanie jeńców

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera.
16.09.2022

Niemcy. Minister rolnictwa zadowolony z ukraińsko-polskiego planu budowy rurociągu przesyłającego olej spożywczy

Minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir z zadowoleniem przyjmuje ukraińsko-polski plan budowy rurociągu przesyłającego olej spożywczy. "Kwestia eksportu jest i pozostanie najbardziej palącym problemem gospodarczym Ukrainy” - powiedział w piątek minister, cytowany przez agencję dpa.
16.09.2022

Bloomberg: dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych najniższe od 14 miesięcy

Dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych spadły w sierpniu do najniższego poziomu od 14 miesięcy - podał we wtorek Bloomberg. To skutek spadku cen rosyjskiej ropy z powodu zachodnich sankcji.
13.09.2022

Z Ukrainy odpłynęło w ramach korytarza 129 statków ze zbożem

Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 mln ton zboża - poinformował we wtorek koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah.
13.09.2022

Dzięki wojnie w Ukrainie Hiszpania sprzedaje więcej gazu Francuzom

W efekcie wojny na Ukrainie po raz pierwszy Hiszpania wyeksportowała więcej gazu ziemnego do Francji niż odebrała go z tego kraju, wynika z opublikowanych danych spółki Enagas, operatora systemu hiszpańskich gazociągów.
13.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie Portugalia polega na gazie z Nigerii

Wojna na Ukrainie zwiększyła uzależnienie Portugalii od gazu zimnego sprowadzanego z Nigerii. Udział tego afrykańskiego państwa w imporcie surowca sięga już 55 proc.
12.09.2022

Rosjanie wystrzelili 12 rakiet z Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego

W niedzielę Rosjanie wystrzelili nad terytorium Ukrainy 12 pocisków manewrujących, z których 9 zestrzeliły jednostki obrony przeciwlotniczej Ukrainy, poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy, donosi Ukrinform.
12.09.2022

„De Volkskrant”: holenderska firma czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji

Pomimo licznych sankcji, nałożonych na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla - napisał w weekend dziennik „De Volkskrant”.
11.09.2022

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.
07.09.2022

Statek z ukraińskim zbożem osiadł na mieliźnie w Bosforze

Przewożący 3 tys. ton kukurydzy z Ukrainy statek towarowy "Lady Zehma" z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu.
01.09.2022

Rosyjski statek z rakietami na Cieśninie Bosfor. Ukraina chce wyjaśnień

W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień.
29.08.2022

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton – powiadomiło ministerstwo infrastruktury. To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym.
28.08.2022

"Washington Post": Pentagon coraz częściej dostarcza Ukrainie broń drogą morską

Pentagon zaczął coraz częściej dostarczać Ukrainie broń drogą morską – poinformował w sobotę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony.
28.08.2022

Port w Kłajpedzie wspiera Ukrainę. Z portu wypłynęła duża partia oleju słonecznikowego

W ubiegłym tygodniu z portu w Kłajpedzie wypłynął tankowiec z 15 tys. ton ukraińskiego oleju słonecznikowego. Jest jeden z największych ukraińskich ładunków, jaki opuścił litewski port.
27.08.2022

Ukraińscy marynarze uczą się obsługi podwodnych dronów do rozminowywania

Kilkunastu ukraińskich marynarzy przechodzi w jednej z baz Royal Navy na południu Anglii szkolenie w zakresie obsługi podwodnych dronów do rozminowywania - poinformowała w sobotę stacja Sky News. Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii i USA sześć takich dronów.
27.08.2022

Pierwszy milion ton zboża wyeksportowany z Ukrainy

Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża od czasu zawarcia prawie miesiąc temu porozumienia umożliwiającego wznowienie tego eksportu - poinformował w piątek wieczorem prezydent Włodymyr Zełenski.
27.08.2022

Ogłoszono nazwę nowej ukraińskiej korwety

"W celu przywrócenia historycznych tradycji armii narodowej, utrwalenia pamięci wybitnego ukraińskiego męża stanu Iwana Mazepy, hetmana Armii Zaporoskiej, dekretuję: Przypisać imię hetmana Iwana Mazepy korwecie klasy "Ada" Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy i w przyszłości nazwać tę korwetę "Hetman Iwan Mazepa" – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.08.2022

