• <
mewo_2022

Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1

gm

20.08.2022 18:29 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1

Partnerzy portalu

Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1 - GospodarkaMorska.pl

Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – informuje w sobotę dpa.

"Zdolności ukraińskiego systemu przesyłowego gazu i trasa przez Polskę są więcej niż wystarczające, aby zapewnić realizację zobowiązań dostaw rosyjskiego gazu do krajów europejskich" – poinformował w Kijowie operator ukraińskiej sieci gazociągów.

Jak dodał, ta propozycja wykorzystania alternatywnej drogi przesyłu gazu wynika "ze względu na chroniczne przerwy w pracy Nord Stream 1". "Rosja ignoruje tę alternatywną opcję dostawy. Nie ma obiektywnych powodów ograniczania dostaw gazu do UE" – podkreślił ukraiński operator.

Rosyjski gigant gazowy Gazprom ogłosił w piątek po południu, że wstrzyma przepływ gazu przez bałtycki rurociąg Nord Stream 1 z powodu prac konserwacyjnych od 31 sierpnia do 2 września. Obecnie wykorzystywane jest zaledwie 20 proc. przepustowości rurociągu.

Gazprom, ograniczając dostawy gazu, stara się wywierać presję na kraje europejskie, by przestały wspierać Ukrainę. Mimo prowadzonej przez Rosję wojny, niektóre kraje, zwłaszcza Europy Południowo-Wschodniej, nadal otrzymują swój gaz tranzytem przez Ukrainę – dodaje dpa.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.