• <
gryfia_70lat

Hiszpański okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

sg

22.04.2022 12:59 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpański okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

Partnerzy portalu

Hiszpański okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - GospodarkaMorska.pl
Baza Rota. Fot. domena publiczna

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik ABC. Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.

Podczas czwartkowego spotkania w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował prezydentowi Wołodymyrowi Zalenskiemu wysłanie militarnego wyposażenia dla Ukrainy. Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej.

„Broń jest już w drodze (...) na pokładzie Ysabel - powiedział Sanchez w telewizji. „Ryzyko zaatakowania przez Rosję jest jednak niewielkie, gdy okręt płynie pod banderą NATO i podróżuje do portów NATO-wskich”, dodał.

To największa dotychczasowa pomoc militarna udzielona przez Hiszpanię Siłom Zbrojnym Ukrainy. Oprócz uzbrojenia w dostawie jest 30 ciężarówek oraz 10 lekkich pojazdów terenowych.

Hiszpania stopniowo wysyłała pomoc dla władz ukraińskich po inwazji rosyjskiej - na początku marca były to artykuły medyczne, później granatniki, karabiny maszynowe i amunicja.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.