Francja. "Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

Rosyjska armia rosyjska uzupełnia piechotę marynarzami i żołnierzami wojsk rakietowych

Armia rosyjska uzupełnia stan osobowy wojsk lądowych marynarzami i żołnierzami wojsk rakietowych – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy na swojej stronie internetowej.
24.08.2022

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik „Le Monde”.
24.08.2022

Kowalczyk: niecały milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy

Niespełna milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia wojny w tym kraju - szacuje wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, głównym produktem importowym jest kukurydza. Zapewnił, że eksport zbóż z Polski przekracza ilości zbóż napływających z Ukrainy.
23.08.2022

Rumunia. Od czasu wybuchu wojny wyeksportowano ponad 1 mln ton zboża z Ukrainy

Rumunia pomogła wyeksportować z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy ponad 1 mln ton zbóż i nasion - podał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston cytowany przez tygodnik Newsweek Romania.
22.08.2022

Ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem

W poniedziałek ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskim okupantom naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej do celów militarnych - powiadomiła agencja UNIAN za rzeczniczką ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalią Humeniuk.
22.08.2022

Ukraina. W niedzielę Odessę opuściło siedem statków z żywnością

W niedzielę z odeskich portów wypłynęło siedem kolejnych statków z ładunkiem zbóż - podał portal informacyjny RBK Ukraina, powołując się na źródła tureckie.
21.08.2022

Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1

Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – informuje w sobotę dpa.
20.08.2022

USA kupią 150 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla Światowego Programu Żywnościowego

Amerykańska agencja USAID poinformowała w piątek, że przeznaczy 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy dla oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Administracja chwaliła też wysiłki Polski, by umożliwić eksport zboża drogą lądową.
19.08.2022

Media: marynarze rosyjskiej floty wojennej uskarżają się na dolegliwości psychiczne

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
17.08.2022

Pierwszy statek z ukraińską żywnością dla Afryki wyszedł z portu

Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie; wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
16.08.2022

Brytyjczycy: rosyjska Flota Czarnomorska nie kontroluje Morza Czarnego

Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
16.08.2022

Wojsko: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają

Sytuacja na Morzu Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.
15.08.2022

Sześć kolejnych statków ma pozwolenie na transport zboża

Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.
15.08.2022

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków Aramco

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podała w niedzielę firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie.
14.08.2022

Ukraina. Minister: do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii

Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera.
12.08.2022

Ukraina. Kolejne dwa statki z ukraińskim ziarnem wypłynęły z portów

Kolejne dwa statki płyną „korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy. W piątek rano jednostki wiozące ukraińskie ziarna do Turcji i Iranu wyszły z portów nad Morzem Czarnym - podała agencja Ukrinform, cytując tureckie ministerstwo obrony
12.08.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska osłabiona po stracie samolotów na Krymie

W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.
12.08.2022

Hiszpania będzie sprowadzać ukraińską kukurydzę koleją z Polski

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomił pionierski projekt dostarczania ukraińskiej kukurydzy koleją. Transport zboża ma być realizowany z terytorium Polski.
10.08.2022

"Washington Post": atak na krymską bazę był dziełem ukraińskich sił specjalnych

Wtorkowy atak na bazę rosyjskich sił powietrznych w Nowofedoriwce na zaanektowanym Krymie był dziełem ukraińskich sił specjalnych - podał w środę dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskiego urzędnika.
10.08.2022

Rosjanie przerzucają systemy S-300 przez okupowany Mariupol

Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył w środę doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Władze Ukrainy: płonie zbiornik ropy w Rosji niedaleko okupowanego Mariupola

Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, który leży naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Zełenski: wiem, że wrócimy na ukraiński Krym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów, przypomniał, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i tam też musi się zakończyć. Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.
10.08.2022

Ukraina. Doradca prezydenta: przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, nie bazą wojskową terrorystów

Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.
09.08.2022

Pierwszy pociąg z ukraińskim zbożem oczekiwany w Niemczech w najbliższych dniach

Pierwszy pociąg z kukurydzą z Ukrainy powinien przyjechać do Rostoku na północy Niemiec pod koniec bieżącego tygodnia, a najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Ładunek ma być następnie wywożony statkami, prawdopodobnie do Afryki Północnej - informuje we wtorek portal stacji NDR.
09.08.2022

Dwa kolejne statki płyną „korytarzem zbożowym”

„Korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy wypłynęły we wtorek dwa kolejne statki z ładunkiem ziarna i produktów rolnych – poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy. Rano jednostki opuściły port w Czarnomorsku.
09.08.2022

Ukraina otwiera trzeci port

Na mocy porozumienia w sprawie eksportu zboża drogą morską, Ukraina otworzyła trzeci port nad Morzem Czarnym – Piwdenny.
08.08.2022

Statki M/V Riva Wind i M/V Arizona wypłynęły z Ukrainy, transportując 105 tys. ton zboża

Ziarno w Rosji odbierają dwa kolejne statki.
08.08.2022

Kolejne dwa statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.
08.08.2022

Papież: niech wypłynięcie statków z ukraińskich portów będzie krokiem w stronę pokoju

Z zadowoleniem przyjmuje wiadomość o tym, że z ukraińskich portów wypłynęły pierwsze statki ze zbożem - powiedział w niedzielę wiernym papież Franciszek. Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek wyraził nadzieję, że będzie to krok w stronę pokoju.
07.08.2022

Z portów Ukrainy wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
07.08.2022

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.
07.08.2022

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy statek od początku wojny

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.
06.08.2022

Ukraina zapowiada, że we wrześniu będzie mogła eksportować tegoroczną pszenicę morzem

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.
05.08.2022

"Washington Post": Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji - podał w piątek "Washington Post". Dokument wysłany przed spotkaniem prezydentów dwóch krajów miał przejąć i przekazać dziennikowi ukraiński wywiad.
05.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Ukraina wzywa do rozszerzenia umowy o transporcie zboża na inne produkty

Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - informuje w piątek "Financial Times".
05.08.2022

Kolejny transport zboża ukraińskiego wypłynął z Czarnomorska

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.
05.08.2022

Pierwszy statek przypłynie po ukraińskie ziarno jutro

Po tym, jak w poniedziałek z portu w Odessie z ładunkiem ziarna odpłynął masowiec Razoni, Ukraińcy spodziewają się dalszego ruchu. Tym razem oczekują na pierwszy od wybuchu wojny statek, który przypłynie po towar.
04.08.2022

Rumuni inwestują by pomóc w eksporcie ukraińskich towarów

Rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym od czasu wybuchu wojny w Ukrainie stał się głównym hubem dla ukraińskich produktów. Rumuni planują kolejne inwestycje, by ułatwić ich eksport.
04.08.2022

Szef NATO na wyspie Utoya: Rosja musi przegrać wojnę w Ukrainie

Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie; jeśli tak się stanie, Putin otrzyma potwierdzenie, że przemoc działa, a wówczas inne sąsiednie kraje mogą być następne - mówił w czwartek na wyspie Utoya sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
04.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Pociski z bombowców z okolic Morza Kaspijskiego wystrzelone na obwód lwowski

Rosyjski pocisk manewrujący trafił we wtorek w system rakietowy w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Pozostałe siedem rosyjskich rakiet zostało strąconych – poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.
02.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynie do portu w Stambule we wtorek w nocy

Płynący z Odessy pierwszy od najazdu Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem przybędzie do Stambułu we wtorek w nocy - podało tureckie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
02.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.
01.08.2022

Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy

Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem ma dziś wypłynąć z Ukrainy

Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyjdzie z jednego z portów Ukrainy w poniedziałek – ogłosił rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin. Jego wypowiedź przytacza w poniedziałek agencja Ukrinform.
01.08.2022

Maksymalnie wysokie ryzyko rosyjskich ostrzałów z morza

Ryzyko rosyjskich ataków rakietowych z morza jest maksymalnie wysokie - ostrzega w niedzielę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych.
31.07.2022

Wojska rosyjskie zajęły stocznię w Chersoniu

Wojska rosyjskie zajęły stocznię w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował w sobotę na swojej stronie internetowej holding Smart Maritime Group, do którego należą stocznie w Chersoniu i Mikołajowie.
30.07.2022

