• <
siemens_gamesa_2022

Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów

jm

16.09.2021 11:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów

Partnerzy portalu

Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Axel Schmidt

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wezwał USA i Niemcy, żeby „przeszły od słów do czynów w sprawie gwarancji dotyczących gazociągu Nord Stream 2”.

Kułeba przekazał, że Ukraina stoi na niezmiennym stanowisku. Dodał, że kraj widzi, że partnerzy słyszą i rozumieją ukraińskie propozycje i opinie, „ale decyzje jeszcze nie są podjęte”.

– Będziemy kontynuować rozmowy, wyłącznie przyjacielski nacisk na partnerów, bo czas przechodzić od zapewnień w słowach do konkretnych gwarancji, tym bardziej, że widzimy, że Rosja na europejskim rynku gazu przeszła do konkretnych działań, nakręcając cenę gazu, tworząc efekt nieprzewidywalności rynku i spekulacje w związku z deficytem – powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. – Już pora, by Niemcy i USA działały – dodał.

Na początku września USA odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Po jego spotkaniu z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem opublikowano komunikat, w którym podkreślono, że USA i Ukraina wspólnie sprzeciwiają się projektowi gazociągu Nord Stream 2. Waszyngton zobowiązał się do utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego i podkreślił "niezachwiane" poparcie dla suwerenności Kijowa w obliczu agresji Rosji.

W lipcu zaś władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa.

Tymczasem budowa gazociągu Nord Stream 2 została ukończona. Wbrew pierwotnym przewidywaniom Gazprom nie zacznie jednak transportować za jego pomocą gazu od października – przeciągają się kwestie zezwoleń, jakie operator gazociągu musi uzyskać od niemieckiego regulatora.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.