• <

Rosjanie stracili kolejny statek na Morzu Czarnym? Pożar okrętu zaopatrzenia [AKTUALIZACJA]

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosjanie stracili kolejny statek na Morzu Czarnym? Pożar okrętu zaopatrzenia [AKTUALIZACJA]

Partnerzy portalu

Rosjanie stracili kolejny statek na Morzu Czarnym? Pożar okrętu zaopatrzenia [AKTUALIZACJA] - GospodarkaMorska.pl
Statek Wsiewołod Bobrow, fot. Dmitrii Shessler / Marinetraffic.com

Ukraińskie media podają, że rosyjskie siły zbrojne straciły kolejny statek na Morzu Czarnym.

AKTUALIZACJA godz. 20.00

Na okręcie Wsiewołod Bobrow, jednostce zaopatrzenia marynarki wojennej Rosji, wybuchł pożar "dzięki działaniom żołnierzy ukraińskich" - poinformował w czwartek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Do incydentu doszło na Morzu Czarnym.

Bratczuk podkreślił, że Wsiewołod Bobrow, który znajdował się w rejonie Wyspy Węży, jest jedną z najnowszych jednostek w rosyjskiej flocie.

W komentarzu na Telegramie ostrzegł, że wojska rosyjskie chcą uczynić z Wyspy Węży swój przyczółek tworząc w ten sposób jeszcze większe zagrożenie dla Odessy i obwodu odeskiego.

Wcześniej w czwartek media ukraińskie podały, że jednostka zaopatrzeniowa, na której wybuchł pożar, to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 - Wsiewołod Bobrow bądź Elbrus. Jednostki projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze. 

Godz. 14.36

Informacje przekazywane przez telewizję Ukraina 24 mają pochodzić od ukraińskiego wywiadu. Według nich, rosyjska jednostka płynęła w stronę Wyspy Węży. W nocy 12 maja wybuchł na niej pożar, którego przyczyny nie są znane. Załoga została ewakuowana, a sama mocno uszkodzona jednostka została przeholowana do portu w Sewastopolu.

Według ukraińskich informacji rzeczony statek to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 klasy Elbrus. Rosyjska marynarka w 2017 roku zamówiła trzy tego typu jednostki, dotychczas do służby weszły dwie – Elbrus i Wsiewołod Bobrow. Jeśli doniesienia Ukraina 24 są prawdziwe, chodzi prawdopodobnie o tę drugą jednostkę, jest ona bowiem częścią Floty Czarnomorskiej, podczas gdy Elbrus służy we Flocie Północnej.

Póki co jednak informacje o potencjalnej utracie jednostki przez Rosjan są niepotwierdzone.

Dziękujemy za wysłane grafiki.