Most Antonowski pod Chersoniem zniszczony

Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.
30.07.2022

Premier: możemy w niewielkim wymiarze pomóc w tranzycie zboża z Ukrainy

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Ambasadorowie państw G7 w Odessie: Rosja musi przestrzegać porozumienia dotyczącego eksportu zboża

Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.
29.07.2022

Ukraińska kontrofensywa w Chersoniu nabiera tempa

Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa – poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

CNN: Atak na port w Odessie po zawarciu umowy o eksporcie zboża obnażył prawdziwe oblicze Rosji

Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.
25.07.2022

Rosyjski kuter desantowo-szturmowy uszkodzony przy pomocy drona

Ukraińskie wojska dokonały skutecznego ataku na rosyjski kuter desantowo-szturmowy P-275 Raptor; wroga jednostka, uszkodzona przy pomocy tureckiego drona Bayraktar, została ewakuowana do jednego z portów kontrolowanych przez Rosję - poinformował w poniedziałek rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.
25.07.2022

W porcie w Mariupolu Rosjanie przygotowują się do wywozu kradzionego zboża

Do portu w okupowanym Mariupolu przywrócono dostawy prądu, Rosjanie przygotowują się do wznowienia wywozu kradzionego zboża - pisze w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.
25.07.2022

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym – poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.
25.07.2022

Są ranni w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie [WIDEO]

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.
23.07.2022

Sekretarz generalny ONZ potępił rosyjski atak na port w Odessie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "jednoznacznie potępia" rosyjski ostrzał portu handlowego w Odessie na południu Ukrainy - poinformował zastępca rzecznika szefa ONZ Farhan Haq.
23.07.2022

Borrell: atak na Odessę dowodzi, że Rosja gardzi prawem międzynarodowym

Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.
23.07.2022

Ambasador USA: Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za atak na Odessę

Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wstrząsający atak na Odessę - napisała w sobotę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink po ostrzelaniu portu handlowego przez Rosjan. "Kreml nadal wykorzystuje żywność jako broń" - dodała dyplomatka.
23.07.2022

MSZ: poprzez ostrzał portu w Odessie Rosja podważa porozumienie ze Stambułu

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
23.07.2022

Zełenski o porozumieniu ws. zboża: możemy wznowić pracę portów

Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.
22.07.2022

Kubrakow: podpisanie umowy o odblokowaniu portów było możliwe dzięki odbiciu Wyspy Węży

Zawarte w piątek między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe tylko dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży - podkreślił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
22.07.2022

Odblokowanie portów przyniesie Ukrainie miliard dolarów miesięcznie

Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie – oświadczył w piątek ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem na Telegramie.
22.07.2022

Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy: bezpieczne korytarze do portów i praktyczne zawieszenie broni wokół ich wód

Ustalenia podpisanego w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.
22.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Brytyjski ekspert: Rosja może zostać zmuszona do wycofania się z Chersonia

Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - zasugerował w piątek dr Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.
22.07.2022

USA. Władze: będziemy rozliczać Rosję z wywiązywania się z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Cieszymy się z zapowiedzi podpisania umowy dotyczącej odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale będziemy rozliczać Rosję z tego, jak wywiązuje się z zapisów tego porozumienia - przekazał w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
22.07.2022

MSZ Ukrainy: Oczekujemy całkowitego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Podczas podpisywania w piątek w Stambule umowy, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, Ukraina liczy bezwzględnie na zapewnienie jest pełnego bezpieczeństwa w tym zakresie - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
22.07.2022

Biuro Erdogana: w piątek umowa z Ukrainą, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
21.07.2022

Ukraińskie zboże. Erdogan liczy na porozumienie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że chciałby doprowadzić do podpisania oficjalnego porozumienia w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne w ramach planu ONZ, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.
20.07.2022

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.
18.07.2022

Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem"

Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" przez negocjatorów podczas tego tygodniowych rozmów w Stambule. Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" a porozumienie jest coraz bliżej, oznajmiło w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.
16.07.2022

Ukraina czeka na gwarancje bezpieczeństwa by wznowić eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji AP.
13.07.2022

