• <
gryfia_70lat

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

gm

29.06.2022 22:27 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Partnerzy portalu

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy - GospodarkaMorska.pl

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego „przywództwo” w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.

„Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy” – powiedział Biden podczas spotkania z tureckim prezydentem w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.

Odniósł się w ten sposób do wtorkowego porozumienia trójstronnego, wedle którego Turcja zgodziła się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO m.in. w zamian za obietnicę ekstradycji Kurdów podejrzewanych o terroryzm.

Erdogan stwierdził, że decyzje o wzmocnieniu obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęte podczas madryckiego szczytu są w dużej mierze zasługą Bidena i jego „pionierskiej” postawy. Zapowiedział też, że Turcja otworzy korytarze, które pozwolą na eksport zbóż z ukraińskich portów blokowanych przez Rosję.

Jak zasugerowała administracja Bidena, jednym z tematów rozmów przywódców ma być sprzedaż myśliwców F-16 dla Turcji. Ankara ubiega się o zmodernizowane wersje samolotów po tym, jak USA wycofały Turcję z programu myśliwców najnowszej generacji F-35. Przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander stwierdziła w środę, że „USA w pełni popierają modernizację floty F-16” i trwają pracę nad kontraktem w tej sprawie.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu odrzucił jednak sugestie, że zgoda na sprzedaż samolotów ma związek z wycofaniem przez Turcję weta w sprawie Finlandii i Szwecji. Sprzedaż musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Kongres.

„My niczego Turcji nie oferowaliśmy, a Turcja o nic nie prosiła” – zapewnił urzędnik podczas briefingu dla dziennikarzy podczas szczytu NATO.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.