• <
BOTA_2023

W 2022 roku Szwecja zastąpiła Rosję jako najważniejszy morski partner handlowy RFN

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W 2022 roku Szwecja zastąpiła Rosję jako najważniejszy morski partner handlowy RFN

Partnerzy portalu

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę struktura handlu prowadzonego przez niemieckie porty morskie w ubiegłym roku wyraźnie się zmieniła. Jak poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny, Szwecja zastąpiła Rosję w roli najważniejszego morskiego partnera handlowego Niemiec. Rosja spadła na siódme miejsce. 

Według informacji statystyków w handlu morskim ze Szwecją przeładowano 24,4 mln ton towarów. Za nią plasuje się Norwegia z 22,7 mln ton, Stany Zjednoczone z 22,0 mln ton i Chiny z 20,9 mln ton.

"W wyniku sankcji nałożonych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w 2022 r. nastąpił gwałtowny spadek handlu towarami z Federacją Rosyjską. Niemal trzy czwarte wolumenu przeładunków z rosyjskimi portami przypadało na I półrocze 2022 r." - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Z Rosją wymieniono 13,4 mln ton, z czego 93,4 proc. to import.

Import morski od wszystkich innych głównych partnerów handlowych Niemiec również przewyższa eksport, w niektórych przypadkach znacznie - zauważa telewizja ZDF.

bml/ adj/

Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.