• <

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Partnerzy portalu

Fot. TASS

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Te plany wroga to już nie jest tylko gadanina, ponieważ najeźdźcy budują most kolejowy w pobliżu wsi Hranitne w okupowanej części obwodu donieckiego. Umożliwi im to połączenie istniejącego odcinka linii kolejowej Mariupol-Wołnowacha z liniami wiodącymi do Doniecka, a także rosyjskich miast Rostów nad Donem i Taganrog - oznajmił Andriuszczenko w środowym komunikacie na Telegramie.

"W praktyce oznacza to nie tylko rozwiązanie kwestii (rosyjskiej) logistyki wojskowej i cywilnej, ale również znaczące zmniejszenie zależności od (transportów) kolejowych przez Most Krymski" - zauważył samorządowiec.

Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał w 2018 roku Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

Od jesieni ubiegłego roku przeprawa stała się celem ukraińskich operacji dywersyjnych. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na Most Krymski w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku.

W ostatnich tygodniach regularnie pojawiają się doniesienia o ograniczeniach ruchu pojazdów na moście wprowadzanych przez stronę rosyjską ze względów bezpieczeństwa lub długim czasie oczekiwania na wjazd na przeprawę. 

szm/ mms/

Dziękujemy za wysłane grafiki.