• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

rk

12.03.2023 20:34
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Partnerzy portalu

Fot. Łukasz Piotr Szeląg

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i  Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.

Spotkanie gospodarcze odbyło się w Zakładzie Elektrycznym Gryfice "ZEGGryfice". To prywatne przedsiębiorstwo z branży energetycznej w tym roku obchodzi 35 lat działalności.  Na liście uczestników byli przedstawiciele firm z Polski, Ukrainy i Niemiec. W konferencji uczestniczyli też przedsiębiorcy z gospodarki morskiej. 

Prelegentami w czasie konferencji w Gryficach byli:  

- Jacek Piechota, prezes Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Warszawie,

- Joanna Tokarczuk z Wałbrzyskiego Klastra Energii, 

- Artur Lijewski z Zarządu Portu w Kołobrzegu,

- mecenas Aleksander Bolko z Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej,

- Marcin Szewczyk z firmy produkującej oświetlenie Lena Lighitng w Środzie Wielkopolskiej,

- Katarzyna Rogoźnicka była pracownik polskiej placówki dyplomatycznej w Kazachstanie,

- Tomasz Aniuksztys - specjalista ds. funduszy europejskich,

- Aleksander Bohdziewicz z firmy Kensington Green w Poznaniu,

- Przemysław Przyjazny doradca Krajowej Izby klastrów Energetycznych. 

- Planowane wydatki na odbudowę Ukrainy to 900 000 000 milionów amerykańskich dolarów. Dziś polskie firmy pomagają w dostawach niezbędnych rzeczy dla Ukrainy, ale także obywatelom tego kraju potrzebującym pomocy od roku. Firmy z Polski mogą aktywnie uczestniczyć w odbudowie kraju, ale w tym zakresie muszą połączyć siły by skutecznie pozyskiwać zlecenia - podkreślił Jacek Piechota z Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział organizację kolejnej konferencji gospodarczej Baltic Business Forum w Świnoujściu. 

- Pomorze Zachodnie ma dobre położenia do bycia centrum logistycznego pomocy i przebudowy Ukrainy po wojnie. Dysponujemy portami, sprawną logistyką. W tym zakresie możemy współpracować nawet z portem w Schwedt. Najważniejsze, że posiadamy doświadczone firmy w przebudowie i budowaniu sieci energetycznych jak ZEG Gryfice, w zakresie oświetlenia ulicznego Lena Lighiting czy ZKlaster z dużym potencjałem w budowaniu zielonej sieci energetycznej. W Gnieźnie jest startup Polska Grupa Wodorowa. Jako Polacy możemy dużo zaoferować. Warto wspomnieć też o firmach z branży wodno - kanalizacyjnej jako Wodociągi Zachodniopomorskie - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 

Konferencja w Gryficach organizowana przez Gryficki Klaster Energii i odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Organizację wydarzenie wspierali również:

- Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, 

- Puchacz SPA w Niechorzu, 

- Lubuski Klaster Przemysłowy,

- Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Biuro w Poznaniu

- Polskie Stowarzyszenie Żużlowe - Poznań,

- Polska Izba Elektromobilności w Zielonej Górze,

- Klaster Metalika w Szczecinie

- Cambria w Dębnie,

- Twoje Radio,

- Widopan Polska w Dębnie

- SMW w Poznaniu,

- Wodociągowiec.pl,

- Portal Gospodarka Morska,

- Portal Zielona Gospodarka,

- Zrzeszenia Polskich Inżynierów i Techników Badenii-Wirtembergii i i Bawarii. 

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach oraz Liceum Plastycznego w Gryficach wzięli udział w konferencji jako wolontariusze wspierając organizatorów w przygotowaniu wydarzenia. 

Gryficki Klaster Enegii jest bardzo aktywnym podmiotem w organizacji spotkań branżowych. Na naszym portalu często piszemy o inicjatywach w obszarze łączenia firm na potrzeby offshore czy promocji produkcji zielonego wodoru. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.