• <
gryfia_70lat

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

gm

20.05.2022 10:59 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Partnerzy portalu

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni - GospodarkaMorska.pl

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.

„Kreml czyni z żywności broń w swojej nielegalnej wojnie. W wyniku tego cierpią kraje na całym świecie. Rosja musi natychmiast zakończyć blokadę ukraińskich portów, która uniemożliwia przepływ niezbędnych towarów” - napisano na profilu brytyjskiego MSZ na Twitterze. Wpis uzupełniono słowami rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który twierdził, że rosyjskie działania „w żaden sposób nie wpływały” na globalne bezpieczeństwo żywnościowe oraz szefa ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya, który wskazał, że „setki milionów ludzi na świecie polega na tych dostawach”.

W czwartek Beasley zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o odblokowanie portów ukraińskich, żeby w ten sposób umożliwić dostawy żywności do najbiedniejszych krajów świata i zapobiec klęsce głodu. Rosja odpowiedziała, że warunkiem tego musiałoby być zniesienie nałożonych na nią sankcji. Przed wojną Ukraina była jednym z największych na świecie producentów i eksporterów żywności, która wysyłana była przeważnie drogą morską.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.