Ukraińskie zboże - Kijów blisko porozumienia z Rosją

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział w środę w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais” szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
13.07.2022

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.
13.07.2022

Szefowa MSZ Francji sceptycznie o szansach na odblokowanie eksportu zboża z Ukrainy

Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna powiedziała we wtorek, że sceptycznie ocenia szanse na porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, które ma być omawiane w środę w Turcji, ponieważ jak dotąd Rosja mnożyła przeszkody w tej sprawie.
12.07.2022

Ukraina. Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
12.07.2022

Turcja. Delegacje z Turcji, Ukrainy i Rosji omówią w środę możliwości odblokowania eksportu ukraińskiego zboża

W środę w Stambule odbędą się rozmowy delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne; w negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ - poinformował we wtorek turecki minister obrony Hulusi Akar.
12.07.2022

Ukraina. Pierwszy raz od wybuchu wojny zagraniczne statki handlowe przybyły po zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
12.07.2022

Europoseł Czarnecki: przekazanie turbiny do Nord Stream 1 szokujące; Niemcy zawsze traktują relacje z Rosją priorytetowo

Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
12.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Ukraina. Władze: jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1

Ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.
10.07.2022

Premier: zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie; my mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - powiedział w sobotę w Myśliwcu (woj. kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
09.07.2022

Ukraina. Władze: aresztowano aktywa Gazpromu, Rosnieftu i Rosatomu

Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała w piątek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
08.07.2022

Prezes PKP Cargo: "brakuje wagonów do transportu ziarna do portów"

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewozy kukurydzy czy pszenicy z Ukrainy pojawił się w ostatnich miesiącach – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
08.07.2022

Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów

Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
06.07.2022

Ukraina: na okupowanym Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja

Na okupowanym przez Rosję Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo – oświadczyła w środę Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie.
06.07.2022

Reuters: prorosyjskie władze z Doniecka zajęły w Mariupolu dwa zagraniczne statki

Dwa statki pływające pod banderami Liberii i Panamy zostały zajęte w Mariupolu na Ukrainie przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – przekazała agencja Reutera. Jak dodała, w ocenie ukraińskiego MSZ prorosyjska administracja DRL planuje stworzyć „flotę narodową” na bazie skonfiskowanych zagranicznych statków.
06.07.2022

Minister rolnictwa: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy

Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
06.07.2022

Ukraina. Władze: Rosja zwiększyła liczbę swych okrętów na Morzu Czarnym

Rosja zwiększyła swoje zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym, obecnie jest na nich 40 pocisków rakietowych Kalibr – powiadomił Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy.
05.07.2022

Szef władz obwodu odeskiego do rosyjskich żołnierzy: życie nie jest po to, by wykonywać zbrodnicze rozkazy Putina, złóżcie broń

Życie nie jest po to, by wykonywać zbrodnicze rozkazy reżimu Putina – napisał na Telegramie szef władz obwodu odeskiego na południu Ukrainy Maksym Marczenko, apelując do rosyjskich żołnierzy, by złożyli broń i nie brali udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości.
05.07.2022

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.
05.07.2022

Ukraińska armia: Rosja ma na Morzu Czarnym trzy okręty i dwie łodzie podwodne

Obecnie Rosja ma na Morzu Czarnym trzy okręty i dwie łodzie podwodne, wyposażone łącznie w ponad 30 pocisków Kalibr, poinformowało we wtorek na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”, donosi Ukrinform.
05.07.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

Ukraińska armia: nad Wyspą Węży znów powiewa ukraińska flaga

Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy. Umieszczono tam ukraińską flagę państwową – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.
04.07.2022

Rosja wzmocniła się na Morzu Czarnym okrętem podwodnym

Grupa rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Ukrainy została wzmocniona okrętem podwodnym - poinformowała w niedzielę ukraińska armia.
04.07.2022

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
04.07.2022

Trzech marynarzy rosyjskiego kutra zginęło w wybuchu miny pod Mariupolem

Kuter desantowy projektu 1176 (Akuła), należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wpłynął na minę na Morzu Azowskim w rejonie Mariupola; zginęło trzech członków załogi - poinformował w niedzielę doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
03.07.2022