• <
gryfia_70lat

Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa

gm

15.04.2022 20:34 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa

Partnerzy portalu

Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa - GospodarkaMorska.pl
Krążownik Moskwa. Fot. Mil.ru, CC BY 4.0

Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun – powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.

Według urzędnika USA Moskwa została trafiona dwoma pociskami Neptun. To samo wcześniej przekazywały władze Ukrainy. Według przedstawiciela władz amerykańskich Rosja poniosła straty ludzkie, lecz ich skala nie jest znana. Dodał, że zatopienie okrętu jest „wielkim ciosem” dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Informację, że według USA krążownik Moskwa zatonął na skutek ukraińskiego ataku, podał w piątek także Washington Post, choć dziennik nie wymienił konkretnego systemu, którego użyto do zniszczenia największego rosyjskiego okrętu na Morzu Czarnym.

Jeszcze w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby mówił, że nie ma wystarczająco dużo informacji, by potwierdzić ukraińskie twierdzenia o ataku Neptunami. Rosyjskie ministerstwo obrony podawało, że na pokładzie okrętu doszło do pożaru i wybuchu amunicji, a później że okręt zatonął w warunkach sztormowych podczas holowania go do portu w Sewastopolu.

CZYTAJ TAKŻE: Kapitan krążownika Moskwa zginął, podaje szef MSW Ukrainy

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.