• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraina: SBU skontroluje okoliczności pozostawienia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie

zc

11.03.2021 20:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ukraina: SBU skontroluje okoliczności pozostawienia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie

Partnerzy portalu

Ukraina: SBU skontroluje okoliczności pozostawienia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie - GospodarkaMorska.pl
fot. Wikimedia Commons

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ma skontrolować pod kątem możliwej zdrady stanu okoliczności głosowania w parlamencie w 2010 r. nad tzw. umowami charkowskimi, które przedłużyły termin stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podało w czwartek biuro prezydenta Ukrainy.

Polecenie przeprowadzenia takiej kontroli wydano podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

Chodzi o tzw. umowy charkowskie, podpisane w 2010 roku przez ówczesnych prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa, które przedłużyły termin pobytu Floty Czarnomorskiej na Ukrainie, z główną bazą w Sewastopolu. W zamian Kijów otrzymał zniżkę na gaz. Po kilku dniach umowy ratyfikował parlament.

"Jest polecenie SBU, by wyjaśniła, w jaki sposób 236 deputowanych głosowało w tej sprawie. Jeśli SBU uzna to za konieczne, powinna wszcząć postępowania z art. 111 kodeksu karnego (zdrada stanu) w stosunku do odpowiednich osób" - powiedział po posiedzeniu szef RBNiO Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Jak ocenił w czwartek Daniłow, "skutkiem tego głosowania jest okupowany Krym i duże problemy w obwodach donieckim i ługańskim" (gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami).

Zaznaczył, że część osób, które głosowały wtedy w tej sprawie, "nadal jest w ukraińskiej polityce". Dodał, że na liście tej są "aktualni deputowani, jak i dzisiejsi oligarchowie".

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że wśród tych, którzy brali udział w głosowaniu w 2010 roku, był np. oligarcha Rinat Achmetow czy Ihor Pałycja, partner biznesowy oligarchy Ihora Kołomojskiego.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało w komunikacie, że w czasie czwartkowej sesji również m.in. zatwierdzono strategię "deokupacji", czyli odzyskania kontroli nad Krymem.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.